ماهی جنگجوی سیامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماهی جنگجوی سیامی
Betta splendens colore.JPG
ماهی نر فایتر آبی-قرمز
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: استخوانی
زیررده: پرتوبالگان
راسته: سوف‌ماهی‌سانان
تیره: گورامی
سرده: بتا

ماهی جنگجوی سیامی (به انگلیسی: Siamese fighting fish) (ماهی بتا و فایتر هم می‌گویند) گونه‌ای ماهی از خانوادهٔ گورامی و یکی از رایجترین انواع ماهی‌های آکواریوم آب شیرین است. این ماهی بومی رودخانه مکونگ واقع در آسیای جنوب شرقی است و نام بومی آن در تایلندی پلا-کَد یا پلا-کَت (ماهی گزنده) می‌باشد. قلمرو برای این گونه از ماهی بسیار حائز اهمیت است و قرار دادن دو ماهی نر در کنار یکدیگر کار عاقلانه‌ای نیست.

این ماهی‌ها در طبیعت در برنج‌زارها و تالاب‌های کم‌عمق و جریان‌های آبی آهسته تکثیر می‌یابند. گر چه زندگی در آبهای کم عمق یکی از شاخصه‌های این ماهی است، ولی یکی از کلیدی‌ترین فاکتورهای نگهداری این ماهی دمای آب است. از این رو این ماهی بومی مناطق گرمسیری می‌باشد. بطور معمول طول عمر ماهی فایتر ۲–۵ سال است که در بعضی از آنها تا ۸ سال عمر می‌کنند. معمولاً جنس نر در مراکز فروش در سنین ۱۲–۹ ماهگی بفروش می‌رسند. همچنین جنس نر در آزمایشگاه و آکواریوم شخصی خود تا ۱۰ سال هم عمر می‌کند.

ویژگی‌های ظاهری[ویرایش]

  • شکل دم: انواع دم در ماهی جنگجوی سیامی به اشکال زیر می‌باشد: دم نقابی‌شکل، دم تاجی‌شکل، هلال ماه، دم کوتاه با حالت تهاجمی، دو دم
  • رنگ: بعضی از جنس‌ها دارای رنگ‌های صورتی کم رنگ با باله‌های قرمز و سبز لجنی است. فایترها در جهان به جواهر شرقی معروف می‌باشند چون رنگ‌های گونه‌های وحشی دارای گستره وسیعی هستند و این رنگ‌ها برای تولید مثل مؤثر است. جنگجوها در رنگ‌هایی از قبیل: قرمز، نارنجی، سفید و سبز زمردی وجود دارند. رنگ نر ها متمایل به قرمز تیره است ولی رنگ ماده ها آبی متمایل به روشن است.

تغذیه[ویرایش]

در طبیعت به طور معمول از حشرات و لارو تغذیه می‌کند. همچنین می‌توانند با غذاهای پولکی، منجمد و نیز خشک شده سازگاری پیدا کنند. میگوی آب شیرین، دافنی، کرم شیشه‌ای، کرم خونی و.. نیز می‌توانند برای آنها مناسب باشند.

تولید مثل[ویرایش]

به طور میانگین در جنگجوهای سیامی جنس نر نسبت به ماده تهاجمی‌تر است ولی در کشورهای آسیایی به طور معمول ماهیان باله کوتاه تهاجمی‌تر بوده چون قابلیت مانور بیشتری دارند. میزان هم آوری این آبزی زیبا بطور میانگین ۷۰۰ تخم می‌باشد که با توجه به اینکه این تخم‌ها بسیار کوچک می‌باشند لاروهای تولید شده قادر به استفاده از آرتمیا نمی‌باشند لذا می‌بایست از آب سبز برای تغذیه لاروهای این ماهی استفاده کرد.

متوسط عمر کمتر از سه سال بوده و هنگامی که زیر یک سال سن دارند در تولید مثل موفق‌تر می‌باشند. تولید مثل آنها در لانه حبابی و بدون احتیاج به آکواریوم بزرگ صورت می‌پذیرد. درجه سختی آب شیر کاملاً برای فایتر مناسب است. جهت از بین بردن کلر آب هم می‌توان از مواد ضد کلر استفاده نمود و هم اینکه مقدار مورد نیاز آب را جوشانده و پس از خنک شدن و رسیدن به دمای اتاق، از آن استفاده نمود.

منابع[ویرایش]