هونشو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۶° شمالی ۱۳۸° شرقی / ۳۶°شمالی ۱۳۸°شرقی / 36; 138

هونشو
نام محلی: 本州
جزیرهٔ هونشو، ژاپن
جغرافیا
مکانشرق آسیا
مجمع‌الجزایرژاپن
مساحت۲۲۷٬۹۶۲٫۵۹ کیلومتر مربع (۸۸٬۰۱۶٫۸۴۸ مایل مربع)
رتبه مساحت۷ام
طول۱٬۳۰۰ کیلومتر (۸۱۰ مایل)
عرض۵۰–۲۳۰ کیلومتر (۳۱–۱۴۳ مایل)
کرانه‌ها۵٬۴۵۰ کیلومتر (۳٬۳۸۶ مایل)
بیشترین ارتفاع۳٬۷۷۶ متر (۱۲٬۳۸۸ پا)
بلندترین نقطهکوه فوجی
کشور
استان هاآئوموری، ایواته، میاگی، آکیتا، یاماگاتا، فوکوشیما، ایباراکی، توچیگی، گونما، سایتاما، چیبا، توکیو، کاناگاوا، نیگاتا، تویاما، ایشیکاوا، فوکوئی، یاماناشی، ناگانو، گیفو، شیزوئوکا، آیچی، میه، شیگا، ، کیوتو، اوساکا، هیوگو، نارا، واکایاما، توتوری، استان شیمانه، استان اوکایاما، استان هیروشیما، استان یاماگوچی
بزرگ‌ترین شهرتوکیو (جمعیت ۱۲,۵۷۰,۰۰۰)
اطلاعات جمعیتی
جمعیت۱۰۳,۰۰۰,۰۰۰ (از ۲۰۰۵)
گروه‌های قومیژاپنی

هونشو (本州/ Honshū) جزیرهٔ اصلی کشور ژاپن و هفتمین جزیره بزرگ جهان است. هونشو بزرگ‌ترین جزیرهٔ ژاپن است و مرکز آن شهر توکیو است.

این جزیره پس از جزیره جاوه کشور اندونزی، دومین جزیره پرجمعت دنیا است. بلندترین نقطهٔ هون.شو چکادِ فوجی است. هونشو در جنوب هوکایدو و تنگه تسوگارو، در شمال از شیکوکو و دریای درونی، و در شمال شرق کیوشو و تنگه کانمون قرار گرفته‌است.

جمعیت هونشو در سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۰۳ میلیون نفر بود. این جمعیت عمدتاً در زمین‌های پست و به‌ویژه در دشت کانتو متمرکز شده‌اند که ۲۵ درصد از کل جمعیت جزیره را شامل می‌شود.

اقتصاد[ویرایش]

در این دشت شهرهای توکیو و یوکوهاما، کاوازاکی، سایتاما و چیبا قرار گرفته‌اند. بیشتر صنایع ژاپن در امتداد کمربندی که از توکیو و شهرهای ساحل جنوبی هونشو، از جمله کیوتو، اوزاکا، ناگویا، کوبه و هیروشیما، می‌گذرد واقع شده‌اند.

اقتصاد در امتداد سواحل شمال غربی دریای ژاپن تا حد زیادی مربوط به ماهیگیری و کشاورزی است. نیگاتا به عنوان یک تولیدکننده مهم برنج شهرت دارد. دشت‌های کانتو و نوبی برنج و سبزیجات تولید می‌کنند. یاماناشی منطقه عمده تولید میوه است، و آئوموری برای سیب‌اش مشهور است. مراکز تاریخی برجسته هونشو عبارتند از: کیوتو، نارا، و کاماکورا.

منابع[ویرایش]