فوتبال زنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فوتبال زنان
FIFA Women's World Cup 2019 Final - Alex Morgan and Stefanie van der Gragt.jpg
بالاترین نهاد ورزشیفیفا
لقب(ها)
نخستین مسابقه۱۸۹۵; گلاسگو، اسکاتلند
ویژگی‌ها
اعضاء تیم۱۱ بازیکن شامل دروازه‌بان برای هر تیم.
جداسازی جنسیتیدارد، مردان و زنان جداگانه بازی می‌کنند. اما داور محدودیت ندارد.
رده‌بندی
تجهیزاتتوپ فوتبال (یا توپ فوتبال)
محل برگزاریزمین فوتبال (football ground, soccer field, soccer ground or "pitch")
واژه‌نامهفهرست اصطلاحات فوتبال
برگزاری
کشور یا منطقهجهانی
المپیکمردان از بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۰۰ و ویژه زنان بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۶
بازیکنان دو تیم فوتبال زنان زانکت پولتن (اتریش) و منچستر سیتی (انگلستان) در چارچوب مسابقات فصل ۲۰۱۷–۱۸ لیگ قهرمانان اروپای زنان در نبرد برای گرفتن توپ.

فوتبال زنان (یا فوتبال دختران) به ورزش تیمی فوتبال می‌گویند که تنها توسط زنان بازی می‌شود. فوتبال زنان در سطح حرفه‌ای در بسیاری از کشورهای جهان انجام می‌شود و ۱۷۶ تیم ملی در سطح مسابقه‌های جهانی آن شرکت می‌کنند.

فوتبال زنان به شکل غیر حرفه‌ای اما گسترده به سال ۱۹۲۰ می‌رسد و به شکل حرفه‌ای در نزدیکی سال ۱۹۷۰ سازماندهی‌شد و به یکی از برجسته‌ترین ورزش‌های تیمی بانوان تبدیل‌شد. لیگ‌های حرفه‌ای برای فوتبال زنان نیز پس از این سال‌ها راه‌اندازی شد. در بیشتر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه نیز لیگ‌های حرفه‌ای زنان تشکیل شده و تلاش‌ها برای یکسان‌سازی هزینه‌ها در فوتبال مردان و زنان، آغاز شده‌است. جام جهانی فوتبال زنان، جام جهانی باشگاه‌های فوتبال زنان و جام ملت‌های اروپای زنان نمونه‌هایی از رقابت‌های سطح بالای فوتبال زنان هستند.[۱] مسائلی چون مخالفت با فوتبال زنان در کشورهای عقب‌افتاده و حجاب اسلامی در کشورهای اسلامی، از مهم‌ترین مشکلات گسترش فوتبال زنان هستند که فیفا برای حجاب راه حل‌هایی را اندیشیده‌است.[۲]

مسابقات جهانی

تماشاگران

با وجود برگزاری لیگ‌های حرفه‌ای فوتبال زنان در کشورهای مختلف، همچنان جذابیت این بازی‌ها برای مردم به نسبت فوتبال مردان کمتر است.[نیازمند منبع] رکورد پرتماشاگرترین بازی فوتبال زنان با ۵۱ هزار تماشاگر به یک بازی بین تیم‌های مونتری و تیگرس در مکزیک اختصاص دارد. در فصل ۲۰۱۹ لیگ اسپانیا نیز در بازی بین تیم‌های اتلتیک بیلبائو و اتلتیکو مادرید، ۴۸۱۲۱ تماشاگر مرد و زن حضور داشتند.

منابع

  1. Facebook؛ Twitter؛ options، Show more sharing؛ Facebook؛ Twitter؛ LinkedIn؛ Email؛ URLCopied!، Copy Link؛ Print (۲۰۱۹-۰۶-۰۴). «Staggering growth of women's soccer bodes well for World Cup in France». Los Angeles Times (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۷-۰۶.
  2. Staff, Reuters (2012-07-05). "Goal line technology and Islamic headscarf approved". Retrieved 2021-07-06.

فوتبال زنان ایران

وسعه فوتبال زنان یکی از مسائلی است که امروزه در سطح جهان بوده و فصل جدیدی را در جامعه شناسی به خود اختصاص داده است. هدف ما دراین پژوهش بررسی زمینه های فرهنگی و اجتماعی است که می تواند توسعه ورزش بانوان در کشورهای مختلف و بویژه توسعه ورزش فوتبال را در پی داشته باشد. برای بررسی این زمینه ها از متغیرهایی چون سطح سلامتی، توسعه استفاده از رسانه های جمعی، آموزش، دموکراسی و نیز توسعه انسانی استفاده شد. این تحقیق به روش تحلیل ثانویه انجام شده و اطلاعات مورد نیاز آن از سایت های اینترنتی فدراسیون بین المللی فوتبال و برنامه توسعه ملل متحد به دست آمد و تجزیه و تحلیل داده ها نیز با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 18انجام شد. جامعه آماری ما پاره ای از کشورهای عضو سازمان ملل متحد می باشد که تعداد33 کشور از آنها با توجه به گزارش توسعه انسانی ملل متحد، وداشتن اطلاعات اجتماعی- فرهنگی و ورزشی مورد نیاز انتخاب شده است. پس از آزمون فرضیه ها همه متغیرهای مستقل ما به جز آموزش و توسعه انسانی رابطه معناداری با توسعه فوتبال زنان داشتند، بنابراین از مجموع 5 فرضیه بررسی شده در این تحقیق، 3 فرضیه (مربوط به متغیر های سلامتی، استفاده از اینترنت و دموکراسی) تأیید و 2 فرضیه دیگر(مربوط به متغیرهای آموزش و توسعه انسانی) رد شد. به طور کلی می توان گفت که مؤثرترین متغیر که بیشترین تأثیر را بر توسعه فوتبال زنان داشته است، شاخص استفاده از اینترنت با مقدار sig 0.01 و ضریب همبستگی 0.38 می باشد و در مقابل شاخص آموزش با مقدار sig 0.21 و ضریب همبستگی 0.14، کمترین تأثیر را بر توسعه فوتبال زنان داشته است.[۱]

  1. حجازی, ناصر and بابایی شهرکی, 2011. زمینه های اجتماعی و فرهنگی توسعه و اشاعه فوتبال زنان. زن و مطالعات خانواده, 4(14), pp.103-117.‎. «زمینه های اجتماعی و فرهنگی توسعه و اشاعه فوتبال زنان».