فاکتور فعال‌کننده پلاکتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فاکتور فعال‌کننده پلاکتی
PAF-platelet activating factor.png
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۷۴۳۸۹-۶۸-۷ ✔Y
پاب‌کم ۱۰۸۱۵۶
کم‌اسپایدر ۲۶۲۸۶۷۴۴ ✔Y
MeSH Platelet+Activating+Factor
IUPHAR ligand 1831
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C26H54NO7P۱
جرم مولی ۵۲۳٫۶۸ g mol−1
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

فاکتور فعال‌کننده پلاکتی (به انگلیسی: Platelet-activating factor) یا (PAF) یک فعال‌کننده فسفولیپید است که دارای عملکرد بیولوژیکی فراوان و نیز فعال‌کننده پلاکتی می‌باشد. این واسطه التهابی از برخی سلول‌ها (ماکروفاژهـا، منوسیت‌ها، نوتروفیلها، بازوفیلها و ماست سل‌ها) آزاد می‌شود و موجب تجمع پلاکتی، دگرانولاسیون، التهاب و آنافیلاکسی می‌شود.

این پروتئین با شناسه پاب‌کم ۱۰۸۱۵۶ و جرم مولی آن ۵۲۳٫۶۸۳ می‌باشد.

التهاب[ویرایش]

در روند التهاب برخی لیپیدها به عنوان واسطه‌های التهابی عمل می‌کنند در پی بروز التهاب فسفولیپیدهای غشایی برخی سلول‌ها (ماکروفاژها، منوسیت‌ها، نوتروفیل‌ها و ماست سل‌ها) به اسید آراشیدونیک و Lyso-PAF تجزیه می‌شوند. این عامل در نهایت به فاکتور فعال‌کننده پلاکتی (PAF) تبدیل می‌شود که سبب فعال شدن پلاکت و آثار التهابی بسیاری مثل کموتاکسی ائوزینوفیل‌ها و فعال شدن و دگرانوله شدن نوتروفیل‌ها و ائوزینوفیل‌ها می‌گردد. این فاکتور در ایجاد آترواسکلروز عروقی نیز دخیل است.

فاکتور فعال‌کننده پلاکتی و آنافیلاکسی[ویرایش]

سطح خونی فاکتور فعال‌کننده پلاکتی در بیماران دچار آنافیلاکسی افزایش نشان می‌دهد و سطح آن معیار بسیار مناسبی برای بررسی شدت انافیلاکسی می‌باشد.

سطح آنزیم استیل هیدرولاز نسبت عکس با میزان (PAF) دارد و چون این آنزیم برای غیرفعال کردن PAF لازم است، کمبود آن به شدت انافیلاکسی کمک می‌کند.

  • داروهای بلوک‌کننده فاکتور فعال‌کننده پلاکتی ممکن است موجب درمان یا پیشگیری از انافیلاکسی گردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «IUPAC GOLD BOOK». دریافت‌شده در ۱۸ مارس ۲۰۱۲.
  • سازمان نظام پزشکی نیشابور
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «factor=541392754 Platelet-activating factor». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۳ فروردین ۱۳۹۳.