پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «بادبادک»

۱۱۵ بایت اضافه‌شده ،  ۷ سال پیش
جز
جز (ربات: انتقال 66 پیوند میان‌ویکی به d:q42861 در ویکی‌داده)
جز (ویکی‌سازی رباتیک(۶.۷) >اطلاع رسانی، قاره آمریکا+املا+مرتب+تمیز (۶.۵))
[[پرونده:Kite Genki DoPeRo Fotodrachen.de.JPG|thumbبندانگشتی|240px|leftچپ|بادبادک‌های هنری در یک [[جشنواره]] بابادک در آلمان.]]
'''بادبادَک''' ({{به فارسی افغانستان|'''گٌدی‌پَران''' یا '''کاغذباد'''}}) یکی از اختراعات قدیمی [[چین]] است و تاریخی دیرینه دارد.
 
در کتاب‌های قدیمی نوشته شده‌است که در سال ۴۰۰ قبل از میلاد، «مو زی» اندیشمند معروف و «لو بان» استاد نجاری در چین با [[خیزران]] و چوب پرندگان چوبی ساختند. این نوع پرندگان که «مو یوان» نام دارد، می‌توانست در هوا پرواز می‌کرد. این بادبادک نخستین بادبادک [[جهان]] محسوب می‌شود. بعدها مردم با [[خیزران]] و [[ابریشم]] بادبادک ساختند. بعد از آن از کاغذ استفاده کردند و بادبادک‌هایی به نام «جیر یوان» ساختند («جیر» در زبان چینی کاغذ معنا می‌دهد). در اواخر سلسله تانگ (سال ۶۱۸ تا ۹۰۷ میلادی) مردم سوتی در «جیر یوان» نصب می‌کردند و سوت با دمیدن باد به داخل آن به صدا در می‌آورد و بدین سبب بادبادک گرفت.
 
بادبادک قبلاقبلاً یک وسیله نظامی بود. مثلاً برای اندازه گیری فاصله بین واحدهای نظامی دو کشور و یا [[اطلاع رسانی]] مورد استفاده قرار می‌گرفت. در [[سلسله تانگ]] مردم به تدریج بادبادک را برای تفریح هوا می‌کردند. در سلسله «سون» در قرن ۱۰ میلادی، بادبادک چین به تدریج به مناطق مختلف جهان مانند کشورهای آسیایی کره شمالی، ژاپن، مالزی و اروپا و [[قاره آمریکا]] راه یافت. بادبادک چین در مناطق اروپایی و قاره آمریکا به وسیله پرواز تبدیل شد. سرانجام برادران «رایت» آمریکا نخستین هواپیمای مسافربری را ساختند. بدین سبب، در سالن نمایشگاه فضاپیمای واشنگتن آمریکا یک بادبادک چینی به چشم می‌خورد که روی آن نوشته‌است: نخستین وسیله پرواز بشر بادبادک و موشک [[چین]] است.
 
== منابع ==
{{پانویس}}
* دانستیهای چین، بادبادک
 
{{وسایل کودک}}
{{انبارویکی‌انبار-رده|Kites}}
 
[[رده:بادبادک‌ها| ]]
[[رده:اختراعات چینی]]
[[رده:اسباب‌بازی‌های سنتی]]
[[رده:بادبادک‌ها| بادبادک‌ها]]
[[رده:بازی‌ها]]
[[رده:فرهنگ در چین]]
[[رده:پیکربندی هواگردها]]
[[رده:فرهنگ در چین]]
[[رده:ویکی‌سازی رباتیک]]