عدنان اوکتار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هارون یحیی
Adnan oktar 03.jpg
هارون یحیی
زادهٔ۲ فوریهٔ ۱۹۵۶ ‏(۶۵ سال)
آنکارا - ترکیه
ملیتترکیه
پیشهنویسنده
آثارشناخت خدا از طریق برهان، نیرنگ تکامل، معجزات قران کریم، مبانی فراماسونری، اطلس آفرینش

هارون یحیی یا عدنان اکتار (زاده ۲ فوریه ۱۹۵۶ میلادی در آنکارا) یک مدعی مهدویت است. پاره اول اسم مستعارش، نام هارون، برادر موسی است و پاره دوم، نام یحیی؛ پیامبری که درست، پیش از عیسی آمد و آمدن عیسی را پیشگویی کرد. در سال ۱۹۹۰ سازمان تحقیقات علمی «باو» را راه‌اندازی کرد.[۱] و به تألیف و انتشار کتابهای زیادی دست زد. در ایران، کتابهای بسیاری از او ترجمه و چاپ شده و مورد استقبال بوده و جایگاه موجهی داشته‌است.[۲] اما در سال‌های اخیر حاکمیت از وی به عنوان یک حقه باز منحرف، فراماسون و مدعی دروغین مهدویت یاد می‌کند[۳] او در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۹۷ با اتهامات جنسی توسط دولت ترکیه بازداشت شد.[۴] او در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۱ با اتهامات ایجاد سازمان جنایی، سوء استفاده جنسی از کودکان، آزار و اذیت، آدم ریابی زیرسن، باج خواهی، حبس غیرقانونی، جاسوسی، کلاهبرداری و جعل اسناد به ۱۰۷۵ سال زندان محکوم شد.[۵][۶]

کتاب‌ها

یحیی کتاب‌های زیادی را به نگارش درآورده است، که هدف بیشتر آن‌ها آشنایی افراد غیرمسلمان با اسلام است. کتابهایی که او در رابطه با علم نگاشته‌است بیشتر با هدف رد فرگشت، ماده گرایی و بی خدایی است. او بر این باور است که فرگشت وجود خدا و ارزش‌های اخلاقی را زیر سؤال می‌برد و به ترویج ماده گرایی و کمونیسم می‌انجامد.[۷] یحیی بر این باور است که داروینیسم الهام بخش نژادپرستی، نازیسم، کمونیسم، و تروریسم بوده‌است. این استدلال او مبنی بر شرایط ترکیه قبل از سال ۱۹۸۰ است که کتاب فروشی‌های کمونیست در ترکیه کتابهای داروین را به مشتریان کتاب‌های مارکس می‌دادند.[۸] دلیل موفقیت کتاب‌ها یحیی در ترکیه کیفیت بسیار بالای کاغذ چاپ، و تعداد بسیار بالای نقاشی‌ها و عکس‌های رنگی در این کتاب‌ها عنوان شده‌است.[۹] بسیاری از کتابهای او به فیلم‌هایی با کیفیت بسیار بالا تبدیل شده‌است و به صورت رایگان می‌توان آن‌ها را از اینترنت بارگیری کرد. در اصل همه این کتاب‌ها نوشته خودش نیست و آثار افراد دیگری را به اسم خود زده‌است.

فرگشت

فراگیر شدن آفرینش‌گرایی سازماندهی شده به وسیلهٔ مسیحیان در دهه ۱۹۸۰ هنگامی که وزیر آموزش و پرورش ترکیه به سازمان‌های مسیحی برای آموزاندن نظریه‌های فرگشت و آفرینش‌گرایی در برنامه‌های درسی به صورت همزمان روی آورد، به دنیای اسلام راه یافت. یحیی سال‌ها برای ستیزه با فرگشت به نظریه مسیحی آفرینش‌گرایی زمین جوان استناد می‌کرد در حالی که چنین باوری برای دین اسلام الزامی نیست.[۱] با استفاده از این نکته که تفسیر قرآن امکان وجود زمین برای میلیون‌ها سال را می‌دهد، یحیی پس از دوره‌ای به استدلال‌های مشابه آفرینش هوشمند روی آورد. تارنمای هارون یحیی به نام آفرینش هوشمند اسلامی ثبت شده بود. با این حال یحیی از نام آفرینش هوشمند، به دلیل برده نشدن نام خدا در آن، پرهیز می‌کند و آن را یکی دیگر از فریب‌های شیطان می‌داند.[۱۰] در سال ۱۹۹۸ یحیی اولین کارزار مقابله با فرگشت را راه‌اندازی کرد. هزاران نسخه رایگان از کتاب‌های یحیی در ترکیه بین مردم پخش شدند.[۱۱] یحیی و سازمانش چندین آگهی علیه فرگشت در روزنامه‌های ترکیه و یک آگهی در مجله تایم درج کردند.[۱۲] مشخص نیست هزینه این کارزار از کجا تأمین شده‌است. باو چندین استاد دانشگاه را که زیست‌شناسی فرگشتی درس می‌دادند، تهدید کرد و آزار داد و باعث شکایت رسمی علیه این سازمان در دادگاه شد.[۱۳] در سال ۲۰۰۵ امید سایین در مورد اقدامات باو گفت «در سال ۱۹۹۸ توانستم شش نفر از دانشمندان ترکیه را برای سخن گفتن علیه آفرینش گرایی تشویق کنم ولی امروز این کار غیرممکن است، همه می‌ترسند که مورد حمله باو قرار بگیرند.»[۹] در سپتامبر ۲۰۰۸ یحیی جایزه‌ای ۱۰۰ تریلیون لیره‌ای مقرر کرد برای کسی که بتواند سنگواره‌ای را بیابد که یکی از مرحله‌های میانی فرگشت را نشان دهد و «هیچ سنگواره‌ای که موجودات عجیب مورد نظر دانشمندان فرگشت را نشان دهد وجود ندارد». استاد دانشگاه کالیفرنیا، کوین پایدن، پس از این سخن یحیی گفت «یحیی هیچی فهمی از تغییر در زمان ندارد. اگر به او سنگواره یک خرچنگ را نشان دهید خواهد گفت این شبیه یک خرچنگ معمولی است و فرگشت وجود ندارد».[۱۴] در استدلال‌های یحیی هیچ نکته جدیدی وجود ندارد، برخی از استدلال‌های او به لحاظ علمی سطحی و ضعیف هستند و بیشتر آن‌ها از کتابهای مسیحیان ضد فرگشت رونویسی شده‌اند و هیچ گونه ارزش علمی ندارند.[۱۵]

