امامزاده طاهر (کرج)

مختصات: ۳۵°۴۹′۲″ شمالی ۵۰°۵۵′۲۲٫۸۱″ شرقی / ۳۵٫۸۱۷۲۲°شمالی ۵۰٫۹۲۳۰۰۲۸°شرقی / 35.81722; 50.9230028
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
امامزاده طاهر
Ememzade taher.jpg
نامامامزاده طاهر
کشورایران
استانالبرز
شهرستانکرج
کاربری کنونیزیارتگاه

امامزاده طاهر از بناهای شاخص مذهبی در استان البرز و شهر کرج است. این بنای متعلق به دوره صفویه بوده و از زیارت‌گاه‌های مشهور این شهر به‌شمار می‌رود.[۱]

این مکان در مسیر اتوبان کرج - قزوین بعد از پل مهرشهر واقع است. در قسمت شرقی شهرک دریا و شمال باغ سیب مهرشهر و در حریم شمالی راه‌آهن کرجقزوین واقع شده و راه دسترسی به آن از حریم راه فرعی آزادراه است. بخشی از بنای فوق متعلق به دوره صفویه و بخش دیگر آن مربوط به دوره معاصر است.

مشخصه‌های بنا

مساحت اراضی آن بالغ بر شش هکتار است که در آن ساختمان حرم، صحن، پارک و فضای سبز، پارک کودک، پارکینگ خودرو، قبرستان و وضوخانه و بلوار شمالی با آب‌نمایی زیبا احداث شده‌است. ساختمان قدیم بقعه به علت فرسودگی بنا و انفکاک دیوارها در سال ۷۴ تخریب و ساختمان جدید با طرحی زیبا و در مساحت ۱۴۰۰ متر مربع بنا گردیده که دارای یک گنبد خانه، دو شبستان زنانه و مردانه، دو رواق شمالی و جنوبی، دو گل‌دسته و یک ایوان الحاقی زیباست. ضریح جدید در سال ۷۹ که به شکل سنتی ساخته شده نصب گردید. پارک و فضای بازی کودکان به مساحت شش هزار متر مربع در ضلع جنوبی حرم نمایی زیبا به آن بقعه بخشیده‌است.

گنبد بلند و نوساز و زیبایی دارد که مربوط به صحن و سرای امامزاده طاهر است. تأسیسات و بناهای قبلی امامزاده که کاملاً تخریب شده بود توسط اداره اوقاف نوسازی شده‌است.

مشاهیر به خاک سپرده‌شده

مشاهیر دفن شده در این امامزادهعبارتند از:[۲]

دهه شصت

امام‌زاده طاهر در آخرین پنج‌شنبه سال ۱۳۹۴ خورشیدی

دهه هفتاد

دهه هشتاد و نود

نگارخانه

منابع

  1. «گذری بر امامزاده‌های کرج». صبح ایران.
  2. «امامزاده طاهر کرج خانه ابدی بسیاری از مشاهیر». خبرگزاری مهر.

پیوند به بیرون