پاسکوال اروسکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پاسکوال اروسکو
Pasqual Orozco 4350858909 e010cde9b1 o.jpg
پاسکوال اروسکو واسکس
زادروز۲۸ ژانویه ۱۸۸۲
ایالت چیواوا
درگذشت۳۰ آگوست ۱۹۱۵
ال پاسو تگزاس
ملیتمکزیکی
نقش‌های برجستهرهبر انقلابی

پاسکوال اروسکو واسکس (به اسپانیایی:Pascual Orozco Vazquez) (زادروز ۲۸ ژانویه ۱۸۸۲ - مرگ ۳۰ اوت ۱۹۱۵ میلادی) رهبر انقلابی مکزیکی بود که پس از پیروزی انقلاب مکزیک، علیه فرانسیسکو مادرو شورش کرد و کودتای ویکتوریانو اوارتا و دولت تحمیلی او را به رسمیت شناخت.[۱]

Pascual Orozco3.png

اروسکو در تاریخ ۲۷ ژوئن ۱۹۱۵ میلادی (۵ تیر ۱۲۹۴ خورشیدی) وقتی با قطار از نیویورک به ال پاسو سفر می‌کرد، که احتمالاً برای کمک به ویکتوریانو اوارتا برای به دست آوردن مجدد قدرت و ریاست جمهوری از طریق کودتا در مکزیک بود، همراه ویکتوریانو اوارتا در منطقه نیومن، تگزاس (۴۰ کیلومتری شهر ال پاسو) به اتهام نقض قوانین بی‌طرفی آمریکا بازداشت شد. او مدتی در بازداشت خانگی به سر برد.

بعد از مدتی اروسکو موفق به فرار از بازداشت خانگی شد و به سوی مکزیک حرکت کرد؛ و در نهایت در تاریخ ۳۰ آگوست سال ۱۹۱۵ میلادی (۷ شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی) در حالی که در راه برگشت به مکزیک بود در تگزاس کشته شد.

در جریان کشته شودن او، ۴۰ آمریکایی در درگیری شرکت داشتند و داستان‌های متفاوتی وجود دارد. در نهایت در تاریخ ۷ اکتبر همان سال دادرسی محلی برای ۴۰ آمریکایی آغاز شد اما دادگاه همهٔ آنان را بیگناه از همهٔ اتهامات دانست.

در تاریخ ۳ سپتامبر سال ۱۹۱۵ میلادی (۱۱ شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی) اروسکو در ال پاسو، تگزاس، به خواسته همسرش در گورستان کونکوردیا به خاک سپرده شد. او با اونیفورم مکزیکی کامل ژنرالی خود و با پرچم مکزیک بر رویی تابوت خود، در مقابل سه هزار نفر از پیروان خود به خاک سپرده شد. در سال ۱۹۲۳ میلادی (۱۳۰۱ خورشیدی) تابوت او، به زاد گاه خود در ایالت چیئوائوا بازگردانده شدند.

منابع[ویرایش]

  1. Villa and Zapata: A History of the Mexican Revolution By Frank McLynn p.74