شنیتسل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شنتسل)
پرش به: ناوبری، جستجو
شینسل وینی

شینسل (به آلمانی: Wiener Schnitzel) نام یکی از غذاهای سنتی شهر وین اتریش است. این غذا معمولاً از گوشت کوبیده شده، آرد، تخم مرغ و آرد سوخاری تهیه و در روغن سرخ می‌شود. در تهیه شنتسل در کشورهای مختلف از گوشت‌هایی همچون گوسفند، گوزن، مرغ، خوک، گوساله، گاو و بوقلمون استفاده می‌شود. این غذا شباهت بسیار نزدیکی با غذای فرانسوی اسکالوب دارد.

نام شنستل یک نام آلمانی میانه است و برای اولین بار در سال ۱۸۴۵ برای این نوع غذا استفاده شده است.[۱]

طرز تهیه[ویرایش]

برای تهیه شنتسل، گوشت کوبیده‌شده بدون استخوان را با آرد سوخاری پوشانده و سپس سرخ می‌کنند.

در نقاط مختلف جهان[ویرایش]

نام انگلیسی شنیتسل برای همه غذاهایی که با ترکیب گوشت، آردسوخاری و روغن تهیه می‌شوند به کار گرفته می‌شود. این غذا در سراسر نقاط دنیا به شکل‌های متفاوتی تهیه می‌شود و در کشورهای مختلف نام‌های مختلفی شهرت دارد.

امریکای جنوبی[ویرایش]

این غذا در آرژانتین، بولیوی، پاراگوئه، پرو، مکزیک و ونزوئلا با نام میلانیسا شناخته می‌شود.

ایران[ویرایش]

این غذا در ایران نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است و احتمال می‌رود برای اولین بار در جنگ‌جهانی دوم به ایرانیان معرفی شده است. شنستل عرضه شده در ایران اندازه‌ای نسبتاً کوچکتر نسبت به نمونه‌های دیگر کشورها دارد و معمولاً به همراه لیمو ترش سرو می‌شود. در ایران نمونه‌ای دیگر از شنیتسل نیز بسیار محبوب است که کتلت نامیده شده و نمونه‌های بسیاری در شهرهای مختلف ایران دارد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. Rheinische Jahrbücher zur gesellschaftlichen Reform. Zentralantiquariat der Deutschen Demokratischen Republik, 1845-01-01. 
  2. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا انگلیسی. «Schnitzel». ویکی‌پدیا. 
  • ویکی انگلیسی