امامزاده طاهر (کرج)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۹′۲″ شمالی ۵۰°۵۵′۲۲.۸۱″ شرقی / ۳۵.۸۱۷۲۲° شمالی ۵۰.۹۲۳۰۰۲۸° شرقی / 35.81722; 50.9230028

Ememzade taher.jpg

سايت امامزاده طاهر Www.itaher.ir

امامزاده طاهر از بناهای شاخص مذهبی در استان البرز و شهر کرج است. این بنای متعلق به دوره صفویه بوده و از زیارت گاههای مشهور این شهر به شمار می رود. نام این امامزاده حسین اکبرمی باشد و سلسله انساب ایشان به گونه ی زیر می باشد:

حسین اکبر بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب

این مکان در مسیر اتوبان کرج - قزوین بعد از پل مهرشهر واقع است. در قسمت شرقی شهرک دریا و شمال باغ سیب مهرشهر و در حریم شمالی راه‌آهن کرج – قزوین واقع شده و راه دسترسی به آن از حریم راه فرعی آزادراه است. بخشی از بنای فوق متعلق به دوره صفویه و بخش دیگر آن مربوط به دوره معاصر است.

مساحت اراضی آن بالغ بر شش هکتار است که در آن ساختمان حرم، صحن، پارک و فضای سبز، پارک کودک، پارکینگ خودرو، قبرستان و وضوخانه و بلوار شمالی با آب‌نمایی زیبا احداث شده‌است. ساختمان قدیم بقعه به علت فرسودگی بنا و انفکاک دیوارها در سال ۷۴ تخریب و ساختمان جدید با طرحی زیبا و درمساحت ۱۴۰۰ متر مربع بنا گردیده که دارای یک گنبد خانه، دو شبستان زنانه و مردانه، دو رواق شمالی و جنوبی، دو گل‌دسته و یک ایوان الحاقی زیباست. ضریح جدید در سال ۷۹ که به شکل سنتی ساخته شده نصب گردید. پارک و فضای بازی کودکان به مساحت شش هزار متر مربع در ضلع جنوبی حرم نمایی زیبا به آن بقعه بخشیده‌است.

گنبد بلند و نوساز و زیبایی دارد که مربوط به صحن و سرای امامزاده طاهر است. تاسیسات و بناهای قبلی امامزاده که کاملا تخریب شده بود توسط اداره اوقاف نوسازی شده‌است. اقاي مرعشی نجفی ( ایشان در علم نسب شناسی نابغه بوده اند)در زمانی كه به این آستان تشریف آورده بودند به این مطلب اذعان داشتند که ایشان فرزند سجاد می باشند .

مشاهیر به‌خاک سپرده‌شده[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

"کمال مهر" اولین وب سایت خبری تحلیلی مهرشهر

منبع[ویرایش]