نگهبانان (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نگهبانان
Watchmen
Watchmen ChapterI.jpg
طرح روی جلد نخستین شماره کمیک نگهبانان
نویسنده آلن مور
ناشر DC Comics
محل نشر New York
تاریخ نشر ۱۹۸۷–۱۹۸۶
شابک 1-4012-0713-8
تعداد صفحات ۵۲۴ (مجموعه)
زبان انگلیسی
نوع رسانه کمیک
تصویرگر دیو گیبونز و جان هیگینز

نگهبانان (به انگلیسی: Watchmen)، یک مجموعه کمیک ۱۲ قسمتی است که توسط دی سی کمیکس، از سپتامبر ۱۹۸۶ تا اکتبر ۱۹۸۷ منتشر شده است. در سال ۱۹۸۷ تمام ۱۲ قسمت در یک کتاب مجدداً چاپ شد و تا سپتامبر ۲۰۰۸، به ۲۲ چاپ رسید. نویسندهٔ آن آلن مور (به انگلیسی: Alan Moore)، نقاش دیو گیبونز (به انگلیسی: Dave Gibbons) و رنگ آمیز جان هینگینز (به انگلیسی: John Higgins) است.[۱]

کمیک در رابطه با گروهی از قهرمانان، به نام نگهبانان است که از هم پاشیده‌اند و قتل یکی از آن‌ها سبب جمع شدن دوبارهٔ آن‌ها می‌شود. همچنین ماجرای دیگری به صورت کمیک در کمیک، پی گیری می‌شود که داستان ناخدایی است که کشتی اش غرق شده است.

نگهبانان بارها به عنوان بزرگترین کمیک تاریخ، مورد ستایش قرار گرفته است.[۲]داستان نگهبانان با سودمندگرایی مرتبط است.[۳]

تاریخچهٔ نشر[ویرایش]

آلن مور، نویسندهٔ نگهبانان

در سال ۱۹۸۵، دی سی کمیکس، گروهی از شخصیت‌های چارلتون کمیکس را خریداری کرد. در همان زمان، آلن مور، داستانی برای چارلتون کمیکس نوشته بود که شامل گروهی از قهرمانان می‌شد. پیش از آن نیز داستان‌هایی برای کمیک‌های «مرد معجزه گر» و «شوالیه‌های مقتدر» (منتشر شده توسط MLJکمیکس) نوشته بود. مور تصمیم به نوشتن کمیکی گرفت که در آن، جسد شخصیت یکی از این کمیک‌ها، در کنار ساحل یافته می‌شد و داستان در رابطه با کشف راز جنایت این قهرمان بود.

آلن مور خود می‌گوید:

«من فکر کردم که این راهی خوب برای شروع یک کتاب کمیک است: جسد ابر قهرمان معروفی یافت می‌شود. همین‌طور که راز ماجرا کشف می‌شود، ما عمیق‌تر و عمیق‌تر به قلب دنیای واقعی این ابر قهرمان می‌رویم، و می‌فهمیم واقعیت نسبت به تصویر عمومی ابر قهرمان بسیار متفاوت است.»

او می‌خواست شخصیت‌های داستان جدید شناخته شده باشند تا خواننده با کشف واقعیت پنهان زندگی این شخصیت‌ها، غافلگیر شود.

مور بر همین اساس، خلاصهٔ داستان را نوشت و آن را با عنوان «چه کسی «محافظ صلح» را کشت؟» به سردبیر دی سی، دیک جوردانو (به انگلیسی: Dick Giordano) تحویل داد.

دیک جوردانو، با داستان موافقت کرد، ولی حاضر نبود شخصیت‌هایی که به تازگی از چارلتون کمیکس خریده بودند، به این زودی بمیرند و بی استفاده شوند. او مور را متقاعد کرد که از شخصیت‌های تازه‌ای برای داستانش استفاده کند.

دیو گیبونز که پیش از آن در چند کمیک با مور همکاری کرده بود، از او خواست که او هم در این پروژه باشد و به عنوان نقاش پذیرفته شد. او جان هینگینز را برای رنگ آمیزی نقاشی‌ها، به همراه خود آورد.

پس از موافقت با طرح اولیه، مور و گیبونز یک روز را صرف طراحی شخصیت‌ها و جزئیات محیط کردند. مور نام و روحیات شخصیت‌ها را ابداع کرد و ظاهر آن‌ها را به گیبونز واگذاشت.

