اورهال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اورهال (به انگلیسی: overhaul) یا بازآماد،[۱] تعمیرات اساسی هر چیزی می‌تواند باشد، از کوچکترین قطعات و لوازم مکانیکی و الکترونیکی گرفته تا دستگاه‌های و ابزار صنعتی.[۲]

اورهال، کاری کاملاً تخصصی می‌باشد. مخصوصاً در عصر حاضر و با توجه به پیچیدگی دستگاه‌های صنعتی. یک پروژه اورهال می‌بایست از نیروهای متخصص مکانیک، الکتریک، الکترونیک، صنایع و ایمنی استفاده نماید.

مجتمع اورهال پایگاه یکم شکاری مهرآباد از سال ۱۳۶۹ با توجه به اعمال تحریم‌ها برای در دست گرفتن تخصصی جنگندهها، نیاز به ایجاد مجتمعی برای تعمیرات در کشور احساس شد تا پس از ۸۰۰ ساعت پرواز یعنی حدود ۸ سال پس از اولین پرواز، تعمیرات کنترلی بر روی آن انجام شود.[۳]

عمده تعمیرات در رده نگهداری خطی و میانی به خلبانان این جنگنده، آموزش داده می‌شود، بنابر این اورهال این جنگنده‌ها بر روی هواپیماهایی صورت می‌گیرد که نیازمند تجهیزات تخصصی و کارخانه‌ای هستند.

پایگاه یکم شکاری مهرآباد[۴] با استفاده از مهندسی معکوس هواپیماها توانست اورهال جنگنده‌ها را به صورت صددرصد بومی (مطاوب نسبی) انجام دهد.

با توجه به این مهم که عمده تعمیرات جنگنده‌های نیازمند اورهال را «تعمیرات استراکچری» می‌باشند، در صورتی که سازه‌های هواپیماها در زمان‌های خاص، چک نشده و مشکلی بسیار کوچک برای آن‌ها رخ دهد، هواپیما در معرض خطر و سانحه شدید قرار می‌گیرد.[۵]

پس از کنترل تمامی اجزای هواپیما، نقاطی که بیشتر مورد تنش هستند مورد بازرسی دقیق با تجهیزاتی مانند «مارتی پارتیکل اینستیشن»، «ادی کارنت»، «ان دی آی» یا «اشعه ایکس» قرار گرفته و در صورت وجود معایب، نقاط دارای مشکل مورد تعمیر قرار می‌گیرند.

اورهال در ایران

اورهال این هواپیماها به‌طور متعارف و استاندارد کارخانه سازنده حدود ۶ تا ۸ ماه تعریف شده‌است، اما مجتمع اورهال مهرآباد قادر است در صورت نیاز نیروی هوایی، با کاری مداوم این زمان را تا ۴ ماه کاهش دهد.

با وجود تمامی این تلاش‌ها، حوادثی از قبیل سقوط یک فروند میگ ۲۹، فرود تامکت ۶۰۰۲ با شکم بر روی باند پایگاه هشتم شکاری و نقص فنی ۶۰۰۴ هنگام برگزاری مراسم رژه روز ارتش اتفاق افتاد.

منابع

  1. «بازآماد» [علوم نظامی] هم‌ارزِ «overhaul»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ بازآماد)
  2. [/fa/news/51/314381/مفهوم-اورهال-چیست "مفهوم اورهال چیست؟"] Check |url= value (help). خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی آنا. 2018-09-30. Retrieved 2020-02-02.
  3. "مجتمع اورهال پایگاه یکم شکاری شهید لشگری مهرآباد". جامعه خبری تحلیلی الف. 2019-08-15. Retrieved 2020-02-02.
  4. فردا, پایگاه خبری تحلیلی (2019-08-15). "تصاویر: مجتمع اورهال پایگاه یکم شکاری شهید لشگری مهرآباد". پایگاه خبری تحلیلی فردا | Farda News. Retrieved 2020-02-02.
  5. "نگاهی به مجتمع اورهال پایگاه یکم شکاری شهید لشگری مهرآباد + تصاویر". خبرگزاری دفاع مقدس. 2020-02-02. Retrieved 2020-02-02.
  • Hasbro News, Hasbro Transformers Collectors Club magazine, Feb/Mar 2006, page 2