اطلس آفرینش

جلد نخست کتاب اطلس آفرینش در سال ۲۰۰۶ و جلدهای دوم و سوم در سال ۲۰۰۷ چاپ شدند. عرض این کتاب ۱۱ اینچ و طول آن ۱۷ اینچ و وزن آن تقریباً ۶ کیلوگرم است، بیش از ۸۰۰ صفحه رنگ روغن دارد. به گفته نیویورک تایمز این کتاب احتمالاً بزرگترین و زیباترین کتاب علیه نظریه فرگشت داروین است. ده‌ها هزار نسخه از این کتاب به صورت رایگان به مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیق در سراسر اروپا و آمریکا ارسال شده‌است.[۱۶] کوین پایدن، استاد دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید افرادی که این کتاب را دریافت کردند از اندازه و کیفیت چاپ آن و مطالب سطحی آن متعجب شدند. گردن دیونگ استاد زیست‌شناسی دانشگاه اوترخت هلند با خواندن این کتاب آن را بیهوده و مسخره نامید.[۱۷]

نظریه‌های توطئه

یحیی چند نظریه توطئه را تبلیغ می‌کند. در سال ۱۹۸۶ در کتاب یهودیت و فراماسونری می‌گوید که مأموریت اصلی یهودی‌ها و فراماسونرها در ترکیه از بین بردن دین، و ارزش‌های اخلاقی و دینی مردم ترکیه بوده‌است تا مردم ترکیه را تبدیل به حیوان کنند.[۱۸] او می‌گوید که یهودی‌ها و فراماسونرها نگرش‌های ماده گرایانه، فرگشت، سبک زندگی غیراخلاقی و ضد دینی را در جامعه ترکیه رواج داده‌اند. از نظر یحیی فراماسونری با تکیه بر فلسفه مادی گرا، معمار آنچه در جهان می‌گذرد است. از نظر او فرگشت یک توطئه فراماسونری است.[۱۹]

انکار و تأیید هولوکاست

در سال ۱۹۹۶، باو اولین کتاب خود با نام «فریب هولوکاست» را منتشر کرد. این کتاب ادعا می‌کند که آنچه هولوکاست نامیده می‌شود در واقع مرگ چند یهودی به خاطر بیماری تیفوس در زمان جنگ و قحطی بعد از جنگ به دلیل شکست آلمان‌ها است.[۲۰] بدری بایکام در نقد این کتاب مقاله‌ای نگاشت که منجر به شکایت باو از او شد. در دادگاه مشخص شد که نویسنده این کتاب ادنان اختر است که با نام مستعار هارون یحیی می‌نویسد.[۲۱]

در سال ۲۰۰۶ باو کتابی را به چاپ رساند که هولوکاست را تأیید می‌کند، این کتاب خشونت هولوکاست نام دارد. در این کتاب نوشته شده‌است «نازی‌ها یهودی‌های اروپا را در زمان جنگ جهانی دوم مورد ظلم غیرقابل بخششی قرار دادند. آنها میلیون‌ها یهودی را تحقیر کردند و مجبور کردند خانه‌هایشان را ترک کنند و در اردوگاه‌های کار اجباری در شرایط غیرانسانی کار کنند… قطعاً ۵٫۵ میلیون یهودی که توسط نازی‌ها کشته شدند بدترین جنایت نازی‌ها است.»[۲۲] در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۷ با روزنامه گاردی یحیی نوشتن کتاب فریب هولوکاست را انکار کرد، ادعایی که گاردین باور آن را سخت دانست.[۲۳] سال بعد در مصاحبه با روزنامه اشپیگل او گفت که یکی از دوستانش این کتاب را با استفاده از نام مستعار او به چاپ رسانده‌است. او گفت که کتاب خشونت هولوکاست نوشته او است.[۲۰]

