ماسوتاتسو اویاما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماسوتاتسو اویاما، چوی باندال
تولد چوی یونگ- ای، چوی باندال
۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۲۳
جئولابوک-دو، استعمار ژاپن بر کره
مرگ ۲۶ آوریل ۱۹۹۴ (۷۰ سال)
توکیو، ژاپن
سبک کیوکوشین کاراته
رتبه کمربند مشکی دان ۱۰ کیوکوشین
کمربند مشکی دان ۴ شوتوکان
کمربند مشکی دان ۷ گوجوریو
کمربند مشکی دان ۴ کوزن جودو
همسر چیاکو اویاما (۱۹۲۶–۱۹۹۴)
شاگردان سرشناس کانچو هاتسو رویاما ،سونی چیبا ،جوکو نینومیا، دولف لاندگرن، کنجی میدوری،شوکی ماتسویی،استیو آرنیل‌،کانچو ماتسوشیما


ماسوتاتسو اویاما (نام کره‌ای چوی یونگ - ای)[۱] (۱۹۲۳–۱۹۹۴) بنیان‌گذار سبک کیوکوشین کای کاراته است. از وی به عنوان قدرتمندترین رزمی کار تاریخ یاد می‌شود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

اویاما در سال ۱۹۲۳ در جنوب غربی کره متولد شد و در نه سالگی شروع به فراگیری کمپوی کره‌ای نمود. پس از پایان دبیرستان در سئول (پایتخت کره)، در سال ۱۹۳۸ پدرش او را به ژاپن فرستاد تا آموزش خلبانی ببیند. در ژاپن ابتدا جودو را آموخت و سپس به فراگرفتن کاراته زیر نظر فوناکوشی پرداخت. در ۱۷ سالگی آن چنان پیشرفتی در کاراته داشت که به درجه دان ۲ مفتخر شد و به دنبال آن در ۲۲ سالگی به درجه دان ۴ ارتقای یافت و پس از مدتی در پایان جنگ جهانی دوم، به مقام قهرمانی کاراته ژاپن نائل شد.

وی سپس مدتی را به تمرینات سخت روحی و جسمی ادامه داد و سپس با ابداعاتی که در کاراته‌های موجود ایجاد نموده بود، کاراته کیوکوشین کای کان را بنیان‌گذارد. آن گاه وی شروع به مسافرت به اطراف دنیا به خصوص اروپا و آمریکا نمود؛ که در این مسافرت‌ها شاهکار عملیات کاراته را به نمایش گذاشت؛ از جمله مبارزات اویاما با گاوهای وحشی و شکستن اجسام سخت زبانزد خاص و عام است.

یکی از شاهکارهای او نیز مبارزه کردن با سیصد نفر از شاگردان خود در طول سه روز بود که تمام آن‌ها را با پیروزی پشت سر گذاشت. او در روز چهارم نیز اعلام آمادگی کرد، اما کسی حاضر به رویارویی با وی نشد. سرانجام وی در سال ۱۹۵۶ به‌طور رسمی مقدمات نخستین باشگاه کیوکوشین کای کان را در توکیو بنیان نهاد. وی در سال ۱۹۹۴ در سن ۷۱ سالگی به خاطر بیماری سرطان ریه در گذشت.

اویاما در سال ۱۹۵۵ به آمریکا دعوت شد. سپس به اروپا رفت؛ در این سفر با مردان بسیاری مبارزه کرد و برای نخستین بار سر بطری شیشه‌ای را با تیغه دست خود شکست و موجب حیرت همگان شد. ماسوتاتسو در شیکاگو، ایلینوی ازنو با یک گاو وحشی به مبارزه پرداخت؛ این امر موجب انتقاد باشگاه دوستی حیوانات گردید.

اویاما پس از شکست دادن گاو وحشی گفت: «هدف من قدرت‌نمایی نبوده بلکه می‌خواستم ثابت نمایم انسان‌ها ذاتاً استعدادهایی دارند که اگر آن را شکوفا سازند می‌توانند بر همه چیز پیروز گردند».[۲]

آثار درباره اویاما[ویرایش]

فیلم مبارزی در باد به کارگردانی یانگ یون هو به یاد او ساخته شده‌است. [۳]

پانویس[ویرایش]

  1. توکل شعار، حمیدرضا، ورزش‌های رزمی و بنیان‌گذاران بزرگ آن، تهران، انتشارات مهر، ۱۳۹۴، ص ۱۶.
  2. توکل شعار، حمیدرضا، ورزش‌های رزمی و بنیان‌گذاران بزرگ آن، تهران، انتشارات مهر، ۱۳۹۴، صص ۲۱–۱۶.
  3. «فیلم مبارزی در باد». وبگاه irev.

منابع[ویرایش]

  • بزرگان کاراته (هنر کاراته را بهتر بشناسیم) مؤلف :احد تن زاده ۱۳۶۹ مرکز نشر هنرهای رزمی ایران
  • آموزش کیوکوشین کاراته (دایره قدرت) مؤلف:سیدمرتضی خوشی-فرزانه حسین خان۱۳۸۳ انتشارات جمال الحق.
  • توکل شعار، حمیدرضا، ورزش‌های رزمی و بنیان‌گذاران بزرگ آن، تهران، انتشارات مهر، ۱۳۹۴.