شیر بربری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شیر بربری
Barbary lion.jpg
شیری بربری در الجزایر - عکس مربوط به سال ۱۸۹۳ است.
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: گربه‌سانان
سرده: پلنگیان
گونه: شیر
زیرگونه: P. l. leo
نام سه‌بخشی
Panthera leo leo
لینه، ۱۷۵۸

شیر بربری (نام علمی: Panthera leo leo) که به نام شیر اطلس و شیر نوبی نیز شناخته می‌شود، زیرگونهای از شیر است که در سده ۲۰ میلادی منقرض شده‌است. زیستگاه پیشین این جانور گستره‌ای بود که از شمال آفریقا آغاز می‌شد و مصر و مراکش را در بر می‌گرفت.


این نوع شیر بسیار بزرگ بود و وزنش حتی به ۳۵۰ کیلوگرم نیز می‌رسید. نرها بین ۲۷۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم وزن داشته‌اند. طول این گونه شیر بدون احتساب دم، بین ۲.۳۵ تا ۲.۸ متر بوده و ارتفاع آن تا ۱۱۵ سانتی‌متر می‌رسید؛ البته هیکل این شیر گاهی اوقات بزرگتر از اینها بوده و گاهی اوقات وزنش به ۴۸۰ کیلوگرم(۹۶۰ پوند)می‌رسید طول این شیر عظیم‌الجثه بدون حساب دم گاهی اوقات به ۱۴/۵ فوت(۴۴۲/۲۵cm) بوده است و ارتفاع آن تا شانه حتی ۱۸۰ سانتی متر هم رویت شده است.شیرهای بربری به 700 کیلوگرم هم می رسند و دو برابر یک ببرنرسیبری و بنگال است


[۱]

وضعیت[ویرایش]

واپسین باری که شیر بربری در حیات وحش دیده شد سال ۱۹۲۲ بود که شیری در کوه‌های اطلس با شلیک گلوله کشته شد.[۲] باور بر این است که شیر بربری در اسارت نیز منقرض شده باشد؛ با این حال احتمال این هست که بازماندگان این شیر که در باغ وحش‌های خصوصی یا سیرک‌ها نگهداری می‌شدند هنوز زنده باشند. چنین چیزی اما تاکنون از لحاظ ژنتیکی ثابت نشده‌است. دو گوشتخوارسان دیگر آن منطقه با نام‌های خرس اطلس و پلنگ بربری نیز امروزه منقرض شده‌اند یا در نزدیکی انقراض هستند.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Black, Simon A.; Fellous, Amina; Yamaguchi, Nobuyuki; Roberts, David L. (2013-04-03). "Examining the Extinction of the Barbary Lion and Its Implications for Felid Conservation". PLoS ONE. 8 (4). doi:10.1371/journal.pone.0060174. ISSN 1932-6203. PMC 3616087. PMID 23573239.
  2. Nowell، K؛ Jackson، P (۱۹۹۶). «Panthera Leo». Wild Cats: Status Survey and Conservation Action (PDF). Gland, Switzerland: IUCN/SSC Cat Specialist Group. شابک ۲-۸۳۱۷-۰۰۴۵-۰. دریافت‌شده در ۱ ژوئن ۲۰۱۲.
  3. West, P. M. ; Packer, C. (2013). "Panthera leo Lion". In Kingson, J. ; Happold, D. ; Butynski, T. ; Hoffmann, M. ; Happold, M. ; Kalina, J. (eds.). Mammals of Africa. Volume V. A & C Black. p. 149−159. ISBN 978-1-4081-8996-2.