مهرشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


مهرشهر یکی از مناطق گران‌قیمت و اعیان‌نشین شهر کرج است. این منطقه تا پیش از سال ۱۳۷۲ شهری جداگانه از شهر کرج محسوب می‌شد و شهرداری مهرشهر (که اکنون شهرداری مناطق ۴ و ۱۲ کرج نامیده می‌شود) آن را اداره می‌کرد.

مهرشهر دارای دو خیابان اصلی"ارم" و "شهرداری"(چهار باندی) می‌باشد . که در ابتدای بلوار ارم "باغ سیب" و در میانه آن کاخ شمس (كاخ مروارید) واقع شده‌است. مهرشهر به علت وجود باغ‌های فراوان در اطراف آن دارای آب و هوایی خنک و بسیار پاک می‌باشد .

شایان ذکرست که طول بلوار ارم مهرشهر حدود ۸.۹ کیلومتر است و به عنوان بلندترین بلوارهای ایران شناخته می‌شود.

پارک هامون با وسعت 3 هکتار واقع در بلوار ارم جزء یکی از زیباترین پارکهای مهرشهر می‌باشد.

وجه تسمیه مهرشهر[ویرایش]

علت اصلی که می‌توان برای این نامگذاری یافت این است که بنیانگذار مهرشهر-شمس پهلوی- به آیین مهرپرستی گروید و نام خود را از خدیجه به شمس(خورشید یا مهر) و نام همسرش نیز از عزت الله به مهرداد(هدیه خورشید) تغییر داد. نامگذاری منطقه مهرشهر که اول به خواست وی «مهردشت» نامیده شده بود هم به خاطر گرایش به مهرپرستی بود؛البته برخی از عوام،به دلیل این که آیین مهرپرستی یا میتراییسم چندان شناخته شده نیست سهواً تصور می‌کنند که شمس پهلوی به مسیحیت روی آورده بود.[نیازمند منبع]

پیشینه[ویرایش]

در زمان محمدرضا شاه پهلوی و پس از ساخت کاخ مروارید در این ناحیه،دو بلوار با نام‌های ۴بانده و ارم در منطقه‌ای ویلایی برای شهروندان در سه فاز مجاور کاخ ساخته می‌شود که مهرشهر نامیده می‌شود. این منطقه در ابتدا شامل ویلاهای بزرگ و پراکنده بود و از ۳ طرف به زمینهایی می‌رسید که به دستور شمس پهلوی برای بهبود آب و هوای منطقه به باغ سیب تبدیل شد.تا اواخر سال ۵۷ تعداد ویلاها رو به فزونی نهاد. پس از انقلاب ایران (۱۳۵۷) این منطقه به روی عموم مردم باز شد و بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی متولی بسیاری از زمینهای خالی و ویلاهای متروکه شد. همچنین کاخ مروارید به تصرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد. منطقه فاز ۱،۲،۳ که این روزها منطقه بلوار شهرداری نیز نامیده می‌شود، اکنون علاوه بر ویلاهای قدیمی که بسیاری از آن‌ها دارای طراحی‌های منحصربه‌فرد معماران برجسته هستند منطقه بلوار شهرداری توسط دو خیابان ارم و کمربندی احاطه شده‌است. پس از پیوستن مهرشهر به شهرداری کرج، مجوز آپارتمان سازی در این منطقه داده شده و بسیاری از ویلاهای تاریخی تخریب شده و به جای آن آپارتمان‌های سه تا پنج طبقه ساخته شده‌است اما فضای کلی شهر همچنان ویلایی باقی‌مانده‌است. فازهای چهار و پنج و محله‌های آق تپه واقع در بلوار ولیعصر و کیانمهر و زنبق و گلستان نیز از دیگر نقاط مهرشهر هستند . مناطق فاز یک تا سه مهرشهر هم‌اکنون جزو گران‌ترین ، لوکس‌ترین و دیدنی‌ترین نقاط شهری کرج هستند. دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد کرج نیز در منطقه مهرشهر "غرب بلوار ارم" قرار دارد.

آثار تاریخی و دیدنی[ویرایش]

کاخ مروارید
نمایی از محله مهرشهر
امام زاذه
  • سینما پرشین


منابع[ویرایش]