پرستودریایی خزری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پرستوی دریایی خزر)
پرستودریایی خزری (کاسپین)
Sterna-caspia-010.jpg
جنس نر با پرهای تابستانی
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: آبچلیک‌سانان
تیره: کاکاییان
سرده: Hydroprogne
کاوپ، ۱۸۲۹
گونه: H. caspia
نام علمی
Hydroprogne caspia
(پالاس، ۱۷۷۰)

پرستودریایی خزری (کاسپین) (نام علمی: Hydroprogne caspia)، (نام علمی سابق: Sterna caspia)، (مترادف‌ها: Hydroprogne tschegrava و Helopus caspius) گونه‌ای از پرستوهای دریایی است که در سواحل دریاها و دریاچه‌های آب شور و آب شیرین زندگی می‌کند.

ویژگی‌های ریخت‌شناسی

پرستوی دریایی کاسپین ۵۳ سانتی‌متر طول دارد و از همهٔ دیگر پرستوهای دریایی بزرگتر است. طول بدن این پرنده به اندازهٔ کاکایی نقره‌ای است. این پرنده بال‌هایی بلند و باریک دارد و با دم دوشاخه و منقار بزرگ نارنجی‌رنگش به آسانی قابل تشخیص است. پرهای سر پرستوی بالغ در تابستان به رنگ سیاه است و در زمستان به خاکستری می‌گراید. پرندهٔ نابالغ سری خاکستری دارد و پشتش با لکه‌های قهوه‌ای پوشیده‌شده‌است.[۲]

تغذیه

این پرندگان اغلب از ماهی‌ها، سخت‌پوستان، نرم‌تنان و حشرات تغذیه می‌کنند. البته در مواردی نیز به شکار پرنده‌ها، تغذیه از لاشه و ربودن تخم آن‌ها می‌پردازد.[۲] پرستوهای دریایی خزر اغلب به صورت گروهی لانه‌سازی می‌کنند. لانهٔ آن‌ها از گودالی در شن‌های ساحلی تشکیل‌شده که گاهی توسط شاخ و برگ پوشیده‌شده‌است.[۳]

زیستگاه

پرستوی دریایی کاسپین در آب‌های داخلی به سر می‌برد و در کرانه‌های دریا تنها به صورت گذری دیده می‌شود. این پرنده به صورت گروهی روی گیاهان شناور در دریاچه‌ها و باتلاق‌ها و به صورت تکی در کنار آب‌های داخلی آشیانه می‌سازد و تولید مثل می‌کند. در ایران و در منطقهٔ خزر به نسبت فراوان است و در شمال غرب کشور زندگی و تولید مثل می‌کند.

نگارخانه

منابع

  1. BirdLife International (2012). "Sterna Caspia". IUCN Red List of Threatened Species. Version 3.1. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 10 November 2013.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «آبچلیک سانان-پرستوی دریایی خزر». راسخون. دریافت‌شده در ۱۸ آبان ۱۳۹۲. پیوند خارجی در |ناشر= وجود دارد (کمک)
  3. «پرستوی دریای خزر در آب‌های شور و شیرین زیست می‌کند». ایسنا. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ نوامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۸ آبان ۱۳۹۲.

پیوند به بیرون