میدان امام علی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میدان امام علی
Map
نمایی از میدان عتیق اصفهان

میدان عتیق یا میدان کهنه، که همچنین با نام میدان امام علی شناخته می‌شود. نام میدانی واقع در مرکز شهر اصفهان است که از احیای سبزه‌میدان (میدان عتیق یا میدان کهنه[۱]) با مسجد جامع ایجاد می‌گردد که متشکل از چهار فضای اصلی شامل مجموعه میدان اصلی، جلوخان مسجد جامع، مجموعه زیرگذرها و پارکینگ و قطعات بلافصل پیرامون میدان می‌باشد که فاز اول آن یعنی زیرگذرها به بهره‌برداری رسیده‌است.[۲] این میدان شامل زیرگذر و پارکینگ طبقاتی به همراه یک سازه مسطح نسبتاً ذوزنقه شکل است که از یک سو مسجد جامع اصفهان را به بنای هارونیه و از سوی دیگر به مدرسه و کاروانسرای کاسه‌گران و بازار بزرگ اصفهان متصل می‌کند.[۳]

فاز اول این پروژه عظیم شامل زیرگذرهای چهار خیابان و یک میدان ترافیکی در سال ۱۳۸۸ به مدیریت سعید کورنگ بهشتی[۴] آغاز و ظرف ۱۳ ماه با اجرای بالغ بر ۲۲۰۰۰ متر مربع پلسازی به اتمام رسید[۵] و فاز دوم میدان در ۳۱ مرداد سال ۱۳۹۲ با حضور مقامات ایران از جمله علی لاریجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی به شکل رسمی افتتاح شد.[۶][۷]

پیشینه[ویرایش]

نمایی از محدوده میدان کهنه در سال‌های آخر سلطنت قاجاریه

این میدان که در گذشته با نام عتیق خوانده می‌شد، زمانی مهم‌ترین میدان اصفهان بود. اما میدان نقش جهان، کسبه را به سوی خود خواند و عتیق، کهنه میدان نام گرفت.[۸] میدان عتیق اصفهان هنوز هم یکی از میادین مهم اصفهان محسوب می‌شود. امروزه اگرچه آن را به نام کهنه میدان یا سبزه میدان می‌شناسند، اما روزی این میدان با وسعتی قریب به دو برابر آنچه امروز دیده می‌شود، میدان اصلی شهر اصفهان بود. براساس اسناد موجود میدان عتیق اصفهان پیش از صفویه و در دوران سلجوقیان، میدان اصلی و مرکز اصلی شهر اصفهان محسوب می‌شده‌است. زمانی که شاه عباس صفوی میدان نقش جهان را می‌سازد، این میدان به مرور آن همه اعتبار خود را از دست می‌دهد و عمده کاسبی‌ها به طرف میدان نقش جهان کشیده می‌شود. این موضوع به مرور زمان باعث می‌شود میدان عتیق از یادها برود و فضاهایی که روزگاری محدوده میدان محسوب می‌شدند دچار ساخت و ساز شود. میدان عتیق امروز به علت قرار گرفتن در چهار محور اصلی شهر اصفهان یعنی خیابان ولی عصر، هاتف، عبدالرزاق و مسجدجامع هنوز یکی از مناطق مهم و پر رفت و آمد شهر اصفهان محسوب می‌شود. بازار زغال فروش‌ها که امروز به این نام شناخته شده، زمان سلجوقیان هسته اصلی میدان عتیق بوده و امروزه مرکز تجمع افرادی با شغل‌های کاذب از قبیل فروش لباس‌های دست دوم و زغال شده‌است.[۹][۱۰]

نگارخانه

منابع[ویرایش]

  1. «چه شد که میدان عتیق، میدان کهنه نام گرفت؟». خبرگزاری ایمنا. ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ فوریه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۶ بهمن ۱۳۹۳.
  2. «پروژه میدان عتیق». درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۰.
  3. «میدان عتیق اصفهان؛ احیاء یا بازسازی». خبرگزاری میراث فرهنگی. ۴ مهر ۱۳۸۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۰.
  4. «درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان|سعید کورنگ بهشتی». isfahan.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۰۵.
  5. «فعالیت ۶۰۰ نفر در فاز دوم پروژه احیای میدان امام علی (ع)/ میدان امام علی (ع) دوباره مرکز فعالیت‌های اجتماعی می‌شود». ایمنا. ۲۰۱۳-۰۷-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۰۵.
  6. «میدان امام علی اصفهان افتتاح شد». خبرگزاری فردانیوز. ۳۱ مرداد ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۰۱ شهریور ۱۳۹۲. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  7. «آپارات - سرویس اشتراک ویدیو». آپارات - سرویس اشتراک ویدیو. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۰۵.
  8. آشنایی با میدان امام علی (ع) - اصفهان
  9. میدان عتیق بزرگ‌ترین پروژه ملی تاریخ ایران بایگانی‌شده در ۲۰۱۷-۱۰-۲۳ توسط Wayback Machine</
  10. تاریخ اصفهان به روایت میدان امام علی(ع)[پیوند مرده]

پیوند به بیرون[ویرایش]