پلی پلوئیدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پلی پلوئید (به انگلیسی: Polyploid) جانداران یا سلولهایی هستند که دارای بیش از دو سری کروموزوم هاپلوئید هستند.

دستگی (به انگلیسی: Ploidy) در ژنتیک به شمار دسته‌های کروموزوم‌ها گفته می‌شود که با هم جور هستند که این کروموزوم‌های جور را، بویژه در برخی از مرحله‌های تقسیم یاخته، در کنار هم می‌توان یافت.

پراکندگی[ویرایش]

اغلب یوکاریوتها دیپلوئید هستند یعنی دو دسته کروموزوم مشابه دارند ولی برخی جانداران بویژه گیاهان پلی پلوئید (دارای سه یا بیشتر دسته کروموزوم مشابه) هستند.

جانورانی مانند کرم‌های پهن، زالو و آرتمیا از این جمله‌اند. در گیاهان ۳۰ تا هشتاد درصد بخصوص گیاهان گلدار پلی پلوئید هستند.

انواع[ویرایش]

پلی پلوئیدی ممکن است طبیعی باشد یا بطور مصنوعی ایجاد شود. پلی پلوئیدی مصنوعی از طریق وارد كردن شوك های محیطی یا استفاده از مواد شيميايی كه مانع از تقسيم كروموزوم ها می شوند مثل كلشی سين (colchicine) كه مانع از تشكیل رشته های دوك تقسیم می گردد انجام میگیرد.امروزه القا پلی پلوئیدی با استفاده از مواد شيميايي جهش زا، به عنوان يکی از روشهاي اصلاح گياهان به منظور افزايش قابليت توليد مورد استفاده قرار می گيرد.

پلی پلوییدی می تواند به دو روش بوجود آید. در اتوپلی پلوییدی (Autopolyploidy) همه کروموزوم ها از یک گونه هستند. در آلوپلی پلوئیدی (Allopolyploidy) کروموزوم ها شامل هیبریدی از کروموزوم های دو گونه متفاوت هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پلوئیدی

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Polyploid»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.