طلب آمرزش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«طلب آمرزش»
نویسندهصادق هدایت
کشورایران
زبانفارسی
از مجموعهٔسه قطره خون
سبکداستان کوتاه
ناشرمطبعهٔ روشنایی
نوع رسانهکتاب
تاریخ انتشار۱۳۱۱ خورشیدی
داستان کوتاه قبلی«آینه شکسته»
داستان کوتاه بعدی«لاله»

«طلب آمرزش» داستان کوتاهی از نویسندهٔ ایرانی، صادق هدایت است که بار نخست در ۱۳۱۱ خورشیدی همراه با ده داستان کوتاه دیگر در مجموعه‌داستان سه قطره خون در تهران منتشر شد.[۱]

خلاصهٔ داستان[ویرایش]

داستان با توصیف‌های هدایت از بیابان آغاز می‌شود. پس از آن بخشی از زندگی عزیزآقا[یادداشت ۱] را از زبان خودش می‌خوانیم. او که در آغاز با شوهرش (گداعلی) زندگی خوبی داشته است، به دلیل بچه‌ دار نشدن، و به خواست شوهرش، مقدمهٔ ازدواج او و خدیجه را فراهم می‌کند. حسادت او نیز از همینجا آغاز می‌شود. عزیزآقا دو فرزند پسر هوویش و سپس خودِ او را می‌کشد. او اکنون برای طلب آمرزش همراه با پسر هوویش که او را ننه صدا می‌کند، به سفر زیارتی آمده است.

نقدها[ویرایش]

به‌گفتهٔ آیتی و اکبری، هدایت حسادت و پیامدهای آن را به خوبی در داستان نشان داده است و این احساس نه تنها مضمون اصلی داستان است، بلکه مهم‌ترین نقش را در پیشبرد خط سیر داستان ایفا می‌کند.[۲] آن‌ها تلاقی حسادت و شرمساری در پایان داستان را قابل توجه دانسته‌اند.[۳]

یادداشت[ویرایش]

  1. آیتی و اکبری عزیزآقا را یک اشتباه چاپی دانسته‌اند. به‌گفتهٔ آن‌ها منظور هدایت آغا بوده است که پسوندی در نام برخی از خانم‌های سیده است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • بهارلوییان، شهرام؛ اسماعیلی، فتح‌الله (۱۳۷۹). شناخت‌نامهٔ صادق هدایت. تهران: قطره. ص. ۶۳۵. شابک ۹۶۴-۳۴۱-۰۸۰-۳.
  • آیتی, اکرم; اکبری, نجمه (2016-06-29). "پرتال جامع علوم انسانی - تحلیل نشانه- معناشناختی احساس حسادت در داستان «طلب آمرزش» اثر صادق هدایت". ensani.ir. Retrieved 2017-04-23.

پیوند به بیرون[ویرایش]