نبردناو کلاس کیروف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نبردناو کلاس کیروف
Soviet battlecruiser Kirov
مالک
اطلاعات کلی کلاس
طرح شده: ۵
تکمیل شده: ۴
رد شده: ۱
فعال: ۱ (۱ undergoing modernization، ۲ in reserve)
بازنشسته: ۰
مشخصات اصلی
وزن: 24,300 tons standard, 28,000 (full load)
درازا: ۲۵۲ متر (۸۲۷ فوت)
پهنا: ۲۸٫۵ متر (۹۴ فوت)
آبخور: ۹٫۱ متر (۳۰ فوت)
سرعت: ۳۲ گره (۵۹ کیلومتر بر ساعت)

نبردناو کلاس کیروف (به انگلیسی: Kirov-class battlecruiser) یک کلاس از کشتی است که طول آن ۲۵۲ متر (۸۲۷ فوت) می‌باشد.

این ناو (پتر کبیر) بزرگترین ناوشکن عملیاتی جهان و لقب آن قاتل ناو هواپیمابر است این کلاس ناو شامل چند ناوشکن بزرگ می‌باشد ه تنها ناو پترکیبر که هم اکنون ریاست ناوگان بالتیک ستون فقرات ارتش روسیه رابر عهده دارد عملیاتی است. . همچنین پتر کبیر میلیاردها دلار ارزش دارد به همین خاطر برروی آن سامانه‌های دفاع هوایی پر قدرتی همچون اس ۳۰۰ اف و میانبرد تور ام ۱ و کوتاه برد kashtsan قرار داده شده که آن را از یک شهر مهم نیز امن تر می‌کند.

سلاح‌ها[ویرایش]

سلاح اصلی این ناو موشک پرقدرت گرانیت p700 با برد ۶۰۰ کیلومتر است؛ که دربارهٔ این موشک بعدها اطلاعات بیشتری خواهم نوشت. ادامه سلاح‌ها در پایین صفحه

این ناو قادر به حمل سه هلیکوپتر k/27 است که آن‌ها نقش مهمی در رهگیری و نابودی زیر دریایی‌ها دارند. در بخش پنهانکاری خوب مسلماً پنهان کردن این غول غیرممکن است و روس‌ها هیچ تلاشی در این رابطه انجام نداده‌اند. اطلاعات زیادی دربارهٔ سلاح‌های این ناو موجود نیست ولی احتمالاً تجهیزات پیشرفته‌ای از جمله موشک انداز، توپ، راکت، اژدر، انواع سامانه‌های راداری و ماهواره‌ای در بالاترین سطح را در اختیار دارد.

بخش پیشران[ویرایش]

بخش پیشراننده این قاتل ناو هواپیمابر مخوف را دو راکتر اتمی و همچنین موتور هسته‌ای تشکیل می‌دهند. البته از دو شفت در این ناو استفاده شده که هم صدا را زیاد کرده و هم مانور را می می‌کند. اما این موتور به حدی قویست که جرمی به این بزرگی را می‌تواند با سرعت ۶۰کیلومتر بر ساعت حرکت دهد. سیستم پیشران کشتی بر پایهٔ نیروی ترکیبی هسته‌ای و توربین‌های بخار طراحی شده است که ۴ توربین بخار به قدرت ۲۸ هزار اسب بخار با همکاری ۲ راکتور اتمی KN-3 با هم ترکیب شده‌اند. در مواقع ظرور که نیاز به افزایش سرعت است می‌توان از دو بیلر روغنی نیز استفاده کرد.

زره[ویرایش]

صفحات ۷۶ میلیمتری زرهی دو اطراف ناحیه راکتورها، حفاظت ترکشی سبک است.

دربارهٔ این ناو در آینده چیزهای بیشتری خواهم نوشت. بنا بر دستور رئیس جمهور پوتین دو ناو دیگر نیز تا سال۲۰۲۲ نوسازی و بهینه‌سازی خواهند شد تا بار دیگر نیروی دریایی روسیه همچون شوروی سابق پر قدرت‌ترین نیروی دریایی جهان شود.

