مهدی اخوان لنگرودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مهدی اخوان لنگرودی
نام اصلیمحمد مهدی اخوان اقدم
تولدلنگرود
ملیتایرانی
زمینهٔ فعالیتشعر، رمان، خاطره نویسی
وبگاهوبسایت رسمی مهدی اخوان لنگرودی

مهدی اخوان لنگرودی به سال ۱۳۲۴ در شهر لنگرود به دنیا آمد. پدرش صاحب کارخانه چای بود. وی دوران کودکی، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لنگرود گذرانید. ورود به رشته جامعه شناسی دانشگاه ملی، توانایی وی در سرایش ترانه و آشنایی وی با کوروش یغمایی، شکل گیری یکی از ماندگار ترین ترانه های آلترناتیو راک ایران، گل یخ در مقام ترانه سرا رقم خورد. در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه ملی ایران در رشته جامعه‌شناسی فارغ‌التحصیل و برای اخذ مدرک دکتری راهی وین شد. به تازگی در اسفند نود و هفت در برنامه به وقت کتاب با اجرای هنرمند لنگرودی محمدامین از تلویزیون اینترنتی لنگر خبر آثار مهدی اخوان لنگرودی برای مخاطبان این رسانه معرفی شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

نخستین دفتر شعرش با عنوان سپیدار در سال ۱۳۴۵ با مقدمهٔ محمود پاینده لنگرودی چاپ شد. از دیگر آثار شعری وی می‌توان به چوب و عاج ۱۳۶۹، آبنوس بر آتش ۱۳۷۰، خانه ۱۳۷۵، سالیا ۱۳۷۸، گل یخ (برگزیده اشعار) ۱۳۷۸ اشاره کرد.

از داستان‌ها و رمان‌های اخوان لنگرودی می‌توان آنوبیس ۱۳۷۴، درمان ۱۳۷۵، پنجشنبه سبز ۱۳۷۵، ارباب پسر ۱۳۷۷، در خم آهن ۱۳۷۹، الا تی تی ۱۳۷۸ و توسکا ۱۳۹۲ را نام برد.

سایر آثار: یک هفته با شاملو[۱] ۱۳۷۳، خدا غم را آفرید، نصرت را آفرید ۱۳۸۰، از کافه نادری تا کافه فیروز ۱۳۹۲، ای دل بمیر یا بخوان (ترجمه اشعار خوان رامون خمینس)۱۳۷۳، ببار اینجا بر دلم (گفتگوی بهزاد موسایی با مهدی اخوان لنگرودی) ۱۳۸۴[۲]

آثار[ویرایش]

خواننده نام ترانه ترانه‌سرا آهنگساز تنظیم
کوروش یغمایی گل یخ (ترانه) مهدی اخوان لنگرودی کوروش یغمایی کوروش یغمایی

منابع[ویرایش]

  1. http://www.ibna.ir/fa/doc/book/255386/یک-هفته-شاملو-بعد-11-سال-کتابفروشی-ها
  2. از کافه نادری تا کافه فیروز. تهران،انتشارات مروارید، ۱۳۹۲