لوثین (سرزمین میانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوثین (سرزمین میانه)
شخصیت جی. آر. آر. تالکین
اطلاعات در جهان
نام‌های مستعارTinúviel
گونهمایا (سرزمین میانه) / الف (سرزمین میانی)
جنسیتFemale
Book(s)سیلماریلیون
داستان برن و لوثین

لوثین تینوویل (زاده ۱۲۰۰ دوران درخت‌ها - و درگذشته ۵۰۳ دوران خورشید. سن:۳۳۷۷) یک شخصیت داستانی در فانتزی در میانه زمین ٬ از نویسنده انگلیسی جی. آر. آر تالکین. او یک الف، دختر ثینگول و ملیان می‌باشد. او در سیلماریلیون در شعر حماسی نوای لیثیان در جنگ جواهرات و در متون دیگر رشته افسانه‌های تالکین ظاهر شده است. همچنین در کتاب ارباب حلقه‌ها در داستانی که آراگورن برای فرودو تعریف می‌کند اشاره شده است.

شخصیت کلی[ویرایش]

لوثین یک شاهزاده تلری (سینداری) می‌باشد. او تنها فرزند ثینگول پادشاه دوریات و ملکه ملیان از نژاد مایا می‌باشد. داستان عاشقانه‌ی لوثین با برن یک انسان فانی یکی از بزرگترین داستان‌های عاشقانه در دوران اول در نظر گرفته می‌شود. شخصیت او حتی در پایان دوران سوم هنوز هم توسط امثال آراگورن و انواع دیگر مردم از سرزمین میانی مورد احترام است. میراثی که لوثین از خود به جا گذاشت را می توان به وضوح در سلسله تبار پادشاهی نومه‌نور (فرزندان الروس نیمه‌الف) و آراتورن و پسرش آراگورن و همچنین الروند در داستان های تالکین مشاهده کرد . و الروند نیمه الف بود که لوثین بزرگ-نوه. او به عنوان ستاره صبح و زیباترین دختر ایلوواتار یاد شده است٬ به این معنی که هیچکس به زیبایی او در تمام سرزمین میانی آفریده نشده بود. در مقابل٬ آرون از نسل لوثین به ایون استار مشهور بود به معنای ستاره شب الف‌ها. به این معنی که زیبایی او بازتابی از لوثین تینوویل است. لوثین نسبتی با گالادریل دارد٬ مادر گالادریل دختر برادر تینگول می‌باشد.

پوست او بسیار روشن با موهای بسیار بلند و تیره بود و چشمان او خاکستری مایل به سبز بود. همچنین لباس او همرنگ آسمان دو درخت والینور بود.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

نام لوثین به نظر می رسد به معنی «دختر گل» در گویش سینداری اما همچنین می توان «شکوفه» نیز ترجمه کرد.[۱] تینویل نیز یک یک نام داده شده به او توسط برن می‌باشد. که معنای واقعی آن «دختری در آسمان گرگ و میش» که به معنای «بلبل» نیز است.

راهنمای رنگ‌ها:
     الف‌ها
     انسان‌ها
     مایار
     نیمه‌الف
     نیمه‌الف که سرنوشت الف‌ها را انتخاب کرد
     نیمه‌الف که سرنوشت انسان‌های فانی را انتخاب کرد

منابع[ویرایش]

  1. Noel, اموزش S. "زبان های تالکین Middle-earth" صفحه 166.