عمارت مشیرالدوله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خانه مشیرالدوله پیرنیا
Pirnia Moshir ol dowleh House Tehran.jpg
نامخانه مشیرالدوله پیرنیا
کشور ایران
استاناستان تهران
شهرستانتهران
اطلاعات اثر
کاربریخانه
کاربری کنونیمؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و طب مکمل
دیرینگیدوره قاجار
دورهٔ ساخت اثردوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۱۸۹۹
تاریخ ثبت ملی۱۱ مرداد ۱۳۷۶

عمارت مشیرالدوله، منزل حسن پیرنیا، در شماره ثبتی ۱۵۰ در خیابان منوچهری تهران (بین لاله‌زار و فردوسی) قرار دارد. این بنا در میانهٔ سده نوزدهم میلادی بنا شده‌است. این عمارت به شماره ۱۸۹۹ به عنوان اثر ملی در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده‌است. حسن پیرنیا ملقب به مشیرالدوله آثاری چون نخستین کتاب تاریخ ایران باستان، نخستین قانون مدون حقوق بین‌المللی به زبان فارسی و از همه مهم تر فرمان مشروطیت را در این خانه نبشته است.[۱]

سرنوشت این عمارت پس از مشیرالدوله[ویرایش]

مجموعهٔ منزل مسکونی مشیر الدوله شامل عمارت مسکونی و حیاطی فراخ می‌شد که سال‌ها پس از مرگ مشیرالدوله بخشی از این حیاط _ که اکنون در حد فاصل عمارت اصلی و خیایان منوچهری قرار دارد _ از عمارت اصلی تفکیک شد و به عنوان مطب پسر مشیر الدوله مورد استفاده قرار گرفت و بعدها هم از سوی وِرَثگان به فروش رسید و بنای اصلی وقف دولت ایران شد که هم‌اکنون به مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و طب مکمل اختصاص دارد.[۱] در اواخر سال ۱۳۸۵ و اوایل ۱۳۸۶ بحث دربارهٔ ساخت مجتمع تجاری‌ای ۴طبقه[۲] در حریم این عمارت بالا گرفت. گودبرداری برای ساخت و ساز این برج، مایهٔ ترک‌خوردن بخشی از دیوار و سقف عمارت شد.[۳] همچنین، به‌گمان برخی از صاحب‌نظران بنای با ساخت این برج مسیر اصلی رفت‌وآمد به عمارت مسدود می‌شود، حال‌آنکه در گذشته علی‌رغم اینکه قسمتی از بنای اصلی، از آن جدا شده بود، اما جلو دید آن را نمی‌گرفت.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «عمارت مشیرالدوله در محاق». روزنامه ابتکار. ۰۳-۱۲-۱۳۸۵. دریافت‌شده در ۲۶-۱۱-۱۳۸۷. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. «اعتراض خوشنویسان به تخریب خانه مشیرالدوله». خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN). ۲۷-۰۳-۱۳۸۶. دریافت‌شده در ۲۶-۱۱-۱۳۸۷. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «سقوط مرگبار دکل جرثقیل مستقر در حریم عمارت مشیرالدوله». روزنامه اعتماد. ۰۵-۰۴-۱۳۸۶. ص. ۱۹ (حوادث). دریافت‌شده در ۲۶-۱۱-۱۳۸۷. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]