لوتجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

لته جان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کیوان بخش خداآفرین شهرستان کلیبر واقع شده‌است.

در آستانه انقلاب سفید، که نقشی عمده در فروپاشی نهایی ساختار ایلی ایران داشت، تیره ای از ایل محمد خانلو، شامل ۵۰ خانوار، از روستای لوتجان بعنوان قشلاق استفاده میکردند.[۱].

لته جان که با نام ترکی (اوزباشان)در بین اهالی بومی شناخته میشود در نزدیکی رود ارس و یکی از دهستان های خدافرین میباشد و با دهستانهایی نظیر هوش سفلی وعلیا، اشرف، گاوآهن، دوگی دره، شیریه، دایان همجوار بوده ودارای طبیعت بکر و دلگشایی میباشد میوه هایی نظیر گلابی وحشی و تمشک از سوغات این دهستان به حساب میاید باتوجه به سیر مهاجرت گسترده از این دهستان به سوی تهران این ده دارای جمعیت اندک و رو به پیری قرار دارد و به دامداری و کشاورزی مشغول هستند

این دهستان در فصل بهار میزبان گردشگران زیادی بوده که بیشتر اکثریت آنهارا جمعیت مهاجر از این دهستان تشکیل میدهد.

علی اکبر دهخدا در لغت نامه اش لته جان را اینگونه معرفی میکند:لته جان . [ ل ُ ت ِ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان کیوان ، بخش خداآفرین شهرستان تبریز، واقع در پانزده هزاروپانصدگزی جنوب خداآفرین و شانزده هزاروپانصدگزی راه شوسه ٔ اهر به کلیبر، کوهستانی ، گرمسیر، مالاریائی ، دارای 190 تن سکنه . محصول آنجا غلات و حبوبات . شغل اهالی زراعت و گله داری و راه مالرو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

منابع[ویرایش]

  1. P. Oberling, “The Tribes of Qarāca Dāġ,” Oriens 17, 1964, p. 69.
  • «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد». مرکز آمار ایران. ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.

https://www.vajehyab.com/dehkhoda/لته+جان