ویکی‌پدیا:انتخابات هیئت نظارت/دور یازدهم/Sunfyre

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Sunfyre (بحثمشارکت‌هاانتقال‌هابسته شودبسته‌شدن‌هااختیاراتآمارآمار پیشرفته)

درود؛ بیش از یک دهه است در ویکی‌پدیای فارسی مشارکت می‌کنم، در دوره‌های ششم، هفتم، هشتم و دهم هیئت نظارت عضو بودم.

پرسش‌های عمومی[ویرایش]

 1. چه تجربه‌ای در فرایندهای حل اختلاف ویکی‌پدیا داشته‌اید؟ آیا برای حل اختلافات نظر سوم ارائه داده‌اید؟ آیا تاکنون میانجیگری کرده‌اید؟ لطفاً دیدگاهتان را در این باره شرح دهید.
  حل‌اختلاف مناقشه بر سر تقسیم‌بندی الگوی گروه‌های سیاسی ایران یا حل اختلاف در مقاله عامل شیوع بیماری کروناویروس در ایران. حل اختلاف هسته اولیه و پیش‌نیاز بررسی پرونده‌های هیئت است؛ هیئت مکانی برای احیای حق نیست، هیئت مکانی برای عدالت محوری نیست.
 2. چه طور تصمیم می‌گیرید که در قبال کنش نابخردانه، باید واکنش سخت‌گیرانه (طرد، تحریم موضوعی، سلب دسترسی مدیریت) نشان داد یا واکنش سهل‌گیرانه (مدارا، تذکر، اولتیماتوم)؟
  در شرایط عادی اول مدارا، تذکر و اولتیماتوم سپس طرد و تحریم و سلب دسترسی
 3. در صورتی که در پرونده‌ای ادعای تعارض منافع برایتان مطرح شد چه کار می‌کنید؟ (در چه صورت از نشستن بر جایگاه ناظر انصراف می‌دهید)؟
  در موارد غیربدیهی تصمیم را به دیگر ناظران واگذار می‌کنم، بررسی یا سلب صلاحیت ناظری توسط دیگر ناظران را کسر شأن و اعتبار نمی‌دانم.
 4. اگر عضو هیئت شدید، آیا در طول یک سال آینده مانعی بر سر راه شما برای فعالیت در ویکی‌پدیا وجود خواهد داشت؟ اگر به عنوان ناظر انتخاب شدید و بعد از مدتی به هر دلیلی امکان حضور در ویکی‌پدیا را نداشتید چه کار می‌کنید؟
  اگر ناخواسته باشد معمولاً توسط اعضای علی‌البدل جایگزین می‌شوند، اگر قابل پیش‌بینی باشد انصراف می‌دهم.
 5. به یکی از پرونده‌های قبلی هیئت که به نظرتان هیئت در رسیدگی به آن موفق بوده‌است با ذکر دلیل اشاره کنید و تحلیل کنید چرا موفق بوده‌است.
  پرونده‌هایی که حتی‌الامکان کاربران را به حل اختلاف رهنمود یا خود هیئت حل اختلاف کند.
 6. به یکی از پرونده‌های قبلی هیئت که به نظرتان هیئت در رسیدگی به آن ناموفق بوده‌است با ذکر دلیل اشاره کنید و تحلیل کنید چرا ناموفق بوده‌است.
  پرونده‌هایی که طی کردن مراحل حل اختلاف در آن احراز نشود و پرونده پذیرش شود.
 7. برای بهبود سازوکار هیئت نظارت چه ایده‌هایی مطرح کرده‌اید / خواهید کرد؟ چقدر برای ساختن اجماع در این باره تلاش کرده‌اید / خواهید کرد؟
  خیلی زیاد تا حدی که بعضی از کاربران اعتراض کرده‌اند :) مشارکت عمده در مباحث سیاست دارم و به ویکی‌پدیا:نظرخواهی/اصلاحیه‌های انتخابات هیئت نظارت بیشتر از همه علاقه دارم!
 8. آیا در حال حاضر ویکی‌پدیای فارسی به هیئت داوری نیاز دارد؟ اگر آری، چگونه باید به آن رسید؟ اگر نه، چرا؟
  فعلاً ویکی‌پدیا فارسی در حد و اندازه‌های هیئت داوری نیست: توضیحات تکمیلی
 9. اگر کاربر(ان) از کنش‌های غیرمدیریتی یک مدیر (مثلا نقض نزاکت یا نقض وپ:رفمد) شکایت کردند، آیا به نظرتان هیئت می‌تواند به آن شکایت رسیدگی کند؟
  اگر وپ:رفمد حتی بعد از اقدامات اولیه، همچون بررسی توسط مدیران در تام، مکرراً نقض شود هیئت می‌تواند ورود کند.
 10. به نظرتان ناظر همکار در چه زمانی مشمول بند سلب صلاحیت ناظران خواهد شد؟ تشخیص عدم صلاحیت او چگونه و بر چه اساس داده خواهد شد؟
  دیدگاهم در Special:Permalink/29963370#بازبینی_و_اصلاح_سلب_صلاحیت موجود است به‌طور خلاصه «زمانی که ناظری در زمینه پرونده ذی‌نفع باشد، صلاحیت نظارت ندارد»؛ مثلاً یکی از طرفین شکایت باشد، یا ناظری به عنوان مدعی‌العموم/دادستان عمل کند، زمان و مکان اعلام موضع ناظران باعث سلب صلاحیت ایشان نمی‌شود. هر کاربری اگر تشخیص دهد صلاحیت ناظری مورد تردید است باید در بحث پرونده از دیگر ناظران درخواست بررسی کند، احراز عدم صلاحیت ایشان بر عهده دیگر ناظران است.

پرسش‌های کاربران[ویرایش]

با استفاده از الگوی زیر، سؤال‌هایتان را بیفزایید:

{{سؤال
| س = سؤال کاربر
| ج = }}

نظرها[ویرایش]

نظر Arash.pt[ویرایش]

 • با آرمان اختلاف نظر‌های بسیاری دارم اما او را یکی از بهترین اعضای هیئت نظارت می‌دانم که هم در پرونده‌ها فعال است و هم در بحث‌های مربوط به سیاست‌های هیئت نظارت. در ویکی‌پدیا عدالت برقرار نیست (وپ:عدالت) اما آرمان همیشه تلاش می‌کند تا عادلانه‌ترین حکم را برای هر پرونده تعیین کند و نظرات خلاف سیاست دیگر اعضا را به چالش بکشد. ایشان همیشه منافع دانشنامه را در اولویت قرار داده و نظراتش بارها در پرونده‌های مختلف راهگشا بوده است. ARASH PT  بحث  ‏۲۳ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۳۲ (UTC)