مسونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تصویر کاسینی-هویگنس از سمت پیشرو مسونی که در ۲۰ می ۲۰۱۲ گرفته شده‌است

مسونی (انگلیسی: Methone) (Saturn XXXII) (S/2004 S1) یک قمر کوچک تخم مرغی شکل (جزء دسته قمرهای الکینویدز) با شعاع ۱ مایلی (۱٫۶ کیلومتر) است که بین میماس و انسلادوس در شعاع ۱۲۰۵۴۶ مایلی (۱۹۴۰۰۰ کیلومتری) از سیاره کیوان می‌چرخد. دانشمندان دو نظریه برای توضیح حضور مسون و دو قمر خواهر کوچک دیگر به نام‌های پلینی و انسی دارند. اول، سه قمر ممکن است از میماس یا انسلادوس جدا شده باشند. دوم، هر پنج قمر ممکن است بقایای یک دسته بزرگتر باشند که در آن منطقه نزدیک به زحل سفر کرده‌اند. ابعاد مسونی (۳٫۸۸±۰٫۰۴) × (۲٫۵۸±۰٫۰۸) × (۲٫۴۲±۰٫۰۴) کیلومتر و شعاع آن ۱٫۴۵±۰٫۰۳ کیلومتر می‌باشد.

اکتشاف[ویرایش]

تیم تصویربرداری کاسینی-هویگنس، قمر مسونی را در ۱ ژوئن ۲۰۰۴ کشف کردند. مسونی و همسایه اش پلینی، نخستین قمرهایی بودند که در تصاویر کاسینی کشف شدند.

نام[ویرایش]

جان هرشل پیشنهاد کرد که قمرهای کیوان با برادران و خواهران اسطوره ای کرونوس مرتبط باشند. (کرونوس معادل خدای رومی زحل در اساطیر یونانی است) نام مسونی از نام یکی از هفت آلکیونید - دختران خدا (یا تیتان) آلکیونئوس در اساطیر یونان گرفته شده‌است.

رابطه دینامیکی با قمرهای همسایه[ویرایش]

مسونی هر در ۲۴ ساعت یک دور به گرد زحل می‌چرخد. مسونی، پلینی و انسی، همگی در فواصل بسیار مشابهی از کیوان می‌گردند. آنها در یک رابطه دینامیکی هستند. میماس به شدت سه قمر را که همگی بین میماس و انسلادوس می‌چرخند، تحت تأثیر قرار داده‌است. میماس که بسیار پرجرم‌تر است، باعث می‌شود که مدار مسونی تا ۱۲٫۴ مایل (۲۰ کیلومتر) تغییر کند، مسونی همچنین تأثیر قابل توجهی در پلینی و بیشترین تأثیر را بر انسی دارد.

منابع[ویرایش]

  • Methone solarsystem.nasa.gov
  • Methone (moon) ویکی‌پدیای انگلیسی ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

پیوند به بیرون[ویرایش]