پرستشگاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
معبد ادفو مصریان

هیکل یا معبد(معبد:محل عبادت) جایگاه پرستش و پرستیدن خداوند در هر دینی را گویند. این جایگاه دارای ارزش بالایی در هر دین است. اگرچه، اصطلاح معبد از نظر واژه‌شناسی هم‌معنای پرستشگاه است اما هر پرستشگاهی را معبد نمی‌نامند. به‌طور خاص، از کلیساها و مساجد معمولاً با عنوان معبد یاد نمی‌شود.

معبد طلایی - شهر کیوتوی ژاپن

نام نمونه‌هایی از پرستشگاه‌های دین‌های گوناگون در جهان در اینجا آمده است. غیر از آن را (از جمله پرستشگاه هندوها و بوداییان) به صورت عام معبد می‌گویند:

ریشه واژه عربی

معبد قدیمی تبت

در زبان عربی به پرستشگاه، معبد (جمع مکسر عربی معابد) می‌گویند که از ریشه «عبد»، «عبادت» گرفته شده‌است و بر وزن «مفعل» است که واژه جایگاه‌ساز در زبان عربی است. واژه همسنگ برای «عبادت» در زبان پارسی واژه «پرستش» است که هنگامی که بخواهد جایگاهی را نشان دهد با «گاه» همراه می‌شود و پرستشگاه را نتیجه می‌دهد. در ویکی پدیا عربی تعریف معبد را چنین نوشته است. معبد ساختمان پیچیده است که مصریان قدیم، عیسویان و بودیست‌ها خداوند خودرا پرستش می‌نمودند. در زبان عربی معبد محل پرستش خداوند مسلمانان نیست. زمانیکه شما در گوگل معبد نوشته کنید سپس تصاویر را کلک کنید جواب خوب خواهید یافت.

کلمه معبد در افغانستان

در افغانستان حدود کمتر از یک میلون هندو سک از هزاران سال به اینطرف زندگی دارند. هندوان افغانستان معبد را مندیر می‌گویند ولی مردم کابل مندیر نمی‌گویند معبد می‌گویند. این فرهنگ از سالیان متمادی تا فعلاً باقی‌مانده است. محل پرستش مسلمانان را در فارسی معبد نمی‌گویند.

دهرم سال

دهرم سال دال لما در شمال هند

دهرم سال Dharamshalas Hindi: धर्मशाला: محراب مذهبی "یا خانه استراحت برای زائران مذهبی است، که در درجه اول برای ایجاد هدف‌های مذهبی برای زائران یا به عنوان وقف مذهبی اعمار گردیده است. گاهی اوقات دهرم سال برای جوامع خاص بر اساس قومی، حرفه یا منطقه‌ای طبقه‌بندی شده ساخته شده است. در بعضی مذاهب طور خاص خانه مذهبی فقط برای مسافران مذهبی گفته می‌شود. این فرهنگ در مذاهب بودیسم هندی و چینائی و جیانیزم مروج است. دهرم در زبان هندی مذهب و سال آرامگاه یا استراحت گاه مذهبی را گویند؛ که مردم غرض فراه گرفتن رسوم مذهبی تربیه می‌شوند. همان‌طور که مسلمانان پس از سفر طولانی به مکه می‌روند. مذاهب بودیست نیز چنین محلات خیلی مشهور جالب و دیدنی دارند. قبلاً زمانیکه وسایل ترانسپورتی پیشرفته وجود نداشت مردم با استفاده از حیوانات سفر می‌نمودند. در میان راه مردم علاوه براینکه مدت استراحت کنند اتاق را غرض ادا نمودن رسوم مذهبی تخصیص دادند. درین محلات پیروان مذاهب مختلف نیز سکونت موقت اختیار می‌نمودند و آنها نیز بت‌های خودرا درین محل جا گزین می‌نمودند. و امروز به بزرگترین محلات تاریخی و مذهبی تبدیل گردیده است. در هندوستان هندو و سیک در دهرم سال خود عبادت را توسط موزیک می‌نمایند؛ که این آهنگها همه در مورد نیایش و ستایش بارگاه خداوند متعال می‌باشد. در شهر کابل مشهورترین دهرم سال اهل هنود دهرم سال تیره تنات است. بنا براصول و احترام به سایر ادیان افغانستان رئیس جمهور واعضای شورای وزیران سال یکبار در محفل این دهرم سال شرکت نموده ویکی از اراکین دولتی باید بیانیه ایراد نمایند.

اسامی پرستشگاه‌ها در قرآن

مساجد جمع مسجد- صوامع جمع صومعه بمعنای دیر-صلوات جمع صلوت به معنای کنشت- بیع جمع بیعه بمعنای کلیسا[۱] و[۲]

نگارخانه

جستارهای وابسته

پانویس

  1. رعد13 و40 حج
  2. فرهنگ موضوعی قرآن مجید

منابع و برگرفته‌ها

  • ۱. غیاث الغات. چاپ مطبعه دولتی کابل ۱۳۹۰ خورشیدی
  • ۲. فرهنگ فارسی عمید گردآوری حسن عمید جلد یکم رویه (صفحه) ۱۸ جلد سوم رویه‌های ۱۹۸۹- ۲۲۴۳ - ۲۲۷۰ چاپ چاپخانه سپهر تهران
  • ۳. ویکی پدیا عربی

برای مطالعه بیشتر

  1. . دهرم سال در شمال هند ویدیو در یوتیوب
  2. . دهرم سال چینائی عجیب و غریب

ویدیو در یوتیوب