دادگاه

در سال ۱۹۹۱ یحیی به دلیل داشتن کوکایین بازداشت شد.[۲۴] در سال ۱۹۹۹ چند استاد دانشگاه که توسط او تهدید شده بودند و مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند از او شکایت کردند و مبلغ ۴۰۰۰ دلار به عنوان غرامت دریافت کردند.[۹] در سال ۱۹۹۹ یحیی به دلیل تهدید و به راه انداختن سازمانی با هدف ارتکاب جرم دستگیر شد.[۲۵] یکی از اتهام‌هایی او استفاده از دختران جوان برای جذب جوانان متعلق به خانواده‌های پولدار بود، آن‌ها به جوانان وعده داده بودند که در ازای شرکت در جلسات او می‌توانند با این دخترها رابطه جنسی برقرار کنند.[۲۶]

منابع

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ Harrison, Peter (2010). The Cambridge Companion to Science and Religion. Cambridge: Cambridge University Press. p. 141. ISBN 0-521-71251-3.
 2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ اوت ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۱۶.
 3. فراماسون منحرفی که ادعای مهدویت دارد! + تصاویر بایگانی‌شده در ۷ اوت ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine جام نیوز
 4. "بازداشت مجری مشهور تلویزیون ترکیه به اتهام سوءاستفاده جنسی". ایران اینترنشنال. 2018-07-11. Retrieved 2021-01-12.
 5. "عدنان اکتار مبلغ مشهور ترکی به 1075 سال حبس محکوم شد". Sputnik Afghanistan. 2021-01-11. Retrieved 2021-01-12.
 6. فردا, رادیو (2021-01-11). "دادگاه ترکیه یک «مبلغ جنجالی» را به ۱۰۷۵ سال زندان محکوم کرد". رادیو فردا. Retrieved 2021-01-12.
 7. Numbers, Ronald (2009). Galileo Goes to Jail. Cambridge: Harvard University Press. p. 222. ISBN 0-674-03327-2.
 8. "Reuters: Turks: Atheism Is the 'Root of Terrorism'". Archive.newsmax.com. 22 November 2006. Retrieved 10 April 2012.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ Ortega, Tony. Your OFFICIAL program to the Scopes II Kansas Monkey Trial, The Pitch, 5 May 2005.
 10. Yahya, Harun (2008). "INTELLIGENT DESIGN: A NEW AGE THEORY". harunyahya.com. Archived from the original on 23 May 2009. Retrieved 28 May 2009.
 11. "Cloning Creationism in Turkey". RNCSE (National Center for Science Education) 19 (6): 30–35. November-December 1999. Retrieved 17 May 2007.
 12. Songün, Sevim (27 February 2009). "Turkey evolves as creationist center". Hurriyet Daily News. Archived from the original on 5 March 2009. Retrieved 17 March 2009.
 13. Koenig, Robert (18 May 2001). "Creationism Takes Root Where Europe, Asia Meet". Science. Retrieved 17 March 2009.
 14. Green, Toby (29 September 2008). "Creationist offers prize for fossil proof of evolution". The Independent (London). Retrieved 17 May 2007.
 15. Taner Edis, Islamic Creationism: A Short History, History of Science Society, Newsletter, vol 37, No. 1, 2008
 16. "In the beginning". The Economist. 19 April 2007. Archived from the original on 30 April 2007. Retrieved 28 April 2007.
 17. "PZ Myers, "Well fly fishing is a science"". Scienceblogs.com. Retrieved 10 April 2012.
 18. "Life Story Of Adnan Oktar". Web.archive.org. 9 November 2005. Retrieved 10 April 2012.
 19. "Harun Yahya". Masonluk.net. Retrieved 10 April 2012.
 20. ۲۰٫۰ ۲۰٫۱ Steinvorth, Daniel (23 September 2008). "'All Terrorists Are Darwinists': Interview with Adnan Oktar". Der Spiegel. Archived from the original on 26 October 2008. Retrieved 13 November 2008.
 21. "AXT 1996 report on antisemitism in Turkey". Axt.org.uk. Retrieved 10 April 2012.
 22. http://harunyahya.com/en/works/3764/[پیوند مرده]
 23. http://www.theguardian.com/commentisfree/2007/aug/20/shootingthemessenger
 24. Ronald L. Numbers (2006). "The Creationists," Expanded Edition, Ronald L. Numbers, 2006. Harvard University Press. ISBN 978-0-674-02339-0. Retrieved 10 April 2012.
 25. Grove, Thomas (9 May 2008). "Turkish Islamic author given 3-year jail sentence". Reuters. Archived from the original on 13 May 2008. Retrieved 9 May 2008.
 26. "Sex, Flies and Videotapes: the secret lives of Harun Yahya". New Humanist. October 2009. Retrieved 17 March 2009.

پیوند به بیرون