مصطفی عسکریان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مصطفی عسکریان
پرونده:مصطفی عسکریان
زادروز ۱۳۱۸/۴/۲۷
آستارا
محل زندگی تهران
ملیت ایرانی
پیشه دکتری علوم تربیتی
سال‌های فعالیت ۱۳۵۶–۱۳۹۵
نقش‌های برجسته

مدیر برنامه‌ریزی مدیریت آموزشی در شورایعالی برنامه‌ریزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۶۹ تاکنون

علاوه برداشتن مقام فول پروفسوری که از سال ۱۳۷۲ دارا بوده‌است به سال ۱۳۸۷ از طرف بنیاد ایرانشناسی جزو مشاهیر و فرهیختگان ایران در رشته علوم تربیتی معرفی شده‌است.
مذهب اسلام
همسر سوری بنایی
فرزندان ۲ دختر-رویا و هلن
استاد در دانشکده علوم تربیتی اسفند ماه 1395
استاد عسکریان و همسرش

مصطفی عسکریاندر سال ۱۳۱۸ در شهر آستارا به دنیا آمد. ایشان دارای مدرک دکتری رشته مدیریت آموزشی جامعه‌شناسی آموزش و پرورش از دانشگاه سوربن (دانشگاه) فرانسه‌است. وی عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه خوارزمی بود که پس از بازنشستگی در سال ۱۳۷۹، هم‌اکنون به عنوان استاد تمام در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و در

دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی به تدریس مشغول است.

در روز 6اردیبهشت سال 1396 به همت 9 نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد،دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی،در قالب تیم مستند ساز باران،یک فیلم مستند درباره زندگی علمی و پژوهشی و شخصی پروفسور مصطفی عسکریان ساخته شد و روز 3 خردادماه 1396 در سالن و تالار ابن سینا دانشکده علوم تربیتی به نمایش عمومی درآمد.لینک این فیلم مستند ،تحت عنوان "استادی از جنس باران"="https://youtu.be/W6L-K5_RQ6M"در سایت یوتیوب قابل مشاهده می باشد.این فیلم مستند،برای اولین بار در روز 15 آذرماه 1397 در سایت یوتیوب برای مشاهده جامعه علمی و دانشگاهی منتشر شد.

سوابق تحصیلی[ویرایش]

دکتری[ویرایش]

دکترای تخصصی در رشته علوم تربیتی با دو گرایش مدیریت آموزشی و جامعه‌شناسی آموزش و پرورش از دانشگاه سوربن

همزمان با تحصیل در دوره دکتری به دریافت دیپلم عالی زبان فرانسه از مؤسسه زبان فرانسه و گواهینامه‌های روانشناسی تربیتی و روانشناسی اجتماعی از دانشگاه پاریس نایل گردید.

کارشناسی ارشد[ویرایش]

دانشگاه تهران رشته علوم تربیتی

کارشناسی[ویرایش]

در سال ۱۳۳۹ رشته تربیت بدنی با مهاد علوم تربیتی در دانشسرای عالی سابق، دانشگاه خوارزمی تهران کنونی

مدرک آلیانس[ویرایش]

دیپلم زبان فرانسه از انجمن ایران و فرانسه اخذ شده‌است.

افتخارات[ویرایش]

علاوه برداشتن مقام فول پروفسوری که از سال ۱۳۷۲ دارا بوده‌است به سال ۱۳۸۷ از طرف بنیاد ایرانشناسی جزو مشاهیر و فرهیختگان ایران در رشته علوم تربیتی معرفی شده‌است.

اساتید و همکاران وی[ویرایش]

دکتر عیسی صدیق در دانشسرای عالی، دکتر کاردان در دانشسرا، دکتر طوسی در دانشگاه تهران از اساتید مصطفی عسگریان بودند.

از همدوره ایهای مصطفی عسگریان می‌توان به کمال خرازی و شهید باهنر و سید محمد خاتمی (رئیس جمهور سابق ایران) و از همکارانش می‌توان به استاد فلسفه دکتر صمد دیلمقانی موحد ،علی شریعتمداری و دکتر عبدالحسین نقیب زاده و غیره اشاره کرد.

