چوب‌نما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سمت چپ قبل از عملیات
وسمت راست بعد از عملیات

چوب‌نما یا ترمووود یا چوب حرارت‌دیده (به انگلیسی: Thermowood) یک فرایند تیمار چوب است که با استفاده از بخار آب و عملیات حرارتی باعث افزایش دوام و طول عمر چوب می‌شود.

این فرایند بسته به نوع چوب، حجم و رطوبت اولیه آن بین ۴۸ تا ۹۶ ساعت به طول می‌انجامد.

این فرایند را می‌توان به ۳ بخش اصلی تقسیم کرد:

  • خشک کردن در دمای بالا
  • عملیات حرارتی
  • خنک کردن

در این فرایند، درجه حرارت بالای اعمال شده به چوب باعث سوختن یا از بین رفتن عوامل جذب رطوبت و کاهش عمر چوب مانند گلوکز، اسید سیتریک، رزین(صمغ) که در قسمت داخلی چوب هستند می‌شود و بقیه متبلور می‌شوند. ازبین رفتن این عوامل موجب کاهش چشمگیر جذب رطوب و دفع آفات چوب می‌شود که باعث بهبود خواص فیزیکی چوب، رنگ عالی و طول عمر بسیار بالا می‌شود.

کیفیت چوبی که قرار است برای فرآیند ترمووود استفاده شود بسیار مهم است. چوبی که در طی فرآیند ترمووود استفاده می شود از زمان بیرون آمدن از جنگل کنترل می شود. فرآیند عملیات حرارتی را می توان روی همه گونه های چوب انجام داد.

کاربرد[ویرایش]

این نوع چوب‌ها به خاطر رنگ منحصر به فرد بیشتر در نمای ساختمان و کفپوش محوطه‌های بیرونی کاربرد دارند. این فرایند به عنوان عملیات حرارتی می‌تواند روی تمام گونه‌های چوب کاربرد داشته باشد اما امروزه متداول‌ترین گونه‌ها چوب کاج و زبان گنجشک هستند. روش‌های ضدآب کردن چوب یکی از بهترین روش‌های ضدآب کردن چوب استفاده از رنگ‌های جذبی می‌باشد. به گفتهٔ [رنگ‌های جذبی به هیچ عنوان پوسته پوسته نمی‌شوند و ماندگاری طولانی مدت دارند.

منابع[ویرایش]