مصطفی مصباح‌زاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مصطفی مصباح‌زاده
Mostafa Mesbahzadeh.png
زادروز۲۷ آبان ۱۲۸۷
۱۸ نوامبر۱۹۰۸

شیراز، ایران
درگذشت۴ آذر ۱۳۸۵
۲۵ نوامبر ۲۰۰۶ (۹۸ سال)
سن دیگو، ایالت کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
علت مرگپس از یک دوره طولانی بیماری
تحصیلاتدکترای رشته حقوق
دانش‌آموختهٔسوربون
پیشهروزنامه‌نگار و سیاست‌مدار
شناخته‌شده برایبنیانگذار روزنامه کیهان
نقش‌های برجستهعضو مجلس سنای ایران
دورهحکومت شاهنشاهی محمدرضا شاه پهلوی
همسرفروغ اعظم اتحادیه (زاده ۱۳۰۴ - درگذشته ۱۳۹۴)[۱]
فرزندانایرج

مصطفی مصباح‌زاده (زاده ۲۷ آبان ۱۲۸۷ - درگذشته ۴ آذر ۱۳۸۵) بنیانگذار روزنامه کیهان و عضو سابق مجلس سنای ایران در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی بود. دانش‌آموخته رشته حقوق در سطح دکترا از دانشگاه سوربون از کشور فرانسه بود.

بنیانگذاری انستیتو کیهان[ویرایش]

مصباح‌زاده در سال‌های دهه ۱۳۲۰ خورشیدی (مرادف با دهه چهل میلادی) روزنامه کیهان را بنیان نهاد. وی بعدها اعلام کرد که نام روزنامه کیهان ظاهراً الهام گرفته از روزنامه مشهور فرانسوی لوموند است. لوموند در زبان فرانسوی به معنای کیهان است.

روزنامه کیهان، در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی به نوعی بازتاب دهنده مواضع جریان چپ روشنفکر و ملی گرایانه در ایران بود. بعدها مصباح‌زاده با انتشار چندین نشریه پرطرفدار جنبی به خانواده کیهان، در کنار روزنامه اطلاعات به یکی از دو منبع اصلی مطبوعاتی ایران بدل گردید.

زن روز، کیهان بچه‌ها و کیهان ورزشی سه مجله پرطرفداری بودند که مؤسسه کیهان در کنار روزنامه سراسری خود به صورت هفتگی منتشر می‌کرد. انتشار آنها هنوز هم بعد از نیم قرن در کنار این روزنامه ادامه دارد.

تأسیس مدرسه عالی روزنامه‌نگاری[ویرایش]

با حمایت مصطفی مصباح‌زاده در سال ۱۳۴۳ خورشیدی، مدرسه عالی روزنامه‌نگاری در مؤسسه کیهان تأسیس شد. این مدرسه به‌تدریج در طول چند سال برای اولین بار در ایران به دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی تبدیل شد.[۲]

خروج از ایران و وقوع انقلاب ۱۳۵۷[ویرایش]

دو سال قبل از سرنگونی حکومت سلطنتی و پیروزی انقلاب و در پی آن استقرار نظام جمهوری اسلامی، مصطفی مصباح‌زاده از ایران خارج شد و ادارهٔ امور روزنامه را عملاً به پسرش ایرج واگذار کرد.

بنیانگذاری کیهان لندن[ویرایش]

پس از انقلاب روزنامه کیهان به مصادره دولت انقلابی درآمد. اما مصباح‌زاده که در آن زمان در شهر لندن سکنی گزیده بود با جمع کردن تعدادی از بهترین نویسندگان و روزنامه‌نگارانی که از کشور گریخته بودند به انتشار روزنامه‌ای با نام «کیهان در تبعید» که به صورت هفتگی در لندن منتشر می‌شود اقدام کرد که بعدها به کیهان لندن یا «کیهان سلطنت‌طلبان» مشهور شد.

این روزنامه در ۸ شهریور ۱۳۹۲ (۳۰ اوت ۲۰۱۳) اطلاع داد که دیگر منتشر نخواهد شد، اما تارنمای این نشریه در اینترنت همچنان در دسترس خواهد بود.[۳]

درگذشت[ویرایش]

مصطفی مصباح‌زاده در ۲۵ نوامبر ۲۰۰۶ در شهر سن دیگو در ایالت کالیفرنیا در سن ۹۸ سالگی درگذشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «بانوی پر فروغ کیهان دیده از جهان فروبست». کیهان لندن.
  2. کاظم معتمدنژاد و سمفونی ناتمامش، بی‌بی‌سی فارسی
  3. انتشار "کیهان لندن" متوقف شد دویچه‌وله فارسی