فضاپیمای کلمبیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نمایی از فضاپیمای کلمبیا در حال جدا شدن از پایگاه فضایی جان اف کندی و پرتاب به فضا.
فضاپیمای کلمبیا در مأموریت اس‌تی‌اس-۱

شاتل فضایی کلمبیا (به انگلیسی: Space Shuttle Columbia) نام یکی از فضاپیماهای سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا (ناسا) بود که در سال ۲۰۰۳ در بازگشت از ایستگاه بین‌المللی فضایی و در بیست و هشتمین مأموریت فضایی خود (ماموریت اس‌تی‌اس-۱۰۷) به همراه هفت فضانورد از کشورهای آمریکا، اسرائیل و هندوستان در حال بازگشت به جو زمین منفجر شد و تمام سرنشینان آن کشته شدند.

فضاپیمای کلمبیا نخستین شاتل فضایی مورد استفاده در ناوگان فضایی ناسا بود؛ و نخستین مأموریت فضایی خود را از ۱۲ تا ۱۴ آوریل ۱۹۸۱ میلادی (برابر با ۲۳ تا ۲۵ فروردین ۱۳۶۰ شمسی) با موفقیت به پایان رساند.

تاریخچه[ویرایش]

عملیات ساخت فضاپیمای کلمبیا در ابتدا به سال ۱۹۷۵ در پالم دیل، کالیفرنیا آغاز شد. نام‌گذاری فضاپیما به کشتی «کلمبیا» که در بستون نگهداری می‌شود برمی‌گردد. رابرت گری، کاپیتان کشتی، با «کلمبیا» به کاوش در قسمت‌های شمال غربی اقیانوس آرام پرداخت و بعدها با این کشتی زمین را دور زد و نام خود را به عنوان نخستین آمریکایی که با کشتی‌رانی به دور زمین چرخیده است ثبت کرد. نام این شاتل همچنین به «کلمبیا»، نام ماژول فرماندهی آپولو ۱۱ نیز برمی‌گردد.

پس از عملیات ساخت، در ۲۵ مارس ۱۹۷۹ میلادی به پایگاه فضایی کندی منتقل شد تا برای نخستین پرتاب آماده شود. در ۱۹ مارس ۱۹۸۱ در خلال آماده‌سازی برای تست زمینی، پنج کارگر که با گاز نیتروژن مشغول پاکسازی بودند دچار اختناق شده و دو نفر از آنان جان خود را از دست دادند. این فضاپیما همیشه به عنوان مهم‌ترین شاتل در ناوگان فضایی ایالات متحده به حساب می‌آمده است.

فاجعه کلمبیا[ویرایش]

سانحه‌ای که پس از اتمام مأموریت اس‌تی‌اس-۱۰۷ در فضا و هنگام عبور از جو زمین برای شاتل کلمبیا رخ داد منجر به کشته شدن همهٔ هفت سرنشینش شد. این سانحه که در یکم فوریه، ۲۰۰۳ رخ داد باعث به تعویق افتادن سفرهای فضایی شاتل‌های ناسا تا ژوئن ۲۰۰۵ میلادی شد.

دلایل انهدام[ویرایش]

هنگام پرتاب شاتل به فضا، قطعه‌ای ۷۵۰ گرمی از موزائیک محافظ حرارتی تانک سوخت خارجی شاتل کنده شد و به بال چپ اثابت کرد. برخورد این قسمت باعث ایجاد شکافی در بدنه بال شد و هنگام بازگشت به زمین و در جو که شاتل با گرمای زیادی روبرو بود، دمای زیاد و گازهای گرم باعث شکسته شدن بال از داخل و در نتیجه تکه‌تکه شدن شاتل گردیدند.

در پی این حادثه تمام فضانوردان شاتل، که هفت نفر بودند جان باختند.

حادثه یا چیزی دیگر[ویرایش]

لینک فیلم ابهام برانگیز از پرواز http://s3.picofile.com/file/8196697442/SHOCKING_UNRELEASED_NASA_UFO_FOOTAGE_OF_COLUMBIA_BEFORE_DISASTER_.mp4.html روز پس ازانتشار بیش از 6 میلیون بار توسط برترین متخصصین و از سراسر دنیا بررسی شد، 98% انها این ویدئو را درست و بدون هیچ گونه دست کاری و مشکلی تایید کردند، در این ویدئو شاتل فضایی کلمبیا و افراد ان در حال انجام ماموریت خود هستند که دو جسم ناشناس به انها نزدیک میشوند! در همین حال ویلیام مک کول مکالمات بسیار جالبی با ایستگاه فضایی و هیوستون(مرکز کنترل فضایی) انجام میدهد، مکالمات او به شرح زیر است: saven-I-saven u read? load and clear saven go ahead? we have a bogy in ten aclock high! this is Huston say again saven? i said we have a bogy in ten aclock high!!! در این مکالمه ی بسیار عجیب و تکان دهنده مک کول به ایستگاه و کنترل فضایی میگوید که در موقعیت ساعت ده مزاحم وجود دارد و طرف دیگر مکالمه با کمال تعجب از او میخواهد دوباره حرفش را تکرار کند و مک کول دوباره همان حرف قبلی را میزند! (قسمتی از ویدئو)

