مهرشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مِهرشهر محله‌‌ای در کرج استان البرز ایران است. این منطقه تا پیش از سال ۱۳۷۲ شهری جداگانه از شهر کرج محسوب می‌شد و شهرداری مهرشهر (که اکنون شهرداری مناطق ۳ و ۴ کرج نامیده می‌شود) آن را اداره می‌کرد.

مهرشهر
Mehršahr, Karaj.jpg
Mehrshahr-in-spring.jpg
Jangalbani street, mehrshahr, Karaj - 3.jpg
Mehrshahr-karaj.jpg
Pearl Palace -Kakh e Morvarid- Karaj Iran.jpg
کشور ایران
استانالبرز
شهرستانکرج
رشد جمعیت
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۶
شناسهٔ ملی خودرو۶۸  ایران
موقعیت مهرشهر در کرج

برای رسیدن به مهرشهر باید پس از عبور از خروجی کرج در اتوبان تهران_کرج، به خروجی مهرشهر وارد شد. مهرشهر دارای سه خیابان اصلی «شهرداری» (چهار باندی)، «ارم» و «گلها» است؛ که در ابتدای بلوار ارم «باغ سیب» و در میانه آن کاخ شمس (کاخ مروارید) واقع شده‌است. مهرشهر به علت وجود باغ‌های فراوان در اطراف آن دارای آب و هوایی خنک و بسیار پاک می‌باشد.

بلوار ارم
بلوار شهرداری

طول بلوار ارم مهرشهر حدود ۱۲ کیلومتر است و به عنوان بلندترین بلوار ایران شناخته می‌شود.[۱][۲][۳] پارک هامون نیز با وسعت ۳ هکتار در بلوار ارم قرار دارد.

نام[ویرایش]

گفته می‌شود علاقه بنیان‌گذار مهرشهر، یعنی شمس پهلوی، به مهر (در معنی خورشید و آیین‌های مرتبط با آن) بر این نام‌گذاری مؤثر بوده‌است. او نام خود را از خدیجه به شمس (خورشید یا مهر) تغییر داد و همسر او نیز نامش را از عزت‌الله به مهرداد (هدیه خورشید) تغییر داد. مهرشهر نخست به خواست شمس پهلوی «مهردشت» نامیده شده بود.

پیشینه[ویرایش]

در زمان محمدرضا شاه پهلوی و پس از ساخت کاخ مروارید در این ناحیه، دو بلوار با نام‌های چهارباندی (شهرداری) و ارم در منطقه‌ای ویلایی برای شهروندان در سه فاز مجاور کاخ ساخته می‌شود که مهرشهر نامیده می‌شود که بعد از انقلاب فاز۴ و بلوار گل‌ها به مجموع این مناطق اضافه گردید. این مناطق در ابتدا شامل ویلاهای بزرگ و پراکنده بود و از ۳ طرف به زمین‌هایی می‌رسید که به دستور شمس پهلوی برای بهبود آب و هوای منطقه به باغ سیب تبدیل شد. تا اواخر سال ۵۷ تعداد ویلاها رو به فزونی نهاد. پس از انقلاب ایران (۱۳۵۷) این منطقه به روی عموم مردم باز شد و بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی متولی بسیاری از زمین‌های خالی و ویلاهای متروکه شد. همچنین کاخ مروارید به تصرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. منطقه فاز ۱٬۲٬۳ که این روزها منطقه بلوار شهرداری نیز نامیده می‌شود، اکنون علاوه بر ویلاهای قدیمی که بسیاری از آن‌ها دارای طراحی‌های منحصربه‌فرد معماران برجسته هستند منطقه بلوار شهرداری توسط دو خیابان ارم و کمربندی احاطه شده‌است. خیابان کمربندی از فاز ۴ مهرشهر آغاز و موازی با بلوار شهرداری و ارم تا انتهای کاخ شمس امتداد دارد. پس از پیوستن مهرشهر به شهرداری کرج، مجوز آپارتمان سازی در این منطقه داده شده و بسیاری از ویلاهای تاریخی تخریب شده و به جای آن آپارتمان‌های سه تا پنج طبقه ساخته شده‌است اما فضای کلی شهر همچنان ویلایی باقی‌مانده‌است. فاز چهار مهرشهر به علت ساخت بعد از انقلاب آن (بلوار گل‌ها شرقی و غربی، بلوار ۴۱۰ و بلوار زرهبان و…) در ناحیه شمالی منطقه مهرشهر قرار دارد.

محله گلستانک
فاز ۴

حسین‌آباد و محله‌های آق تپه واقع در بلوار ولیعصر و کیانمهر و زنبق و فاز۵ و گلستان نیز از دیگر نقاط مهرشهر هستند.

مناطق فاز یک تا چهار مهرشهر جزو گران‌ترین، لوکس‌ترین و دیدنی‌ترین نقاط شهری کرج هستند. دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد کرج نیز در منطقه مهرشهر «غرب بلوار ارم» قرار دارد.

آثار تاریخی و دیدنی[ویرایش]

مزارع اطراف مهرشهر - فاز ۱
باغ‌های مهرشهر

منابع[ویرایش]

  1. یادکرد خالی (کمک)
  2. «تاریخچه مهرشهر کرج». خونتو. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژوئیه ۲۰۲۰.
  3. «مهرشهر محله‌ای خوش آب و هوا و مرفه نشین». خبرگزاری مهر. ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸.