مارگردن آفریقایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مارگردن آفریقایی
Anhinga rufa.jpg
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: کودن‌سانان
تیره: مارگردنان
سرده: مارگردن‌ها
گونه: A. rufa
نام علمی
Anhinga rufa
(دودن، ۱۸۰۲)
گستره پراکندگی مارگردن آفریقایی

مارگردن آفریقایی (نام علمی: Anhinga rufa) نام یک گونه از سرده مارگردن‌ها است. اگرچه این پرنده در تیره‌ای جدا از باکلان‌ها قرار دارد، اما به دلیل شباهت ظاهری گاه با نام «باکلان مارگردن» نیز شناخته می‌شود. این پرنده در هنگام شنا همهٔ بدن را به زیر آب می‌برد و تنها سر و قسمتی از گردن بیرون از آب می‌مانند.

توضیف ظاهری[ویرایش]

مارگردن آفریقایی دارای طولی برابر با ۹۵ سانتی‌متر است و ظاهری همانند باکلان با گردن و دمی درازتر دارد. سر و گلو قهوه‌ای مسی هستند و در زیر چشم نواری سفید مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود که تا میانهٔ گردن امتداد دارد. روتنه و دم این پرنده سیاه است اما روی بال‌هایش خطوط و لکه‌های سفید ی دیده می‌شود. پرندهٔ نابالغ، به رنگ قهوه‌ای تیره است اما گردن و زیر گلو، سفید کمرنگ هستند.

زیستگاه[ویرایش]

مارگردن آفریقایی در آب‌های تازه و شیرین، رودخانه‌ها و تالاپ‌های مناطق گرم زندگی می‌کند تخم‌های خود را در میان جمعیت باکلان‌ها می‌گذارد. این پرنده را می‌توان در بیشتر مناطق آفریقای سیاه و جنوبی یافت. نسل این پرنده در ایران اکنون از میان رفته است، اما در گذشته در آب‌های جنوب غربی، دز، و کرخه یافت می‌شد.

مارگردن آفریقایی از ماهی تغذیه می‌کند.

پانویس[ویرایش]

  1. BirdLife International. Anhinga rufa. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, 2012. Retrieved 26 April 2014. 

پیوند به بیرون[ویرایش]