این ویدئو و چنیدن تصویر دیگر از این حادثه توسط یک حفره ی امنیتی از سرور ناسا خارج شده بود و به سرعت در اینترنت منتشر شد، بسیاری از متخصصین و علاقه مندان شروع به تحلیل این تصاویر کردند و در تصویر عجیب دیگری به نظر میرسد شاتل فضایی به وسیله ی یک خط بلند مانند لیزر هدف قرار گرفته است!

ناسا در نهایت تسلیم شد و این ویدئو را تایید کرد، اما انرا متعلق به شاتل STS-97 دانست ولی هیچ توضیحی درمورد تصویر مسیر حرکت شاتل و خط بلند نداد، موارد موجود در این ویدئو و تصویر به حدی مشهود است که به سختی بتوان توجیه دیگری برای ان اورد، بسیاری معتقدند که یوفو ها این شاتل را نابود کردند و بعضی دیگر نیز معتقدند به خاطر ویدئوی موجود و ترس ناسا از اینکه این فضانوردان این تصاویر را منتشر کنند خود امریکا شاتل را نابود کرده، مدیر روابط عمومی وقت ناسا زمان انتشار این تصاویر کسی که این کار را انجام داده خائن و بی ارزش معرفی کرداز همان تاریخ نفوذ اینترنتی به ناسا بود که ناسا تمام سیستم های امنیتی خو را تغییر داد.

روسیه در همان تاریخ قصد انجام پروژه ای فضایی با پرتاب از بایکانور را داشت اما پس از این حادثه زمان اجرای این ماموریت را تا 1 سال عقب انداخت!

نشان‌های مأموریت[ویرایش]

نشان‌های مأموریت فضاپیمای کلمبیا
Sts-1-patch.png
Sts-2-patch.png
Sts3-patch.png
Sts-4-patch.png
STS-5 mission insignia.png
Sts9 flight insignia.svg
STS-61-c-patch.png
STS-61-E patch.png
اس‌تی‌اس-۱
اس‌تی‌اس-۲
اس‌تی‌اس-۳
اس‌تی‌اس-۴
اس‌تی‌اس-۵
اس‌تی‌اس-۹
اس‌تی‌اس-۶۱-سی
STS-61-E (مأموریت لغو شد)
Sts-28-patch.png
STS-32 patch.png
Sts-35-patch.svg
Sts-40-patch.png
Sts-50-patch.png
Sts-52-patch.png
Sts-55-patch.png
Sts-58-patch.png
اس‌تی‌اس-۲۸
اس‌تی‌اس-۳۲
اس‌تی‌اس-۳۵
اس‌تی‌اس-۴۰
اس‌تی‌اس-۵۰
اس‌تی‌اس-۵۲
اس‌تی‌اس-۵۵
STS-58
Sts-62-patch.png
Sts-65-patch.png
Sts-73-patch.png
Sts-75-patch.png
Sts-78-patch.png
Sts-80-patch.png
Sts-83-patch.png
Sts-94-patch.png
اس‌تی‌اس-۶۲
STS-65
اس‌تی‌اس-۷۳
اس‌تی‌اس-۷۵
اس‌تی‌اس-۷۸
اس‌تی‌اس-۸۰
اس‌تی‌اس-۸۳
اس‌تی‌اس-۹۴
Sts-87-patch.png
Sts-90-patch.png
Sts-93-patch.png
Sts-109-patch.png
STS-107 Flight Insignia.svg
STS-118 patch new.svg
STS-121 patch.png
اس‌تی‌اس-۸۷
اس‌تی‌اس-۹۰
اس‌تی‌اس-۹۳
اس‌تی‌اس-۱۰۹
اس‌تی‌اس-۱۰۷
اس‌تی‌اس-۱۱۸ (Mission flown by Endeavour due to loss. See اس‌تی‌اس-۱۰۷)
اس‌تی‌اس-۱۲۱ (Mission flown by Discovery due to loss. See اس‌تی‌اس-۱۰۷)

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Space Shuttle Columbia disaster," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Space_Shuttle_Columbia_disaster&oldid=183512070 (accessed January 11, 2008).

سایت‌های دیگر[ویرایش]