ویکی‌پدیا:انتخابات هیئت نظارت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انتخابات هیئت نظارت همه‌ساله در دومین دوشنبهٔ اکتبر،[۱] به‌منظور انتخاب اعضای هیئت نظارت در ویکی‌پدیای فارسی برگزار می‌گردد. بدین منظور برای هر یک از کاربران ویکی‌پدیای فارسی که مایل به عضویت در هیئت نظارت می‌باشند و شرایط عضویت در آن را دارند، صفحهٔ رأی‌گیری ایجاد می‌شود و در صفحهٔ اصلی رأی‌گیری به همهٔ این صفحه‌ها پیوند داده می‌شود.

یکی از دیوانسالاران ویکی‌پدیا، تطبیق شرایط کمی[۲] کاربران داوطلب با شرایط مندرج در این سیاست را بررسی خواهد نمود و کاربران فاقد شرایط را از فهرست حذف خواهد نمود. انتخابات با افزونهٔ SecurePoll و به روش شولتسه برگزار می‌شود؛ مدت‌زمان رأی‌گیری ۱۴ روز می‌باشد.

شرایط عضویت[ویرایش]

اعضای هیئت نظارت از میان کاربران ویکی‌پدیای فارسی انتخاب می‌شوند که حداقل ۱۰۰۰ ویرایش غیر جزئی در فضای نام اصلی (مقاله) داشته باشند.

پذیرش نامزد[ویرایش]

شروع پذیرش نامزدان هیئت نظارت با اعلام آن در قهوه‌خانه گوناگون، قهوه‌خانه خبررسانی و اعلانات ویکی‌پدیا آغاز می‌شود. مدت زمان اعلام نامزدی هفت روز و زمان شروع رأی‌گیری می‌بایست حداکثر یک هفته پس از پایان اعلام نامزدی باشد.

کاربران واجد شرایط می‌بایست در زمان اعلام نامزدی زیر صفحه‌ای ایجاد کنند و می‌توانند یک متن معرفی در حداکثر ۴۰۰ کلمه راجع به خود بنویسند و دیگر کاربران می‌توانند از ایشان در آن صفحه سؤال بپرسند. همچنین نامزد می‌تواند پیوندی به معرفی‌نامه‌ای طولانی‌تر در فضای کاربری خود ارائه نماید. دستورالعمل ایجاد زیر صفحه‌ها در صفحهٔ انتخابات هر دوره وارد می‌شود.

در صورتی که تعداد نامزدها به حد نصاب (جمع تعداد ناظران اصلی و علی‌البدل + ۱) نرسید، زمان ثبت نام تا یک روز مانده به اتمام فرجه «بررسی نامزدها و تنظیم افزونه» تمدید خواهد شد.[۳]

رأی‌گیری[ویرایش]

انتخابات با برگه‌های رأی مخفی توسط افزونهٔ SecurePoll و به روش شولتسه برگزار می‌شود. اگر به هر دلیلی برگزاری انتخابات با افزونهٔ SecurePoll میسر نشد، انتخابات با آرای آشکار (موافق یا مخالف) و به روش RR25 برگزار خواهد شد.[۴]

کلیهٔ کاربرانی که شرایط ذیل را داشته باشند، حق رأی دادن دارند:

 1. حداقل سه ماه قبل از شروع نامزدی حساب کاربری‌شان باز شده باشد.
 2. تا پیش از شروع پذیرش نامزد، حداقل ۵۰۰ ویرایش در فضای اصلی داشته باشند.[۵]
 3. در یکسال منتهی به شروع پذیرش نامزد برای انتخابات حداقل ۱۰۰ ویرایش در فضای اصلی داشته باشند.[۶]
 4. در حین برگزاری انتخابات در ویکی‌پدیای فارسی «قطع دسترسی کامل» نشده باشند یا «قطع دسترسی موردی» ایشان شامل فضای نام پروژه (فضای نام «ویکی‌پدیا:») یا فضای نام بحث پروژه (فضای نام «بحث ویکی‌پدیا:») نباشد؛ البته به محض باز شدن، اگر هنوز انتخابات در جریان بود، مانعی برای رأی دادن وجود ندارد.[۷]

تذکر: حساب‌های ربات مجاز به رأی دادن نیستند. کاربرانی که صاحب چند حساب کاربری هستند فقط با یکی از آن‌ها مجاز به رأی دادن هستند حتی اگر چند حسابشان شرایط بالا را داشته باشد.

تذکر: استفاده از پروکسی باز (مثل فیلتر شکن، وی‌پی‌ان و نظایر آن) در زمان رأی‌دهی ممنوع است و آرایی که با پروکسی باز ثبت شده باشند خط خواهند خورد.

