مهدی عراقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مهدی عراقی
Mahdi Araqi.jpg
زادروز ۱۳۰۹
محله پاچنار، تهران، ایران
درگذشت ۴ شهریور ۱۳۵۸
علت مرگ ترور
آرامگاه قم، حرم معصومه
محل زندگی تهران
ملیت  ایران
تابعیت ایران
لقب حاج مهدی
دوره پهلوی، جمهوری اسلامی
حزب سیاسی موتلفه اسلامی
مخالفان حکومت پهلوی، گروه فرقان
دین اسلام
مذهب شیعه
اتهام‌ها ترور حسنعلی منصور نخست‌وزیر حکومت پهلوی
مجازات‌ها تا زمان پیروزی انقلاب ۵۷ زندانی بود
منصب اولین مسول زندان قصر پس از انقلاب ۵۷

مهدی عراقی (۱۳۰۹ تهران - ۴ شهریور ۱۳۵۸) از اعضاء فدائیان اسلام و از پایه‌گذاران اولیه حزب موتلفه اسلامی در ایران بود.

او و برخی از اعضا هیئت‌های موتلفه اسلامی در ترور حسنعلی منصور نخست‌وزیر حکومت محمد رضا شاه شرکت داشتند و سپس او تا زمان سرنگونی رژیم شاه در زندان بود.

در جریان بازداشت سید مجتبی نواب صفوی در سال ۱۳۳۰ مهدی عراقی به همراه ۵۲ نفر دیگر معترضانه وارد زندان قصر شدند و در محوطه آن متحصن شدند. آنان پس از تسخیر بند، حفاظت از زندانیان را به عهده گرفتند و اعلام داشتند تا تعیین تکلیف در زندان خواهند ماند. بعد از مدتی رژیم با همکاری اعضای حزب توده ایران که در داخل زندان بودند موفق به یورش به داخل زندان شد و پس از مضروب کردن افراد، آنان را با دستبند و پابند دستگیر کرد. در این مرحله مهدی عراقی نیز گرفتار شد و تا ۲۵ تیر ۱۳۳۱ به مدت ۶ ماه در زندان باقی ماند.

عراقی با اوج گرفتن جریان انقلاب به توصیه آیت‌الله بهشتی برای سر و سامان دادن به وضع محل اسکان روح ا… خمینی رهسپار نوفل‌لوشاتو در پاریس شد. او مدیریت داخلی بیت خمینی را بر عهده گرفت و سپس به توصیه مشارالیه برای سازماندهی تظاهرات تاسوعا و عاشورای ۱۳۵۷ به تهران بازگشت. او پس از انجام موفقیت‌آمیز این تظاهرات مجدداً رهسپار فرانسه شد و سپس همراه خمینی به تهران بازگشت.

پس از انقلاب ۵۷[ویرایش]

مهدی عراقی پس از استقرار حکومت جمهوری اسلامی اولین مسئول زندان قصر تهران بود که خود به تازگی از آن آزاد شده بود. وی سپس به ریاست شورای مرکزی بنیاد مستضعفان درآمد و در همین سمت بود که مدتی سرپرستی امور مالی روزنامه کیهان را بر عهده گرفت. حاج‌مهدی عراقی مدیر مالی مؤسسه و حاج حسین مهدیان مدیر کل آن بود.

ترور[ویرایش]

یکی از گروه‌های رادیکال به نام گروه فرقان در همان سال اول حکومت جمهوری اسلامی، در ۴ شهریور ۱۳۵۸، حاج مهدی عراقی و پسرش حسام عراقی را ترور کرد.

این اقدام در ساعت ۷ صبح، در خیابان زمرد که خانه حاج حسین مهدیان در آنجا قرار دارد و در زمانی که آن‌ها عازم محل کار خود در مؤسسه کیهان بودند، صورت گرفت. تروریست‌های فرقان که سوار یک موتور هوندا بودند، به محض مشاهده خودروی حامل آن‌ها از کمین‌گاه بیرون آمدند و سرنشینان آن را به رگبار اسلحه یوزی بستند.

گلوله‌ای که به گردن حاج مهدی عراقی اصابت کرد موجب مرگ سریع وی شد ولی مردم دو مجروح دیگر را به بیمارستان ایران‌مهر قلهک انتقال دادند. حسام عراقی فرزند مهدی عراقی در بین راه جان داد ولی حسین مهدیان تحت عمل جراحی قرار گرفت و زنده ماند.

به گفته برخی از اهالی محل، موتورسواران مشکوکی از چندین روز قبل در محل رفت‌وآمد می‌کردند، ضمناً در روز حادثه تروریست‌هایی که در یک پژوی سفید رنگ بودند، خیابان‌هایی را برای اجرای دقیق ترور بسته بودند.

پیکر حاج‌مهدی عراقی و پسرش حسام به حسینیه ارشاد و سپس به دستور روح ا… خمینی به قم منتقل شد. در تشییع جنازه آنان در قم، نزدیک به نیم میلیون نفر حضور داشتند روح ا… خمینی نیز از میدان سعدی تا نزدیک صحن مطهر حضرت معصومه در تشییع شرکت کردند. جسد مهدی عراقی در قم در جوار حرم حضرت معصومه دفن شد.

گروه فرقان یکی از گروه‌های مبارز علیه سرنگونی شاه بود که پس از انقلاب نیز به دلیل آنچه انحراف در افکار برخی مسئولین نظام می‌خواند دست به ترور برخی آنها زد که از آن جمله می‌توان به مرتضی مطهری -متفکر و استاد برجسته دانشگاه تهران- اشاره نمود.

منابع[ویرایش]