لیلی امیرارجمند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران، و لیلی امیرارجمند (راست) در جشنواره فیلم کانون پرورش پیش از انقلاب اسلامی

لیلی امیرارجمند یا لیلی جهان آرا (۱۳۱۷، تهران) سیاست‌مدار ایرانی ست. او از بنیانگذاران، عضو هیئت امناء و مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود.[۱]

زندگی[ویرایش]

پدر لیلی عبدالله جهان آرا، فرزند تقی، کارمند وزارت دارایی بود و هفت سال نیز، ریاست ضرابخانه را عهده دار بود. مادرش، ناهید شاهرخ، فرزند داراب، متولد بلژیک و کارمند بازنشسته موزه ایران باستان بود. یکی از خواهران لیلی، همسر سرهنگ شیخ الاسلامی، رئیس ساواک رشت بود و برادرش، معروف به دکتر جهان آرا، کرسی استادی دانشکده معماری دانشگاه ملی (شهید بهشتی) را برعهده داشت.

لیلی در مدرسه رازی تهران، همکلاسی فرح دیبا بود. او لیسانس ادبیات زبان فرانسه را از تهران و کارشناسی ارشد کتابداری را از دانشگاه راتگرز گرفت.

همسر اول لیلی صاحب یک کارخانه جیر در جاده قدیم تهران – شهر ری بود و وضع مالی خوبی برخوردار بود. لیلی پس از جدایی از وی مدتی را به تنهایی زندگی کرد تا اینکه در سال ۱۳۴۵ با حسینعلی (شاهرخ) امیرارجمند ازدواج کرد و بعد از این ازدواج به لیلی امیرارجمند شهرت یافت. امیرارجمند استاد فیزیک دانشگاه تهران بود. وی همچنین در روزنامه اطلاعات به همراه برخی از دوستان خود به مقاله نویسی می‌پرداخت و ظاهراً از گرایش فکری چپ برخوردار بود.

فرح در فرانسه با چهار دوست جدید به نام‌های لیلی امیرارجمند، کریم پاشا بهادری، فریدون جوادی و بژورن مایرولد آشنا شد. لیلی امیرارجمند بعدها در کاخ پهلوی به جرگه دربار پیوست و سپس نماینده فرح پهلوی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد.

پس از انقلاب اسلامی ایران لیلی امیرارجمند از کشور خارج شد و هم اکنون ساکن شرق آمریکاست.

سمت ها[ویرایش]

لیلی در دوران قدرت فرح پهلوی صمیمی‌ترین دوست او بود و به این دلیل به مشاغل متعدد و مهمی دست یافت که آخرین سمت وی عضو هیئت امناء و مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود.

سایر مشاغل وی عبارت اند از:

  • رئیس کتابخانه دانشگاه ملی (۱۳۴۲–۱۳۳۹)،
  • استادیار کتابداری دانشگاه تهران،
  • رئیس کتابخانه شرکت ملی نفت،
  • عضو هیئت امنای بنیاد آرشام،
  • عضو هیئت مدیره و موزه علوم و فنون.

امیرارجمند از اسفند ۱۳۵۳ نیز، با پیشنهاد وزیر علوم و تأیید محمد رضا پهلوی به عضویت شورای آموزش کشور منسوب شد.


منابع[ویرایش]