شیر بربری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شیر بربری
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: گربه‌سانان
سرده: پلنگیان
گونه: شیر
زیرگونه: P. l. leo
نام سه‌بخشی
Panthera leo leo
لینه، ۱۷۵۸

شیر بربری (نام علمی: Panthera leo leo) که به نام شیر اطلس و شیر نوبی نیز شناخته می‌شد، زیرگونه‌ای بزرگ جثه از شیر بود که در سده ۲۰ میلادی در حیات وحش منقرض شده‌است. زیستگاه پیشین این جانور گستره‌ای بود که از شمال آفریقا آغاز می‌شد و مصر و مراکش را در بر می‌گرفت شیرهای بربری به گفته دانشمندان ارتفاع شانه‌هایشان به ۱۱۰ سانتی‌متر هم می‌رسیده و وزن آنها بیش از ۲۲۶ کیلوگرم بوده‌است

مشخصات[ویرایش]

شیر بربری ادعایی در باغ وحش رباط، مراکش

یک شیر بربری در باغ وحش برانکس، ۱۸۹۷

رنگ نمونه‌های جانورشناسی شیر بربری از روشن تا مایل به تیره است. پوست شیر نر یال‌هایی با رنگ و طول متفاوت داشت. طول سر تا دم نرهای پرشده در مجموعه‌های جانورشناسی از ۲۰۰ تا ۳۳۰ سانتی‌متر (۷ فوت تا ۱۱ فوت) و ماده‌ها حدود ۲تا ۲٫۵ متر (۶ فوت تا ۸فوت ۲ اینچ) متغیر است. اندازهٔ جمجمه از ۳۰٫۰۸ تا ۳۷٫۲۳ سانتی‌متر (۱فوت ۰٫۱۵ اینچ تا ۱ فوت ۲٫۶۶ اینچ) متغیر بود. برخی از یال‌ها روی شانه و زیر شکم تا آرنج کشیده شده‌اند. موی یال ۸ تا ۲۲ سانتی‌متر (۳٫۱ اینچ تا ۸٫۷ اینچ) طول داشت.

در گزارش‌های شکارچیان قرن ۱۹، شیر بربری بزرگ‌ترین شیر با وزن نرهای وحشی از ۱۸۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم (۴۵۰ تا ۶۰۰ پوند) و ارتفاع شانهٔ بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر بوده‌است.

مدت‌ها تصور می‌شد که رنگ و اندازهٔ یال شیرها یک ویژگی مورفولوژیکی کاملاً متمایز است تا وضعیتی فرعی به جمعیت شیرها بدهد. رشد یال با سن و بین افراد از مناطق مختلف متفاوت است، بنابراین یک ویژگی کافی برای شناسایی فرعی نیست. اندازهٔ یال‌ها به عنوان مدرکی برای‌تبار شیرهای بربری در نظر گرفته نمی‌شود. در عوض، نتایج تحقیقات DNA میتوکندری از تمایز ژنتیکی شیرهای بربری در یک هاپلوتیپ منحصربه‌فرد موجود در نمونه‌های موزه‌ای که تصور می‌شود از تبار شیر بربری است، پشتیبانی می‌کند. وجود این هاپلوتیپ یک نشانگر مولکولی قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود. برای شناسایی شیرهای بربری اسیر یال‌ها با موی بلند درنظر گرفته می‌شود. شیرهای بربری ممکن است به دلیل دمای پایین‌تر در کوه‌های اطلس نسبت به سایر مناطق آفریقایی، به‌ویژه در زمستان، یال‌های موی بلندی ایجاد کرده باشند. نتایج یک مطالعهٔ طولانی مدت بر روی شیرها در پارک ملی سرنگتی نشان می‌دهد که دمای محیط، تغذیه و سطح تستوسترون بر رنگ و اندازهٔ یال شیر تأثیر می‌گذارد.

وضعیت[ویرایش]

واپسین باری که شیر بربری در حیات وحش دیده شد سال ۱۹۲۲ بود که شیری در کوه‌های اطلس با شلیک گلوله کشته شد.[۱] باور بر این است که شیر بربری در اسارت نیز منقرض شده باشد؛ با این حال احتمال این هست که بازماندگان این شیر که در باغ وحش‌های خصوصی یا سیرک‌ها نگهداری می‌شدند هنوز زنده باشند. چنین چیزی اما تاکنون از لحاظ ژنتیکی ثابت نشده‌است. دو گوشتخوارسان دیگر آن منطقه با نام‌های خرس اطلس و پلنگ بربری نیز امروزه منقرض شده‌اند یا در نزدیکی انقراض هستند.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

https://wildfact.com/forum/topic-the-size-of-the-barbary-lion

  1. Nowell، K؛ Jackson، P (۱۹۹۶). «Panthera Leo». Wild Cats: Status Survey and Conservation Action (PDF). Gland, Switzerland: IUCN/SSC Cat Specialist Group. شابک ۲-۸۳۱۷-۰۰۴۵-۰. دریافت‌شده در ۱ ژوئن ۲۰۱۲.
  2. West, P. M. ; Packer, C. (2013). "Panthera leo Lion". In Kingson, J. ; Happold, D. ; Butynski, T. ; Hoffmann, M. ; Happold, M. ; Kalina, J. (eds.). Mammals of Africa. Volume V. A & C Black. p. 149−159. ISBN 978-1-4081-8996-2.