مور بلافاصله شروع به نوشتن کرد. او اسکریپت‌ها (جزئیات صحنه‌ها) را برای گیبونز فرستاد.

دیو گیبونز می‌گوید: «اسکریپت شمارهٔ اول نگهبانان، فکر کنم، ۱۰۱ صفحهٔ تایپ شده بود، بدون هیچ فاصله‌ای بین خط‌ها، بین توصیف پنل‌ها یا حتی بین صفحه‌ها.»

مور گهگاه با رفیقش نیل گیمن (به انگلیسی: Neil Gaiman) که او نیز نویسندهٔ کمیک بود، تماس می‌گرفت و دربارهٔ نقل قول‌هایی که در کمیک به کار می‌برد، سؤالاتی می‌کرد.[۲]

داستان[ویرایش]

کمیک در آمریکای قرن بیستم رخ می‌دهد. در سال ۱۹۷۷ پس از اعتراضات گستردهٔ مردم، سناتور «کین» (انگلیسی:Keene) قانونی در مجلس می‌گذراند که به موجب آن فعالیت قهرمان‌های نقاب دار گروه نگهبانان ممنوع اعلام می‌شود. پس از آن، عده‌ای از نگهبانان بازنشسته می‌شوند و عده‌ای برای دولت کار می‌کنند و تنها یکی از آنان به اسم «رورشاخ» (به انگلیسی: Rorschach) به طور غیرقانونی به فعالیت ادامه می‌دهد.

در اکتبر ۱۹۸۵، وقتی آمریکا و شوروی در دوران جنگ سرد به سر می‌برند، «ادوارد بلیک» (به انگلیسی: Edward Blake) به قتل می‌رسد و رورشاخ کشف می‌کند که او یکی از نگهبانان به نام «کمدین» (به انگلیسی: Comedian) است که برای دولت کار می‌کرده. رورشاخ که اعتقاد دارد قتل کمدین حرکتی برای نابود کردن قهرمانان است، به سایر نگهبانان: «جغد شب دوم» (به انگلیسی: Nite Owl II)، «اوزیماندیاس» (به انگلیسی: Ozymandias)، «دکتر منهتن» (به انگلیسی: Dr. Manhattan) و «شبح ابریشمی دوم» (به انگلیسی: Silk Spectre II) هشدار می‌دهد؛ اما کسی او را جدی نمی‌گیرد.

اما وقتی دکتر منهتن به خاطر اتهامی که در یک برنامهٔ تلویزیونی به او زده می‌شود زمین را ترک می‌کند و به اوزیماندیاس در شرکت تجاری اش سؤ قصد می‌شود و خود رورشاخ به اتهام قتل مولوخ (به انگلیسی: Moloch) یکی از خلافکاران قدیمی، بازداشت می‌شود، به نظر می‌رسد که اعتقاد رورشاخ درست بوده است.

جغد شب و شبح ابریشمی دوم در نتیجهٔ این وقایع، دوباره لباس قهرمانی می‌پوشند و رورشاخ را از زندان آزاد می‌کنند. دکتر منهتن به زمین بازمی‌گردد و به همراه شبح ابریشمی زمین را ترک می‌کند و در طی گفتگویی با هم، انسانیت و نجات زمین برای دکتر منهتن اهمیت می‌یابد.

رورشاخ و جغد شب، روی زمین به کشف راز قتل کمدین ادامه می‌دهند و در می‌یابند که اوزیماندیاس پشت این ماجرا بوده. رورشاخ تمام حقایق را در دفتر خاطراتش می‌نویسد و آن را برای نشریهٔ «مرزنشین جدید» (به انگلیسی: New Frontiersman) می‌فرستد و به همراه جغد شب به پایگاه اوزیماندیاس در قطب جنوب می‌روند.

در آنجا، اوزیماندیاس توضیح می‌دهد که نقشهٔ او، جلوگیری از جنگ هسته‌ای قریب‌الوقوع آمریکا و شوروی، با شبیه‌سازی حملهٔ فضایی‌ها بوده. به این ترتیب که آن‌ها را در مقابل خطری بزرگ‌تر، متحد کند.

او همچنین اعتراف می‌کند که قتل کمدین، اتهام دکتر منهتن و اتهام رورشاخ همگی توسط او صورت گرفته و سؤ قصدی که به خودش شده بود نیز نمایشی بوده است.

