مانسا موسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مانسا موسی با تکه‌ای زر در دست بر روی نقشه‌ای از اروپا و آفریقا از سال ۱۳۷۵ میلادی

مانسا کانکان موسیٰ دهمین مانسای (امپراتور) امپراتوری مالی بود. او میان سال‌های ۱۳۱۲ تا ۱۳۳۷ میلادی و در زمانی که امپراتوری مالی در اوج نیرومندی خود بود فرمان‌راند. از او به خاطر سفر حج و نیز یاری‌رسانیش به علوم اسلامی یادمی‌شود.

مانسا موسی به احتمال میان سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۰ میلادی زاده شده است. وی امپراتوری مالی را که در باختر آفریقا جای‌دارد به داراترین و بزرگترین سرزمین این قاره تبدیل نمود.

او در چهاردهمین سال پادشاهیش به مکه رفت و با این سفر ثروت مالی را به رخ جهان کشاند. او این سفر را از پایتختش نیانی آغاز نمود، از بالای رود نیجر گذشت و با گذر از موریتانی و الجزایر کنونی راه قاهره را پیش‌گرفت. کاروان او از ۶۰هزارتن از خدمتگذارانش تشکیل می‌شد که در میان آنان ۱۲هزار برده با پوشش زربفت و ابریشم ایرانی بودند. همچنین در این کاروان ۸۰ تا ۱۰۰ شتر بود که هر یک ۳۰۰ پوند طلا حمل می‌کردند. خود مانسا موسی سوار بر اسب در جلوی کاروان و در پناه پانصد برده با پوشش زربفت روان‌بود. جز این گشاده‌دستی و پرهیزکاری پادشاه و رفتار خوب همراهانش مورد توجه قرارگرفت.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Musa (mansa)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Musa_(mansa)&oldid=228809146 (accessed August 24, 2008).