سمت‌های اجرایی[ویرایش]

 • مدیر برنامه‌ریزی مدیریت آموزشی در شورایعالی برنامه‌ریزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۶۹ حال به علت ادغام شورایعالی برنامه‌ریزی با شورای گسترش آموزش عالی همکاری ایشان با شورای گسترش ادامه دارد.
 • عضو کمیته اصلی برنامه‌ریزی تربیت معلم کشور در وزارت آموزش و پرورش از ۱۶ سال قبل (ادامه دارد)
 • عضو هیئت تحریریه مجله پژوهشهای تربیتی به مدت ۱۰ سال
 • عضو هیئت تحریریه مجله آموزش بزرگسالان و توسعه ۳ سال
 • عضو هیئت تحریریه مجله نوآوری‌های آموزشی
 • داور طرح تحقیقاتی در معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی

تدریس[ویرایش]

قبل از ورود به دانشگاه به مدت ۵ سال دبیر بوده و در شهرستانهای آذربایجان، خوزستان و تهران مشغول تدریس ادبیات فارسی بوده‌اند.

دانشگاه تهران، دانشگاه خوارزمی تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و در حال حاضر علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های تهران استاد رسمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی می‌باشد. مدیر گروه بنیادهای آموزش و پرورش در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تربیت معلم تهران از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰

آثار منتشر شده[ویرایش]

کتب[ویرایش]

 • سازمان و مدیریت آموزش و پرورش ناشر امیرکبیر تهران ۲۰ بار تجدید چاپ
 • روابط انسانی و رفتار سازمانی ناشر امیرکبیر تهران ۳ بار تجدید چاپ
 • مدیریت نیروی انسانی ناشر جهاد دانشگاهی دانشگاه تربیت معلم تهران ۲ بار تجدید چاپ
 • مدیریت در اسلام ناشر جهاد دانشگاهی دانشگاه تربیت معلم تهران
 • مدیریت بازاریابی ناشر مرکز آموزش و تحقیقات بنیاد مستضعفان تهران
 • نگاهی به جامعه‌شناسی ناشر مبتکران تهران
 • مدیریت منابع انسانی ناشر همایش تهران
 • تحلیل، برنامه‌ریزی تحقیق جامعه‌شناسی آموزش و پرورش ناشر دانش‌افروز تهران
 • جامعه‌شناسی آموزش و پرورش ناشر طوس تهران ۳ بار تجدید چاپ
 • اساس اهداف و برنامه‌ریزی درس تربیت بدنی دانش‌آموزان دختر ناشر وزارت آموزش و پرورش
 • برنامه‌ریزی درس تربیت بدنی دوره آمادگی و اول ابتدایی ناشر وزارت آموزش و پرورش
 • برنامه‌ریزی درس تربیت بدنی کلاس دوم و سوم ابتدایی ناشر وزارت آموزش و پرورش
 • مدیریت منابع انسانی (استخدام، بکارگماری، نگهداری)، ناشر امیرکبیر
 • تعلیم و تربیت اسلامی (چاپ نشده)
 • شناخت مسائل آموزشی، اقتصادی دانشجویان دانشگاه‌های دولتی شهر تهران

جزوات درسی[ویرایش]

 • روابط انسانی در سازمانهای آموزشی از انتشارات دانشگاه تربیت معلم تهران
 • فلسفه و اصول آموزش و پرورش از انتشارات دانشگاه تربیت معلم تهران
 • روانشناسی اجتماعی از انتشارات دانشگاه تربیت معلم تهران
 • روانشناسی یادگیری از انتشارات دانشگاه تربیت معلم تهران
 • اصول سازمان و مدیریت مؤسسات آموزشی از انتشارات دانشگاه تربیت معلم تهران
 • نظارت و راهنمایی آموزشی از انتشارات دانشگاه شاهد
 • نگرش سیستمی در برنامه‌ریزی درسی از انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز

مقالات[ویرایش]

۴۶ مقاله منتشره در مجلات علمی پژوهشی داخلی و خارجی (ISI)در زمینه‌های علوم تربیتی و روانشناسی

مقالات ترجمه شده[ویرایش]

شامل ۶ مقاله از مجله Perspective (نمای تربیت) از انتشارات یونسکو

تحقیقات[ویرایش]

۱۰ تحقیق علمی در زمینه‌های علوم تربیتی روانشناسی و علوم اجتماعی. ناظر ۷ تحقیق علمی در وزارت آموزش و پرورش راهنمایی رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های فوق‌لیسانس: راهنمایی ۲۴ رساله دکتری و ۶۵۰ پایان‌نامه فوق‌لیسانس در رشته‌های علوم تربیتی و روانشناسی در دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، تربیت معلم تهران و دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز فعالیتهای آموزشی و پژوهشی ایشان علاوه بر دانشگاه‌های مختلف دولتی و آزاد تهران در سازمان‌های دیگر کشور ادامه دارد.

