تندیس (مجله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مجله تندیس)
پرش به: ناوبری، جستجو
تندیس
نشان مجله تندیس
سردبیر محمد حسن حامدی
دسته‌بندی مجله هنرهای تجسمی
بسامد دوهفته‌نامه
نخستین شماره دی ۱۳۸۱
کشور  ایران
زبان فارسی

مجله تندیس دوهفته‌نامه هنرهای تجسمی است و به صاحب‌امتیازی، مدیر مسئولی و سردبیری محمد حسن حامدی از دی ماه ۱۳۸۱ منتشر می‌شود.

این نشریه به موضوعات روز هنرهای تجسمی ایران و جهان می‌پردازد. از میان رشته‌های گوناگون هنرهای تجسمی، تندیس بیش از همه به نقاشی و پس از آن به گرافیک، مجسمه‌سازی، عکاسی، هنر مدرن، طراحی و کاریکاتور پرداخته‌است. این نشریه همچنین هنرمندان ایرانی و جهانی بسیاری را نیز در شماره‌های مختلف خود معرفی کرده‌است[۱].

تأسیس[ویرایش]

نشریۀاطلاع‌رسانی، خبری، تحلیلی، پژوهشی و آموزشی، تخصصی هنرهای تجسمی تندیس در ۱۵ مهر ماه ۱۳۸۱ با شمارۀ ثبت ۹۴۸۰/۱۲۴ موفق به اخذ مجوز انتشار از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی محمد حسن حامدی پس از چندین ماه پی‌گیری در خصوص امور گرافیکی و تشکیل هیئت تحریریه، اولین پیش شماره خود را به صورت سراسری در دهم دی ماه همان سال منتشر کرد. هیئت تحریریه این نشریه را جمعی از اساتید دانشگاه‌ها، کارشناسان و هنرمندان فعال در عرصه هنرهای تجسمی تشکیل داده‌اند.

زمینهٔ فعالیت[ویرایش]

نقاشی، گرافیک، مجسمه‌سازی، طراحی، هنرهای مدرن، کاریکاتور، هنرهای کاربردی، خبر، نقد و تحلیل آثار هنری از جمله محورهای این نشریه فرهنگی و هنری به شمار می‌آید. تندیس به عنوان اولین دوهفته‌نامه هنرهای تجسمی ایران توانسته است، در طی چند سال فعالیت، به یکی از پایگاه‌های معتبر فرهنگی و هنری تبدیل شود.

همکاران[ویرایش]

 • صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر: محمد حسن حامدی
 • دبیرتحریریه: سیدامیر سقراطی
 • مدیر هنری: امیر فرهاد (تا 1394) پس از او مهدیه ابوالحسن به عنوان صفحه آرا در این مجموعه مشغول به کار شد.
 • مدیر مالی و تبلیغات: سیدمحسن جعفری
 • مدیرداخلی :سیما زارع پور
 • نویسندگان و مترجمان: مهران دانایی، سجاد عمادی، امیر سقراطی، جواد حسنجانی، مهسا فرهادی‌کیا، مهرنوش علی‌مددی، علیرضا بهارلو، شهروز مهاجر، علی گلستانه، مهسا تهرانی، داریوش طلایی، شکوفه غفاری، شروین طاهری، مینا فشنگچی، کیانوش معتقدی، سیدعمادالدین قرشی

از آغاز انتشار تندیس تا پایان سال 1392 عباس اکبری معاون سردبیر بود. پس از وی سید امیر سقراطی به مدت یکسال ( 1393 ) به عنوان معاون سردبیر به فعالیت مشغول شد. از نیمه دوم سال 1394 آرش تنهایی به دبیری تحریریه تندیس انتخاب و تا پایان سال مشغول به فعالیت شد. با آغاز سال 1395 سیدامیر سقراطی مجدد مسولیت دبیری تحریریه تندیس را بر عهده گرفت.

 • نشانی:تهران -خیابان آزادی، ابتدای خیابان آذربایجان، شماره ی ۱۰۳۴ ، واحد ۳. تلفن:۶۶۰۳۸۴۱۹ تلفکس:۶۶۰۳۸۴۲۶ صندوق پستی : ۱۷۹-۱۳۴۴۵

وب سایت تندیس[ویرایش]

نشان وب سایت تندیس

وب سایت این نشریه به موضوعات روز هنرهای تجسمی ایران و جهان می‌پردازد .سایت تندیس در تاریخ مهرماه هزار و سیصد و نود شمسی با مدیریت گروه آوام راه اندازی گردید.وب سایت جدیداز آبان ماه ۱۳۹۳ با رویکردی نو در قالب و اطلاع رسانی در حوزه هنرهای تجسمی آغاز به کار نموده است.وب سایت قدیمی از تیرماه ۱۳۹۶ به طور کامل از صفحه وب برداشته شد.[۲].

 • مدیر سایت: جاوید رمضانی
 • مدیر داخلی : زینب ثقفی
 • مدیر بازرگانی : مونا شهریاری
 • تولید محتوا : مریم روشن فکر -داود ارسونی - زینب ثقفی
 • ترجمه و ویرایش : بهراد شریفی - یاسمن نوذری
 • وب ادمین و مدیرفنی :داود ارسونی

منابع[ویرایش]

 1. «مراسم یکصدمین شماره نشریه تندیس». روزنامه آسیا، ۸۶/۳/۲۲. بازبینی‌شده در ۳ مه ۲۰۰۸. 
 2. «صفحه درباره ما وب سایت تندیس». 

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌گاه قدیمی نشریه تندیس
وب‌گاه جدید نشریه تندیس