وقتی دکتر منهتن و شبح ابریشمی دوباره به زمین بر می‌گردند، می‌بینند که بخشی از نیویورک توسط موجودات فضایی نابود شده است. آن دو نیز به پایگاه اوزیماندیاس می‌آیند و در آنجا، اوزیماندیاس به آن‌ها اخبار اتحاد آمریکا و شوروی را که از شبکه‌های تلویزیونی مختلف پخش می‌شود نشان می‌دهد. آن‌ها وقتی موفقیت اوزیماندیاس در جلوگیری از جنگ را می‌بینند، توافق می‌کنند که در این رابطه سکوت کنند. اما رورشاخ نمی‌پذیرد و می‌خواهد حقیقت را به مردم بگوید. در نتیجه توسط دکتر منهتن کشته می‌شود.

در انتها، یکی از کارکنان نشریهٔ مرزنشین جدید نشان داده می‌شود که به سراغ نامه‌های ارسالی می‌رود که دفترچهٔ خاطرات رورشاخ نیز در میان آن هاست.[۱][۲]

شخصیت‌ها[ویرایش]

نگهبانان (از راست به چپ): شبح ابریشمی دوم، دکتر منهتن، کمدین، جغد شب، رورشاخ، اوزیماندیاس.

ادوارد بلیک/کمدین: یکی از نگهبانان که پس از قانون سناتور «کین»، برای دولت کار می‌کرد. او در ابتدای داستان به قتل می‌رسد. شخصیت او تلفیقی از شخصیت «محافظ صلح» در چارلتون کمیکس و «نیک فوری» در مارول کمیکس است.

او شخصیتی بی رحم و پوچگرا دارد و همه چیز را همچون یک شوخی می‌داند. در گوشهٔ راست دهان کمدین زخمی است که او را خندان نشان می‌دهد.

دکتر جان آسترمن/دکتر منهتن: یکی از نگهبانان که پس از قانون کین، توسط دولت آمریکا به خدمت گرفته شد. او تنها قهرمان داستان است که قدرت‌های فوق بشری دارد.

دکتر جان آسترمن به طور اتفاقی در دستگاهی در آزمایشگاه گیر می‌افتد و بر اثر تابش آن، از بین رفته و دوباره با ظاهر و قدرت‌های غیرانسانی ایجاد می‌شود. او به خاطر زندگی در جهان کوانتومی، درک متفاوتی از توالی زمانی پدیده‌ها دارد و به همین دلیل گذشته و آینده را می‌بیند.

دکتر منهتن بدنی آبی رنگ دارد و معمولاً هیچ لباسی نمی‌پوشد. چشمانش بدون مردمک است و خودش روی پیشانی اش نماد اتم هیدروژن را کشیده است.

شخصیت او برگرفته از شخصیت «کاپیتان اتم» در چارلتون کمیکس است.

دانیل دریبرگ/جغد شب دوم: او پس از قانون کین، خود را بازنشسته کرد.

دریبرگ فرزند خانواده‌ای ثروتمند بود و به پرندگان علاقه داشت. او به خاطر علاقهٔ زیادش به «هالیس میسون» (به انگلیسی: Hollis Mason)، جغد شب اول، پس از بازنشسته شدن او، از عنوان او استفاده کرد.

شخصیت او برگرفته از بتمن و کلارک کنت است.

آدریان وایت/اوزیماندیاس: او قبل از قانون کین، از نگهبانان جدا شد و شرکتی تجاری تأسیس کرد. لقب او، «باهوشترین مرد جهان» است.

شخصیت او برگرفته از اسکندر کبیر و «آذرخش» یکی از قهرمانان چارلتون کمیکس است.

والتر جوزف کواکس/رورشاخ: او تنها کسی است که پس از قانون کین، هنوز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و به همین خاطر تحت تعقیب پلیس است.

رورشاخ کودکی سختی داشته و پرونده‌های خشنی که در طول قهرمانی اش داشته، سبب شده که دید خاصی نسبت به دنیا پیدا کند. او دنیا را سیاه و سفید می‌بیند و جایی برای خاکستری در دنیای او نیست. او همچنین حاضر به مصالحه و عقب‌نشینی از ارزش‌های اخلاقی خود نیست.

