پرچم واتیکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرچم واتیکان که توسط سفینهٔ آپولو ۱۱ به ماه برده شد.

طرح پرچم کنونی واتیکان در تاریخ ۷ ژوئن ۱۹۲۹ به‌تصویب رسید. در این سال پاپ پیوس یازدهم قرارداد لانترن را با ایتالیا امضا نمود و حکومت مستقل جدیدی که توسط سریر مقدس اداره می‌شد به‌وجود آمد.

این پرچم که همراه با پرچم سوئیس، تنها پرچم‌های مربع‌شکل دنیا هستند با الگوبرداری ار طرح پرچمِ نخستین ایالت‌های پاپی طراحی گردیده و از دو نوار عمودی به رنگ‌های طلایی (پرچم از این قسمت افراشته می‌شود) و سفید تشکیل شده است. در ناحیهٔ سفیدرنگ پرچم نشان واتیکان قرار دارد. این نشان از دو کلید پیتر مقدس به‌رنگ‌های طلایی و نقره‌ای تشکیل شده که به‌شکل ضربدر بر روی یکدیگر قرار گرفته است. کلید نقره‌ای در سمت راست کلید طلایی قرار دارد. این دو کلید نشانگر کلیدهای بهشتی هستند که مسیح به پیتر مقدس داد. این کلیدها نقشی نمادین داشته و از سدهٔ سیزدهم به این سو مورد استفادهٔ دولت‌های زیرنظر پاپ قرار می‌گرفته‌اند. پاپ‌ها را جانشینان پیتر می‌دانند و کلید طلایی نماد قدرت معنوی و کلید نقره‌ای نماد قدرت دنیوی است. ریسمانی قرمزرنگ نیز این دو کلید را به یکدیگر متصل می‌سازد.

در بالای کلیدها تاج سه‌طبقهٔ جواهرنشان پاپ که تیارا نامیده می‌شود قرار دارد که این همان تاجی است که پیوس یازدهم به هنگام رسیدن به مقام پاپی آن را بر سرگذاشت.

دو رنگ زرد و سفید پرچم نیز اشاره به رنگ کلیدها دارد.

این پرچم در سرتاسر دنیا بر بالای کلیساها و انستیتوهای کاتولیک رومی و معمولاً همراه با پرچم ملی جایی که آن کلیسا یا انستیتو واقع شده است به اهتزاز در می‌آید.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]