بررسی علل اقتصادی و روانی اعتیاد در ایران

بررسی سنجش گرایش جانبازان جنگ با تست «آلپورت لیندزی» که به عنوان یک سند بین‌المللی منتشر شد.

زندگی:

مصطفی عسکریان در سال ۱۳۱۸ در شهر آستارا متولد می‌شود. دوران کودکی و دبستان و دبیرستان را تا سال پنج در مدرسه ماندگار و قدیمی حکیم نظامی می‌گذراند. سال ششم دبیرستان را به شهر بندر انزلی رفته و دیپلم را از آنجا اخذ می‌کند. در سن ۱۱ سالگی پدرش را از دست می‌دهد. پس از دیپلم وارد دانشگاه دانشسرای عالی شده و در رشته زبان فرانسه مشغول به تحصیل می‌شوند، به خاطر شرایط روز جهان، رشته فرانسه حذف می‌شود و ایشان تصمیم می‌گیرند که تحصیلاتشان را در رشته تربیت بدنی با مِهاد علوم تربیتی ادامه دهند. پس از اخذ مدرک کارشناسی به علت اینکه تعهد خدمتی به آموزش و پرورش داشتند. به مدت ۵ سال در شهرهای خوزستان و آذربایجان و تهران مشغول به تدریس درس ادبیات فارسی می‌شوند. پس از اتمام تعهد خدمتی در تهران مدرک دیپلم زبان فرانسه را اخذ و همزمان وارد دانشگاه تهران شده تا تحصیلاتشان را در رشته علوم تربیتی با گرایش مدیریت آموزش و پرورش ادامه دهند. با بورس دولت به مدت یکسال عازم فرانسه می‌شوند. پس از مراجعت به ایران در سال ۱۳۴۶ در دانشسرای عالی با درجه «دبیری» استخدام می‌شوند. پس از دو سال به درجه «مربی» تبدیل وضعیت پیدا می‌کنند. برای یک سال دیگر از طرف دانشسرای عالی به فرانسه اعزام می‌شوند. در این یکسال ایشان مقدمات اخذ مدرک در دانشگاه سوربن را مهیا کرده و به ایران برمی گردند. پس از برگشت، برای بار سوم با خانواده در سال ۱۳۵۱ به فرانسه عزیمت می‌کنند تا در دانشگاه سوربن، مدرک دکترا را اخذ کنند. پس از اخذ مدرک دکترا در سال ۱۳۵۵ به ایران بر می‌گردند و به عنوان استادیار در دانشگاه تربیت معلم (دانشسرای عالی به دانشگاه تربیت معلم تغییر نام داده بود) مشغول به خدمت می‌شوند.

در سال ۱۳۵۹ اولین کتابشان را تحت عنوان «جامعه شناسی آموزش و پرورش» به چاپ رساندند. کتاب بعدی «سازمان و مدیریت آموزش و پرورش» بود که در دو سال تعطیلی دانشگاه‌ها نوشته شد و هم اینک به چاپ بیستم رسیده است.

مصطفی عسکریان در سال ۱۳۴۶ در تهران با خانم سوری بنایی ازدواج کردند. حاصل ازدواجشان دو فرزند دختر به نام‌های رؤیا و هلن می‌باشد. رویا عسکریان دارای مدرک دکترای داروسازی بوده و در حال حاضر در کانادا یک داروخانه شخصی به نام ROYA دارد؛ و دارای دو فرزند پسر می‌باشد. هلن عسکریان دارای مدرک دکترای داروسازی از دانشگاه تهران و دکترای ژنتیک مولکولی از انگلستان و در حال حاضر مدیر آموزشهای تخصصی در شهر ناتینگهام هستند و دو فرزند دختر دارند.

معلم کلاس اول استاد مصطفی عسکریان «خانم زلیخا دیلمی» بوده؛ که استاد در مصاحبه بیان کردند که برایشان فاتحه زیاد می‌خوانند.

استاد و ورزش[ویرایش]

استاد در دوران کودکی و جوانی و دانشگاه به رشته‌های ژیمناستیک، اسکی، شنا، کوهنوردی مشغول بوده‌اند و در حال حاضر هم برنامه منظم پیاده‌روی دارند.

منابع[ویرایش]