پرش به محتوا

پرچم دانمارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانمارک
کاربردپرچم زمینی شهروندی و کشوری، پرچم دریایی شهروندی نسخهٔ عادی یا دوژور پرچم، یا سمت رویی پرچم
تناسب۲۸:۳۷
پذیرفته‌شدهسده ۱۴ (میلادی)
A Danish flag flies from a flagpole against the sky.
پرچم دانمارک در حال اهتزاز

پرچم ملی دانمارک، مشتمل بر مستطیلی قرمز رنگ است که صلیبی سفید رنگ بر آن نقش بسته است؛ پرچم دانمارک و کشورهای دیگری مانند سوئد، نروژ، فنلاند، ایسلند مشابهت فراوانی داشته و از یک پرچم گرفته شده‌اند.

تاریخچه[ویرایش]

بنابر افسانه‌های آنان، اولین پرچم دانمارک از آسمان بر زمین نازل شد. در روز پانزده ژوئن ۱۲۱۹،شاه والدمار دوم دانمارک در نبرد ریوال با ارتش استونی در تنگنای بدی گرفتار شد.او به تازگی هولشتاین آلمان را تسخیر کرده بود و اکنون میخواست سرزمین غیر مسیحی استونی رانیز،به فرمانروایی خود دربیاورد. شکست ارتش دانمارک قطعی بود . اسقف‌های دانمارکی دور تپه‌ای گرد آمدند ودست به دعا برداشتند.در این هنگام،ابرها کنار رفتند و پارچه سرخ رنگ بزرگی از آسمان به زیر افتاد که صلیب سفیدی بر آن دیده میشد.این علامت به دانمارکی‌ها روحیه و انگیزهٔ تازه‌ای بخشید. آن‌ها بار دیگر به ارتش استونی هجوم بردند و آنان را وادار به فرار کردند و دانمارکی‌ها سرزمین استونی را تصرف کردند. پرچم دانمارک قدیمی‌ترین پرچم مورد استفاده، جهان است.[۱][۲]

آتش زدن[ویرایش]

در سال ۲۰۰۵ چاپ کاریکاتورهای توهین آمیز به پیامبر اسلام در روزنامه یولاندز پستن،[پانویس ۱] که در واقع سه عدد از این کاریکاتورها در دانمارک چاپ شده بودند، واکنش‌های تندی را در میان مسلمانان به دنبال داشت. تظاهرکنندگان در هندوستان و پاکستان پرچم دانمارک را به آتش کشیدند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. Jyllands-Posten

منابع[ویرایش]

  1. Mar 4; 2006; Ist, 23:45. "Which country has the oldest flag? - Times of India". The Times of India (به انگلیسی). Retrieved 2020-10-10.{{cite web}}: CS1 maint: numeric names: فهرست نویسندگان (link)
  2. «10 World's Oldest Flags – Oldest.org» (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]