BCGN Kirov 1983.JPG

آب‌اندازی: ۲۷ مارس ۱۹۷۴ آغاز کار: ۲۶ دسامبر ۱۹۷۷ اعزام: ۳۰ دسامبر ۱۹۸۰

مشخصات اصلی[ویرایش]

وزن: 24,300 tons Standard, 28,000 (Full load) درازا: ۲۵۲ متر (۸۲۷ فوت) پهنا: ۲۸٫۵ متر (۹۴ فوت) آبخور: ۹٫۱ متر (۳۰ فوت) سرعت: ۳۲ گره (۵۹ کیلومتر بر ساعت)

۴ ناو از این کلاس ساخته شده‌اند که هم اکنون یکی در حال خدمت است و مابقی در انتظار فرایندهای مدرنیزاسیون هستند. در سال ۱۹۷۴، طبق برنامهٔ اولیه قرار بر ساخت ۵ فروند رزمناو کیروف کلاس بود، اما بعد از ساخته شدن چهارمین ناو، بنا به مسائل مالی، ساخت پنجمین رزمناو در سال ۱۹۹۰ لغو شد، آن هم بعد از این که ساخت چهارمین رزمناو حدود ۱۰ سال به طول انجامیده بود. ۴ رزمناو ساخته شده که ملقب به نام سرگئی کیروف یک قهرمان بولشویک، بودند در ابتدا به ترتیب کیروف، فرونز، کالینین و آندروپوف نام داشتند که بعدها دچار تغییر نام شدند و به ترتیب آدمیرال یوشاکوف، آدمیرال لازاروف، آدمیرال نخیموف و پیوتر ولیکی نامیده شدند. قرار است که این رزمناوها طبق یک برنامهٔ مدرنیزاسیون، تا سال ۲۰۲۰ مدرنیزه شوند و همگی به خدمت برگردند.

با کنار گذاشتن ناوهای هواپیمابر، این کلاس از رزمناوها بزرگترین ناوهای جنگی به شمار می‌روند و این رزمناوها بودند که ایالات متحده را وادار کردند که رزمناوهای آیووا کلاس خود را دوباره به خدمت فرا بخواند.

مشخصات[ویرایش]

نیم نگاهی به مشخصات کلی:

جابه جایی: ۲۴٫۳۰۰ تن استاندارد، ۲۸٫۰۰۰ تن در حالت بارگیری کامل

طول: ۲۵۲ متر

عرض: ۲۸٫۵ متر

آبخور: ۹٫۱ متر

پیشران: ۲ راکتور اتمی به همراه توربین‌های بخار، ۱۴۰ هزار اسب بخار

سرعت: ۳۲ نات (۵۹ کیلومتر بر ساعت)

برد: ۲۰۰۰ کیلومتر در حالت پیشران ترکیبی در سرعت ۵۶ کیلومتر بر ساعت، برد نامحدود با پیشران اتمی در سرعت ۳۷ کیلومتر بر ساعت

خدمه: ۷۲۷ نفر خدمهٔ ناو، ۱۸ نفر خدمهٔ هوایی، ۱۵ نفر پرچمدار

سنسورها و ابزارهای تحلیل گر:

- یک رادار Voskhod MR-800 Top Pair سه بعدی در دکل جلویی

- دو رادار کمک ناوبری پالم فراند

- دو رادار تاپ دام کنترل آتش برای سیستم‌های SA-N-6

- چهار رادار کنترل آتش باس تیلت برای سیستم دفاع نزدیک AK-360

- دو رادار کنترل آتش آی بول برای سیستم SA-N-4

- سونار Horse Jaw LF hull

- سونار جست و جوی عمق متغیر Horse Tail VDS

تسلیحات:

۲۰ تیر موشک گرانیت P-700

۱۴ تیر موشک کروز SS-N-14 Silex

۹۶ موشک SA-N-6 سامانهٔ S-300PMU

۴۴ موشک OSA-MA

۲ لانچر راکتی ۳۰۵ میلیمتری RBU-1000

۲ لانچر راکتی ۲۵۴ میلیمتری RBU-12000

۲ توپ ۱۰۰ میلیمتری AK-100 دولول

۱۰ اژدر ۵۳۳ میلیمتری AsuW

۱۰ موشک ضد زیر دریایی SS-N-15

۸ توپ گتلینگ ۳۰ میلیمتری AK-630

بالگردها:

۳ فروند Kamov Ka-27 "Helix" یا Ka-25 "Hormone می‌توان استفاده نمود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]