مؤسسه اعتباری ثامن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مؤسسه اعتباری ثامن
نوع مؤسسه مالی اعتباری
بنا نهاده ۱۳۷۶
مدیر عامل محمد حسین نظری توکلی(سرپرست مؤسسه اعتباری ثامن)
کارکنان ۴۰۰۰‍~ [نیازمند منبع]
وب‌گاه http://www.samen.ir

مؤسسه اعتباری ثامن یک مؤسسه مالی و اعتباری در ایران است. این مؤسسه در تیر ماه سال ۱۳۷۶ با نام مؤسسه اعتباری ثامن الائمه در مشهد فعالیت خود را با توجه به موافقتنامه تشکیل شماره ۱۲۰۵۰/۳۵ کد۳۴۶۳ وزارت تعاون آغاز کرد. (افتتاح رسمی در ۱۸ دی ماه ۱۳۷۶ است). این مؤسسه وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ کارمند و ۶۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد.[۱]

این مؤسسه مجوز فعالیت از بانک مرکزی ندارد. اما رئیس بانک مرکزی آبان سال ۱۳۹۴ گفت: «مؤسسه مالی و اعتباری ثامن درحال طی مراحل قانونی برای دریافت مجوز و موافقت اصولی است.»[۲][۳] در تیر ماه سال ۱۳۹۶ در وبگاه بانک مرکزی نام این مؤسسه در فهرست بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز از نوع «متقاضی دریافت مجوز» قرار گرفت.[۴][۵]

مشکلات ایجاد شده به دلیل تشابه اسمی با مؤسسه ثامن الحجج[ویرایش]

پس از اینکه اعلام شد مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج توانایی پرداخت سپرده‌های مشتریانش را ندارد، شباهت نام و لوگوی این دو مؤسسه باعث شد تعداد زیادی از مشتریان برای پس گرفتن سپرده‌های خود به شعب مؤسسه ثامن مراجعه کنند.[۶]

شایعهٔ ورشکستگی سال ۱۳۹۶[ویرایش]

در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ شایعه ورشکستگی این مؤسسه منجر به ترس سپرده گذاران و تجمع گسترده در برابر شعبه‌های این مؤسسه برای دریافت سپرده‌هایشان شد که در یک مورد به درگیری بین مردم و نیروهای ضد شورش انجامید[۷][۸][۹][۱۰][۱۱][۱۲]. به دنبال این شایعه؛ در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما از سوی معاون نظارتی بانک مرکزی[۱۳]، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی[۱۴] و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز[۱۵] این شایعه تکذیب شد و به سپرده‌گذاران اعلام شد که به هیچ عنوان نگران نباشند و به شایعات توجه نکنند.

منابع[ویرایش]

 1. «موسسه اعتباری ثامن». وب‌گاه بانکی. بازبینی‌شده در ۲۵–۱۲–۱۳۹۴. 
 2. «مردم گول نخورند / موسسات ثامن‌الحجج و ثامن مجوز ندارند». جام جم آنلاین، ۱۱–۰۸–۱۳۹۴. بازبینی‌شده در ۲۵–۱۲–۱۳۹۴. 
 3. «گام نهایی مؤسسه ثامن برای اخذ مجوز از بانک مرکزی». عصر ایران، ۱۵–۰۴–۱۳۹۴. بازبینی‌شده در ۲۵–۱۲–۱۳۹۴. 
 4. «ثامن و مهر اقتصاد در صف گرفتن مجوز». بازبینی‌شده در 2017-07-01. 
 5. «نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی ثبت شد». خبرگزاری فارس. ۹۶/۰۴/۰۴. 
 6. «این ثامن، آن ثامن نیست!/اشتباه و دردسر برخی از سپرده‌گذاران». وب‌گاه بانک مردم، ۶–۰۹–۱۳۹۴. بازبینی‌شده در ۲۵–۱۲–۱۳۹۴. 
 7. خبرگزاری صدا و سیما.
 8. بی‌بی‌سی فارسی
 9. «شهروند خبرنگاری و حال پریشان من و تو و ثامن». خبرآنلاین، ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. 
 10. «توضیح مؤسسه ثامن دربارهٔ مشکلات نرم‌افزاری شعبه هنگام». خبرگزاری صدا و سیما، ۲۷–۰۳–۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. 
 11. «توضیحات روابط عمومی مؤسسه ثامن‌الائمه دربارهٔ حواشی اخیر این مؤسسه». خبرگزاری بین‌المللی قرآن، ۲۷–۰۳–۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. 
 12. «ورشکستگی مؤسسه اعتباری ثامن واقعیت ندارد». ایرنا، ۲۸–۰۳–۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. 
 13. «معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: سپرده گذاران مؤسسه مالی ثامن به هیچ عنوان نگران سپرده‌هایشان نباشند.». صدا و سیما، ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. 
 14. «سپرده گذاران مؤسسه ثامن نگران نباشند/بانک مرکزی رسیدگی می‌کند». خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. 
 15. «دادستان عمومی و انقلاب کرج: ورشکستگی مؤسسه مالی اعتباری ثامن شایعه است». خبرگزاری جمهوری اسلامی، ۲۸–۰۳–۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۲۹–۰۳–۱۳۹۶. 

پیوند به بیرون[ویرایش]