پامسواکی مصری کوچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پامسواکی مصری کوچک
Jaculus jaculus.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جوندگان
تیره: موش‌های دوپا
سرده: پامسواکیها
Species: J. jaculus
نام علمی
Jaculus jaculus
(لینه، ۱۷۵۸)

پامسواکی مصری کوچک (نام علمی: Jaculus jaculus)، گونه‌ای جونده ریزجثه است که در بخش‌هایی از شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می‌کند. در ایران، این موش در بخش‌های جنوبی کشور یافت می‌شود.

موش پامسواکی تنها دارای سه انگشت است و دو انگشت جانبی به گونه کام از میان رفته‌اند. دم این جانور بلند است و طولش از طول سر و تنه بلندتر است. گوش‌ها کوچک و لاله گوش به رنگ قهوه‌ای خاکستری و لبه خارجی آن از مو پوشیده است. چشم‌های موش پامسواکی بسیار درشت، دست‌های آن کوتاه، و پاها بلند است. رنگ پشت بدن زرد کمرنگ تا شنی تیره و زیر بدن سفید است.[۲]

طول سر و تنه این پستاندار ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر است و اندازه دم میان ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلی‌متر. وزن آن نیز به گونه معمول میان ۵۰ تا ۷۵ گرم است.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Amori, G. , Hutterer, R. , Kryštufek, B. , Yigit, N. , Mitsain, G. , Palomo, L.J. & Aulagnier, S.. Jaculus jaculus. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, 2008. Retrieved 10 December 2013. 
  2. عبدلی، اصغر، بهرام کیابی، حسین مصطفوی، بابک موسوی، فراهم احمدزاده، پونه رسولی، حسین دلشب و دیگران. اطلس حیات وحش (مهره‌داران) استان بوشهر. انتشارات معارف، ۱۳۸۸. ۱۹۵. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۲۶۷۶-۲۴-۸. 
  3. «پامسواکی کوچک». وب‌گاه کویرها و بیابان‌های ایران. بازبینی‌شده در 22 آذر ۱۳۹۲.