او نقابی سفید به چهره می‌زند که دارای لکه‌های سیاه متقارنی مانند تست رورشاخ است که پیوسته تغییر شکل می‌دهند.

شخصیت او بر اساس شخصیت «آقای آ» و «پرسش» یکی از قهرمان‌های چارلتون کمیکس ساخته شده است.

لوری ژوسپزیک/شبح ابریشمی دوم: او دختر «سالی ژوپیتر» (به انگلیسی: Sally Jupiter)، شبح ابریشمی اول است و بر خلاف میل باطنی جانشین مادرش شده است. او پس از قانون کین، خود را بازنشسته کرده است.

لوری سال هاست که با دکتر منهتن زندگی می‌کند.

شخصیت او بر اساس قهرمان‌های زن «سایهٔ شب»، «قناری سیاه» و «بانوی شبح وار» ساخته شده است.[۱][۲]

نقل قول‌ها[ویرایش]

 • دیوار نوشته (در جریان آشوب‌های خیابانی): چه کسی نگهبانِ نگهبانان است؟
چه کسی نگهبانِ نگهبانان است؟
 • خاطرات رورشاخ: این شهر از من می‌ترسد، من چهرهٔ حقیقیش را دیده‌ام.
 • خاطرات رورشاخ: زیر پای من، این شهر وحشتناک، مانند کشتارگاهی پر از بچه‌های عقب افتاده، جیغ می‌کشد: نیویورک.
 • خاطرات رورشاخ: باید بروم به مرد فناناپذیر (دکتر منهتن) بگویم که کسی می‌خواهد او را بکشد.
 • دکتر منهتن: بدن زنده و مرده، تعداد اجزای یکسانی دارند. از لحاظ ساختاری، تفاوت محسوسی ندارند. زندگی و مرگ، دو مفهوم انتزاعی غیرقابل اندازگیری اند. چرا باید من نگران (مردن کسی) باشم؟
 • خاطرات رورشاخ: ... چون خیر و شر وجود دارد و شر باید مجازات شود. حتی در آستانهٔ آرماگدون هم حاضر نیستم نسبت به این مصالحه کنم.
 • جغد شب (در جریان آشوب‌های خیابانی): چه بلایی سر رؤیای آمریکایی اومده؟

کمدین: به حقیقت پیوسته. داری بهش نگاه می‌کنی.

 • رورشاخ (به زندانی‌ها): انگار درست متوجه نشدین. من اینجا با شما گیر نیفتادم. شما اینجا با من گیر افتادید!
 • دکتر منهتن (به آدریان وایت): ... و این باهوشترین مرد جهان، برای من بیشتر از باهوشترین موریانهٔ جهان معنی نداره.[۱]

موفقیت‌ها[ویرایش]

کمیک نگهبانان بارها به عنوان یکی از بزرگترین و پرفروش‌ترین کمیک‌های تاریخ شمرده شده است.

کمیک در سال ۱۹۸۸ برندهٔ جایزهٔ هوگو شد.[۴]

در سال ۲۰۰۵ مجلهٔ تایم فهرستی از صد رمان برتر منتشر کرد که تنها کمیکی که در این فهرست بود، نگهبانان بود.

در سال ۲۰۰۸، مجلهٔ سرگرمی هفتگی، نگهبانان را در جایگاه سیزدهم در فهرست «پنجاه کمیک برتر ۲۵ سال گذشته» قرار داد.

در سال ۲۰۰۹، نگهبانان در فهرست ده رمان مصور برتر مجلهٔ تایم قرار داشت.

مجلهٔ کمیک نیز نگهبانان را در فهرست ۱۰۰ کمیک برتر انگلیسی زبان در قرن بیستم جای داد.[۲]

اقتباس‌ها[ویرایش]

در سال ۲۰۰۹ فیلمی به کارگردانی زک اسنایدر بر اساس نگهبانان ساخته شد.[۵]

همچنین در همان سال یک بازی رایانه‌ای به نام «نگهبانان: پایان نزدیک است» بر اساس کمیک ساخته شد که وقایع قبل از قانون کین را روایت می‌کند.[۲][۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • Moore, Alan & Gibbons, Dave (2005). Absolute Watchmen, DC comics, ISBN 1-4012-0713-8
 • مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی Watchmen
 • مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی Watchmen:The End Is Nigh
 • مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی Watchmen(movie)
 • بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها IMDB