کشت و صنعت کارون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون شوشتر با بیش از ۱۲هزار نفر کارکنان خود، بزرگ‌ترین کارخانه تولید شکر در ایران و خاورمیانه است که در شمال باختری شهرستان شوشتر قرار دارد.

ظرفیت تولید و محصولات[ویرایش]

ظرفیت اسمی این کارخانه ۲۰۰هزار تن شکر در سال است و منبع اصلی آب مزارعش از رودخانه کارون و از پشت سد تنظیمی گتوند تامین می‌شود و بخشی از نیاز خود را هم از رودخانه دز تامین می‌کند. محصول اصلی این کارخانه شکر سفید است و نئوپان، کاغذ، فورفورال و خوراک دام نیز از صنایع جانبی این کارخانه عظیم به شمار می‌روند.

شرکت های تابعه[ویرایش]

  • شرکت خوراک دام کارون
  • شرکت فورفورال
  • شرکت نئوپان کارون
  • شرکت پرورش ماهی کارون
  • شرکت کاغذسازی کارون [۱]

وضعیت موجود[ویرایش]

این شرکت دارای سه شهرک سازمانی می باشد، شوشترنو، نی آباد(شهرک شهید بهشتی)، بوستان(شهرک شهید رجایی)این سه شهرک هستند. در اوایل دهه 70 شمسی این شرکت منازل سازمانی خود را در شهرک شوشتر نو به ساکنان آن واگذار کرد و در اوایل دهه 80 شمسی هم که قانون کارهای سخت و زیان آور تصویب شد و در پی آن بسیاری از شاغلین این شرکت بازنشسته شدند بخش عظیمی از منازل شهرک بوستان ویران شد و در حال حاضر فقط شهرک نی آباد بطور کامل مسکونی است.

مسائل زیست محیطی[ویرایش]

پدیده نادر بارش خاکستر از آسمان شوشتر مشکل عمده ای است که توسط کشت و صنعت کارون برای مردم شوشتر ایجاد شده است. این کشت و صنعت‌ پس از برداشت نیشکر و استحصال شکر در کارخانه، باقیمانده آن را در مزارع می‌سوزاند. این اقدام باعث تولید خاکستر و فرود آن بر مناطق مجاور به ویژه شوشتر شده است.[۲]

پانویس[ویرایش]