پرش به محتوا

عقبة بن نافع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عقبه بن نافع
زاده۶۲۲ میلادی
مکه، عربستان سعودی
درگذشته۶۳ قمری - ۶۸۳ میلادی
سیدی عقبه، الجزایر
وفاداریخلافت امویان
شاخه نظامینیروی زمینی
سال‌های خدمت۶۷۰–۶۸۳ میلادی
درجهارتشبد


عقبة بن نافع الفهری القرشی (زادهٔ ۸ یا ۱۰ قمری/۶۲۲ میلادی– درگذشت ۶۳ قمری/۶۸۳ میلادی) یک فرماندهٔ عرب بود که به معاویة بن ابی‌سفیان و یزید بن معاویه در خلافت امویان خدمت می‌کرد. فتوحات مغرب عربی شامل کشورهای کنونی الجزایر، تونس، لیبی و مراکش در آفریقای شمالی توسط او آغاز شد. عقبه مؤسس شهر فرهنگی قیروان در تونس بود.

عقبه، عمرو عاص را در تصرف نخستین شهرهای آفریقا از برقه تا طرابلس همراهی کرد. در ۶۷۰ میلادی، سپاه عقبه در شمال آفریقا از بیابان‌های مصر گذشت و پست‌های نظامی در فاصله‌های منظم در مسیر حرکت خود، ایجاد کرد. در منطقه‌ای که اکنون تونس نامیده می‌شود، شهری با نام قیروان (معرب کاروانسرا) تأسیس کرد و از آن به عنوان پایگاهی برای عملیات‌های بعدی استفاده کرد. عقبه، مسجد جامع قیروان را نیز بنا نهاد.

بر اساس یک افسانه، یکی از سربازان عقبه، یک جام طلایی را که در خاک دفن شده‌بود، به صورت تصادفی یافت. گفته شد که این جام طلایی همان جامی است که چند سال پیش در مکه گم شده‌بود.[۱] پس از بیرون کشیدن جام از خاک، چشمه‌ای از زیر آن جاری شد و گفته می‌شد که آب آن، از همان آب چاه زمزم مکه است. این داستان، باعث شهرت قیروان به عنوان یک زیارتگاه شد.

مسیر پیشروی عقبه بن نافع در شمال آفریقا

عقبه در سال ۶۳ قمری (۶۸۳ میلادی) در نزدیکی بسکره توسط کسیله کشته شد. سپاهش قیروان را تخلیه کردند و به برقه برگشتند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Places of peace and power - Kairouan, Tunisia - Sacredsites.com
  2. Conant, Jonathan (2012). Staying Roman: conquest and identity in Africa and the Mediterranean, 439–700. Cambridge New York: Cambridge University Press. pp. 280–281. ISBN 0-521-19697-3.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • فاطمه عادلی. «عقبه بن نافع فهری». پژوهشکده باقر العلوم.
والی پیشین:
-
امیر افریقیه
عقبه بن نافع
۵۵ – ۶۳ هجری
والی بعدی:
زهیر بن قیس بلوی