میان‌آباد (شاهرود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۶°۳۰′۲۰″ شمالی ۵۵°۰۲′۱۵″ شرقی / ۳۶.۵۰۵۵۶° شمالی ۵۵.۰۳۷۵۰° شرقی / 36.50556; 55.03750[۱] میان‌آباد یکی از روستاهای شهرستان شاهرود در استان سمنان ایران است. مختصات جغرافیایی روستا عبارتند از :

Coordinates: 36°30′17″N 55°02′15″E

روستا در دهستان خرقان در بخش بسطام جای دارد. جمعیت روستای میان‌آباد بر پایه نتایج سرشماری سال 1395 برابر با 574 نفر (186خانوار) بوده است.[۲] با توجه که روستای میان آباد در دشت بسطام واقع است آب و هوای آن در زمستان سرد و خشک و در تابستان معتدل و دلپذیر است و میزان بارش متوسط سالیانه ی آن از 150 تا 250 میلی متر که بیش تر در فصل زمستان و بهار رخ می دهد در افت و خیز است. ارتفاع تقریبی روستا از سطح دریای آزاد با یاری گوگل مپ 1375 متر است. مسافت روستا تا شهر دیرینه و تاریخی بسطام یک فرسنگ و تا شهر شاهرود که در طرف قبله است حدود دو فرسنگ است. 

وجه تسمیه ی روستا به دلیل قرار گرفتن بین دو آبادی قدیمی به نام های سپیدان و کل گنبذ است. بیش تر اهالی کشاورز و دامدار هستند و کشت غالب با گندم و سیب زمینی و چغندرقند و صیفی جات است. گویش مردم روستا با گویش های خراسانی شباهت بیش تری دارد تا زبان مردم کومش که بر سر افعال "ها یا ه "می آورند. مردم روستا دلاور ، نستوه ، خونگرم ، مهربان و پرتلاش و بیش تر اهالی خویشاوند و کمک حال هم هستند. مزرعه های شرف آباد ، گرگان زمین ، قاقستان و قلعه های کمالی ، حاج یعقوب و سید آقایان جزئی از حوزه ی روستای میان آباد به شمار می روند. روستای میان آباد نو بنیاد و گذشته ی آن نزدیک به سد و بیست سال است ؛ ولی پیشینه ی آبادی سپیدان که اکنون گورستان روستاست بنا بر نقل ریش سفیدان و تاریخ شفاهی روستا به پنج سده می رسد و می گویند نادرشاه افشار برای خواباندن شورش اشرف افغان به سوی مهماندوست دامغان برای تهیه ی خواربار و آذوقه ی لشکرش از آبادی سپیدان گندم و جو خواسته است. بیش از نیمی از اهالی آبادی نام خانوادگی « اسکندری » دارند و از دید نژادی مردمانش خوش چهره با قامتی متوسط ، درشت استخوان و خستگی ناپذیر هستند.

  1. : کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نام های جغرافیایی ایران :
  2. الگو:یادکرد درگاه ملی آمار 1395