نکته: کاربران می‌توانند در مدت انتخابات رأی خود را تغییر بدهند. در صورت استفاده از رأی‌گیری امن (که روش جاری در انتخابات دوره‌های هفتم به بعد بوده‌است)، کاربر می‌تواند بیش از یک بار رأی بدهد و تنها رأی آخرش شمرده خواهد شد. در صورت استفاده از روش رأی‌گیری علنی (که تا دورهٔ ششم استفاده شد) کاربر می‌تواند رأی قبلی خود را پاک کند و رأی جدیدی ثبت کند.

اعلام نتایج آرا[ویرایش]

پیش از اعلام نتایج آرا، دیوانسالاران فهرست آرا را (که علنی خواهد بود و فقط نشان می‌دهد که چه کسی در چه تاریخی رأی به صندوق ریخته) بررسی می‌کنند. آرایی که متعلق به حساب‌های زاپاس باشند یا کاربر در زمانی که دسترسی‌اش در ویکی‌پدیای فارسی قطع بوده به صندوق ریخته باشد یا در زمان رأی‌دهی از پروکسی باز (مثل فیلتر شکن، وی‌پی‌ان و نظایر آن) استفاده کرده باشند[۸] شناسایی می‌شوند و به مدیر انتخابات اطلاع داده می‌شود تا آن آرا خط بخورند. (در حالتی که از SecurePoll استفاده نشود، آرا در خود ویکی توسط دیوانسالاران خط می‌خورند؛ در حالتی که از SecurePoll استفاده بشود، دیوانسالاران در ویکی‌پدیا باید فهرست آرایی که خط خورده را با ذکر دلیل اعلام کنند).

سپس آرا شمارش می‌شوند و نتیجه اعلام می‌شود. در هر دو روش، همهٔ نامزدان در نهایت به‌صورت خودکار رتبه‌بندی می‌شوند.

پنج نفر اول به عنوان عضو اصلی برای مدت یک سال به عضویت هیئت نظارت در خواهند آمد و نفرات ششم و هفتم به عنوان عضو علی‌البدل انتخاب می‌شوند. اگر نتیجهٔ آرا چنان بود که چند نفر رتبهٔ مساوی داشتند، از این تساوی گره‌گشایی خواهد شد.

فهرست انتخابات‌های هیئت نظارت[ویرایش]

دورهٔ اول (۱۳۹۰–۱۳۸۹) صفحهٔ جمع‌بندی آرا
دورهٔ دوم (۱۳۹۱–۱۳۹۰) صفحهٔ جمع‌بندی آرا
دورهٔ سوم (۱۳۹۲–۱۳۹۱) صفحهٔ جمع‌بندی آرا
دورهٔ چهارم (۱۳۹۳–۱۳۹۲) صفحهٔ جمع‌بندی آرا
دورهٔ پنجم (۱۳۹۴–۱۳۹۳) صفحهٔ جمع‌بندی آرا
دورهٔ ششم (۱۳۹۵–۱۳۹۴) صفحهٔ جمع‌بندی آرا
دورهٔ هفتم (۱۳۹۶–۱۳۹۵) صفحهٔ نتایج آرا
دورهٔ هشتم (۱۳۹۷–۱۳۹۶) صفحهٔ نتایج آرا
دورهٔ نهم (۱۳۹۸–۱۳۹۷) صفحهٔ نتایج آرا
دورهٔ دهم (۱۳۹۹–۱۳۹۸) صفحهٔ نتایج آرا
دورهٔ یازدهم (۱۴۰۰–۱۳۹۹) صفحهٔ نتایج آرا
دورهٔ دوازدهم (۱۴۰۱–۱۴۰۰) صفحهٔ نتایج آرا

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. انتخابات در هفت دوره اول هیئت نظارت ابتدای شهریور بود که بر پایه این بحث برای دوره‌های بعدی به ابتدای آبان منتقل شد، و سپس به استناد Special:Diff/25967450 به دومین دوشنبه اکتبر تغییر داده شد.
 2. بررسی احراز شروط کمی بر پایه این بحث بر عهده دیوانسالاران و بررسی احراز شروط کیفی بر عهده رأی‌دهندگان است.
 3. ویکی‌پدیا:نظرخواهی/تعیین حدنصاب نامزدها در انتخابات هیئت نظارت و راهکارهای بعد از به حدنصاب نرسیدن
 4. برای اطلاعات بیشتر به ویکی‌پدیا:نظرخواهی/رای‌گیری امن برای هیئت نظارت ۲ و ویکی‌پدیا:نظرخواهی/تغییر نظام انتخاباتی هیئت نظارت مراجعه کنید.
 5. بر پایه این بحث و اجماع
 6. تغییر در شرایط رأی‌مندان
 7. Special:Diff/27470122/27470379#ممنوعیت_رأی‌دهی_کاربر_بسته_شده
 8. Special:Diff/24854387/25829685#ممنوعیت استفاده از پروکسی