نشر رومیزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نشر رومیزی (desktop publishing) مخفف: DTP بسیاری از فرایندهای اساسی نشر مانند حروفچینی، صفحه‌بندی، طراحی، و چاپ را با استفاده از یک رایانه و دستگاه‌های جانبی آن مانند نمایشگر، چاپگر، پویشگر، و نیز نرم‌افزارهای حروفچینی و گرافیکی انجام می‌دهد. در سال‌های اخیر و پس از ورود رایانه به صنعت نشر، نشر رومیزی رواج زیادی یافته است.

حاصل نهایی نشر رومیزی فیلم یا زینک است که دارای قابلیت چاپ می‌باشد.

  • مزایا

با استفاده از تجهیزات نشر رومیزی می توان:

  1. نشر شمارگان پایین کتاب، مجله و خبرنامه ناشران و سازمان‌ها را با سرعت و هزینه پایین انجام داد.
  1. سازمان‌های دولتی و خصوصی، و مؤسسات علمی، فرهنگی، آموزشی، و دانشگاهی می توانند از آن برای تولید گزارش‌های علمی، فنی، و غیره استفاده کنند.


  • مزایای فوق همراه با دسترسی بیشتر افراد به تجهیزات نشر رومیزی و سهولت استفاده از آن ها موجب رواج خودناشری شده است . بدان معنا که بسیاری از افراد، محققان، نویسندگان، سازمان‌ها، و شرکت‌های غیرحرفه‌ای می توانند آثار خود را با هزینه پایین و کیفیت مناسب منتشر کنند.

نشر الکترونیکی، نشر اینترنتی، و نشر چندرسانه‌ای اصطلاحات جدیدتری هستند که پس از نشر رومیزی رواج یافتند. برخلاف نشر رومیزی که خروجی آن بیشتر چاپی و کاغذی است خروجی انواع فوق فقط الکترونیکی است[۱].

نشر رومیزی، کار چاپ و انتشارات را کوچک و روی یک میز کار جمع کرده است. با امکانات نشر رومیزی می توان اثری را نوشت، اطلاعات آن را با منابع اطلاعاتی کنترل کرد و از صحت املای کلمات اطمینان یافت. متن را صفحه آرایی و صفحه بندی کرد، تصویرها و نمودارها را حتی به صورت چند رنگ طراحی نمود، نمونه گرفت و تکثیر کرد و همه این کارها در اتاق کوچکی روی یک میز بدون رفت وآمد انجام می شود[۲].

منابع[ویرایش]

  1. آذرنگ، عبدالحسین. مبانی نشر کتاب. تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، ۱۳۸۱
  2. مدرسی تهرانی،شهره.آماده سازی کتاب: عملیات پیش از چاپ. تهران : موسسه خانه کتاب ایران، 1381