چرا ملت‌ها شکست می‌خورند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty
فارسی: چرا ملتها شکست می‌خورند؟
ریشه‌های قدرت، ثروت و فقر
Why Nations Fail Cover.jpg
نویسنده(ها)دارون عاجم‌اوغلو و جیمز رابینسون
کشورایالات متحده آمریکا، ترکیه
زبانانگلیسی
موضوع(ها)سیاست تطبیقی
گونه(های) ادبیغیرداستانی
ناشرکراون بیزینس
تاریخ نشر
۲۰ مارس ۲۰۱۲
گونه رسانهگالینگور، کتاب گویا، آمازون کیندل
شمار صفحات۵۴۶
شابکشابک ‎۰−۳۰۷−۷۱۹۲۱−۹
شماره اوسی‌ال‌سی۷۲۹۰۶۵۰۰۱

چرا ملت‌ها شکست می‌خورند: ریشه‌های قدرت، شکوفایی و فقر نام کتابی است نوشته اقتصاددانان آمریکایی-ترک، دارون عجم‌اوغلو استاد دانشگاه ام‌آی‌تی و جیمز رابینسون استاد دانشگاه هاروارد، که در مارس ۲۰۱۲ چاپ شده‌است. این کتاب سعی می‌کند پایه‌ای‌ترین سؤال اقتصاد و سیاست جهانی را جواب بدهد که چرا بعضی کشورها، مانند نروژ، در حال شکوفایی هستند ولی بعضی کشورها، مانند مالی، در حال سقوط.

این کتاب برای خواننده غیر متخصص نوشته‌ شده‌ است و یکی از پروفروش ترین کتاب های قرن می باشد.

نویسندگان کتاب عواملی مثل جغرافیا، آب‌وهوا، منابع طبیعی و فرهنگ را به عنوان عواملی که ملت‌ها را به فقیر و غنی تقسیم کنند، رد می‌کنند. در عوض آن‌ها موسسات سیاسی و اقتصادی که برآمده از خود ملت‌ها هستند را عامل پیشرفت اقتصادی می‌داند. این کتاب حکومت‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کند: مشارکتی (به انگلیسی: Inclusive) و انحصاری (به انگلیسی: Exclusive). در حکومت‌های مشارکتی موسسات اقتصادی و سیاسی به‌جای این‌که مشارکت در امور اقتصادی را محدود به عده‌ای معدود از خواص و سازمان‌های دولتی نمایند، باعث تشویق و ترغیب اکثریت مردم برای مشارکت در امور اقتصادی می‌شوند. این امر مستلزم وجود قانون و ضوابط قوی در رابطه با حق مالکیت خصوصی، حاکمیت بیطرفانه قانون، خدمات همگانی با امکان تبادل و قراردادهای عادلانه، امکان ورود شرکت‌های جدید به بازار و دولتی که خواهان ودارای قابلیت اجرای این شرایط و پیش نیازها باشد است.

در نقطه مقابل موسسات مشارکتی، موسسات اقتصادی انحصاری با به‌کار گرفتن امکانات و منابع اکثریت در خدمت منافع گروهی محدود و انگشت‌شمار قرار دارند. آن‌ها نه مدافع حق مالکیت می‌باشند و نه باعث ایجاد انگیزه برای فعالیت‌های اقتصادی می‌شوند. در این حکومت‌ها شروع یک کسب و کار جدید غیرممکن است، چراکه بازار به‌صورت انحصاری در دست دولت یا نور چشمی‌ها خواهد بود.

این کتاب با ترجمهٔ محسن میردامادی و محمدحسین نعیمی‌پور و ویراستاری علی‌رضا بهشتی شیرازی در نشر روزنه و با ترجمهٔ مراد فرهادپور در نشر دنیای اقتصاد منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران سال ۱۳۹۳ عرضه شد.[۱] این کتاب جزو کتاب‌هایی بود که نهایتاً از نمایشگاه کتاب جمع‌آوری شد.[۲]

نقد کتاب

با اینکه نشریات واشینگتن‌پست،[۳] گاردین،[۴] و نیویورک‌تایمز[۵] برای این کتاب نقد مثبت نوشته‌اند، عده‌ای انتقادات زیر را وارد دانسته‌اند:

  • کتاب از شواهد دقیق و آماری برای اثبات فرضیه خود استفاده نمی‌کند.[۶]
  • نگاهی تک‌بعدی به موضوع تفاوت فقر و غنا در کشورها از طریق تقلیل دلایل شکاف کشورها به سلطه نهادهای هم افزا، فراگیر یا مشارکتی در کشورهای غنی و سلطه نهادهای استثماری، بهره کش یا انحصاری در کشورهای فقیر.[۷]

آثار مرتبط

منابع

پیوند به بیرون