بوران (فضاپیما)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بوران (فضاپیما)
بوران (فضاپیما)
Orbiter 1K1 at an airshow at لو بورژه in 1989
کشور Soviet Union
نامگذاری "Snowstorm"
وضعیت destroyed in a 2002 hangar collapse
نخستین پرواز ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸
آخرین پرواز ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸
تعداد ماموریت‌ها ۱
تعداد خدمه ۰
زمان سپری‌کرده در فضا 3 hours, 36 minutes
تعداد مدارهای کامل‌کرده ۲
فضاپیمای بوران برپشت هواپیمای آنتونوف An-225.

فضاپیمای بوران (به روسی: Буран به همان معنای بوران در فارسی) یکی از فضاپیماهای شاتل اتحاد شوروی است. بوران تنها شاتل فضایی شوروی بود که بطور کامل ساخته، و در مدار زمین آزمایش شد. این فضاپیما برای اولین بار در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸ (۲۴ آبان ۱۳۶۷) در مدت ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه بدون سرنشین در خارج از جو زمین پرواز کرد و و سپس در فرودگاه بایکونور قزاقستان به همراه یک فروند میگ ۲۵ —که فضا پیما را از ارتفاع ۲۰ کیلومتری سطح زمین تا لحظهٔ فرود اسکورت می‌کرد— به زمین نشست.

برنامه شاتل فضایی شوروی[ویرایش]

برنامه بوران هم‌زمان با پروژه شاتل آمریکا در دهه ۷۰ میلادی در شوروی سابق آغاز شد. بعد از مطالعات اولیه، در سال ۱۹۷۵ ساخت آن آغاز شد و اولین پرواز آزمایشی آن در سال ۱۹۸۵ انجام شد. اما برنامه آن به علت کمبود بودجه لغو شد. در حقیقت بودجه بوران به ساخت و توسعه موشک هوا به هوای کوتاه‌بُرد مولینا اختصاص یافت.

مدل‌های بوران[ویرایش]

در کل، چهار مدل مختلف از بوران ساخته شد. دو مدل از آن، هیچ‌گاه تکمیل نشد و دو مدل دیگر، تنها پروازهای آزمایشی داشته‌اند. یکی از این دو مدل، هم‌اکنون در پارک گورکی در مسکو روی زمین قرار گرفته و دیگری در پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان قرار دارد.

منابع[ویرایش]

  • http://liftoff.msfc.nasa.gov/rsa/buran.html
  • محمد عمرویچ طالبوف. استقبال از شاتل خودکار بوران. . دانشمند. ترجمهٔ سیروس برزو، ش. شمارهٔ پی‌درپی ۳۰۵ (اسفند ۱۳۶۷): ۵۹. 

پیوند به بیرون[ویرایش]