میمون دنیای قدیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میمون‌های دنیای قدیم
محدودهٔ زمانی: Oligocene تا امروزه
Olive baboon Ngorongoro.jpg
بابون زیتونی، از میمون‌های دنیای قدیم
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: نخستی‌سانان
زیرراسته: خشک‌بینیان
فروراسته: میمونان
بالاخانواده: Cercopithecoidea
تیره: Cercopithecidae
فسیل یافت شدهٔ میمون دنیای قدیم در اروپا
مندریل یا شاه‌بابون در باغ وحش سنگاپور

میمون‌ها بر اساس شکل بینی و فاصله سوراخ‌های آن به دو کلاد یا زیست دستهٔ وسیع تقسیم می‌شوند پخ‌بینیان (به انگلیسی: Platyrrhines) شامل میمون‌های دنیای جدید (قاره آمریکا) و راست‌بینیان که شامل میمون‌های دنیای قدیم (به انگلیسی: Old World monkeys یا Cercopithecidae) که از گروه نخستی‌سانان نیز می‌باشند.

تا کنون ۱۲۸ گونه و ۲۴ سرده از این میمون‌ها شناسایی شده‌اند. میمون‌های این خانواده به دو زیرخانوادهٔ بزرگ تقسیم شده‌اند که شامل دم‌درازیان و شست‌بریدگان هستند.

میمون‌های دنیای قدیم امروزه از موجودات بومی آفریقا و آسیا هستند، این موجودات ساکن محیط‌هایی چون جنگل‌های بارانی استوایی، دشت‌های بی درخت، درختچه‌زارها و مناطق کوهستانی هستند. همچنین بر اساس فسیل‌های یافت شده میمون‌های دنیای قدیم در گذشته ساکن اروپا نیز بوده‌اند[۱] و دسته‌ای از آن‌ها هنوز در مناطقی از جبل‌الطارق زندگی می‌کنند.[۲] از گونه‌های مشهور میمون دنیای قدیم می‌توان به مکاک و عنتر دم‌کوتاه اشاره نمود.

ویژگی‌ها

اندازهٔ میمون‌های دنیای قدیم معمولاً از متوسط تا بزرگ متغیر است. کوچکترین گونهٔ میمون‌های دنیای قدیم از نظر اندازه تالاپوین نام دارد، به‌طور معمول با طولی برابر با ۳۲ تا ۴۵ سانتی‌متر و وزنی در حدود ۰٫۸ کیلوگرم (در جنس مؤنث) و ۱٫۳ کیلوگرم (در جنس مذکر) است. همچنین بزرگترین گونهٔ میمون‌های دنیای قدیم از نظر اندازه مندریل یا شاه‌بابون نام دارد. تفاوت میمون‌های دنیای قدیم و کپی (جانور) در این است که بر خلاف کپی‌ها، میمون‌های دنیای قدیم دارای دم و چینش دندانی (فک بالا=۲٫۱٫۲٫۳ و فک پایین=۲٫۱٫۲٫۳) هستند.

پیوندها

جستارهای وابسته

منابع

  1. «Old World Monkeys | Learn Science at Scitable». www.nature.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۰۶.
  2. Kassam، Ashifa (۲۰۱۴-۰۲-۰۹). «Gibraltar to export nuisance Barbary macaque monkeys» (به انگلیسی). The Guardian. شاپا 0261-3077. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۰۶.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Old World monkey». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون