سید مناف هاشمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مناف هاشمی
سید مناف هاشمی.jpg
استاندار گلستان
مشغول به کار
۱۹ مهر ۱۳۹۶ – ۳ فروردین ۱۳۹۸
رئیس جمهورحسن روحانی
پس ازحسن صادقلو
پیش ازمیرمحمد غراوی (سرپرست)
معاونت مالی و پشتیبانی
وزارت ورزش و جوانان
مشغول به کار
۱۳۹۲ – ۱۳۹۶
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری
شهرداری تهران
مشغول به کار
۱۳۸۹ – ۱۳۹۲
شهردار تنکابن
مشغول به کار
۱۳۷۶ – ۱۳۸۱
اطلاعات شخصی
زاده
سید مناف هاشمی لمردی

۱ شهریور ۱۳۴۶
لمرد هزارجریب، بهشهر، مازندران
ملیتایران
شغلسیاستمدار
مذهباسلام، شیعه

سید مناف هاشمی[۱] (زادهٔ ۱ شهریور ۱۳۴۶ لمرد هزارجریب، بهشهر) سیاستمدار ایرانی و استاندار سابق گلستان است.[۲]

وی دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد شهرسازی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و دکترای برنامه‌ریزی شهری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران است. هاشمی فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۷۳ در شهرداری تهران آغاز کرد و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۱ شهردار تنکابن بود. وی در فاصله سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به عنوان معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران فعالیت می‌کرد و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان را بر عهده داشت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

سید مناف هاشمی در ۱ شهریور ۱۳۴۶ در روستای لمرد، بهشهر در استان مازندران زاده شد. هاشمی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته شهرسازی با گرایش طراحی و برنامه‌ریزی شهری، از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی اخذ نمود. وی دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را از مؤسسه کارولینسکای سوئد، در رشته ایمنی ترافیک دریافت کرد، سپس دکترای برنامه‌ریزی شهری را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران اخذ نمود. او فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۷۳ در شهرداری تهران آغاز کرد.

سوابق[ویرایش]

مناف هاشمی در دولت اصلاحات مدیرکل دفتر برنامه و بودجهٔ سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بود. هاشمی در دوران مدیریت محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، مسئولیت‌هایی همچون معاونت برنامه‌ریزی و توسعهٔ شهری،[۳] قائم‌مقام معاونت خدمات شهری،[۴] مدیرکل تشخیص و وصول درآمد را بر عهده داشت. او در سال ۱۳۹۲ برای شرکت در انتخابات شورای شهر تهران، از معاونت شهرداری تهران استعفا داد.

هاشمی در دولت یازدهم، به معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان منصوب شد[۵] و در پی استعفای وزیر وقت ورزش و جوانان؛ محمود گودرزی، مدتی سرپرستی وزارت ورزش و جوانان را نیز بر عهده داشت.[۶][۷] مناف هاشمی، در جلسه هیئت دولت که در تاریخ نوزدهم مهرماه ۱۳۹۶ به ریاست حسن روحانی برگزار گردید، به عنوان هشتمین استاندار گلستان تعیین شد.[۷]

املاک نجومی[ویرایش]

نام سید مناف هاشمی در فهرست دریافت‌کنندگان املاک نجومی، که توسط شهرداری تهران واگذار شده، دیده می‌شود.[۸]

سیل در استان گلستان[ویرایش]

در پی وقوع سیل در بخش‌هایی از استان گلستان، در فروردین ماه ۱۳۹۸ و بروز خسارات ناشی از آن و مدیریت نامطلوب بحران و بروز مشکلات در امداد رسانی به مناطق آسیب دیده، غیبت مناف هاشمی، استاندار گلستان در جلسات مدیریت بحران و عدم حضور وی در مناطق سیل‌زده، جنجال آفرین شد. ساعاتی بعد مشخص شد که مناف هاشمی، در ایران حضور ندارد و در خارج کشور است. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در پاسخ به سؤالی در خصوص عدم حضور استاندار گلستان در مناطق سیل‌زده این استان گفت:

استاندار گلستان از یک ماه پیش تقاضای مرخصی برای حضور در خارج از کشور برای حل مشکلات خانوادگی کرده بود و بنابراین به خارج از کشور اعزام شد.

مناف هاشمی در خصوص علت غیبت خود در روز اول فروردین ۱۳۹۸ و حضور در خارج از کشور در زمان سیل گلستان ادعا کرد که به دلیل درمان جراحات ناشی از حمله شیمیایی در زمان جنگ ایران و عراق حضور نداشته‌است. وی در روز سوم فرودین، به دلیل غیبت و عدم رسیدگی به سیل‌زدگان، توسط اسحاق جهانگیری از کار برکنار شد و میر محمد غراوی، معاون عمرانی استانداری گلستان، جایگزین وی گردید.[۹][۱۰][۱۱]

منابع[ویرایش]

 1. «مراسم ختم والده استاندار گلستان در گرگان برگزار شد». ایرنا. ۱۶ دی ۱۳۹۶. دریافت‌شده در ۲۳ مارس ۲۰۱۹.
 2. «جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد». ایسنا. ۳ فروردین ۱۳۹۸. دریافت‌شده در ۲۳ مارس ۲۰۱۹.
 3. http://www.fardanews.com/fa/news/290332/تودیع-و-معارفه-معاون-برنامه-ریزی-و-توسعه-شهری-شهردار-تهران
 4. http://usd.tehran.ir/دربارهما/روابطعمومیواموربینالملل/رسانهها/مشاهدهخبر/tabid/114/ArticleId/413/-1389-07-05.aspx
 5. http://www.jamaran.ir/بخش-ورزشی-160/621275-جانشین-مناف-هاشمی-مشخص-شد
 6. http://www.mehrnews.com/news/2163881/سید-مناف-هاشمی-سرپرست-وزارت-ورزش-و-جوانان-شد
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/07/19/1542810/4-استاندار-جدید-انتخاب-شدند
 8. «لیست کامل اسامی افراد، تعاونی‌ها و سازمان‌هایی که شهردار تهران به آن‌ها ملک و رانت‌های نجومی داده‌است». وبگاه آفتاب. ۹ شهریور ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۲۳.
 9. وزیر کشور: استاندار گلستان در خارج از کشور حضور دارد، وزیر کشور: استاندار گلستان در خارج از کشور حضور دارد.
 10. گلستان را آب برد؛ رئیس‌جمهور هنوز در سفر تفریحی قشم به سر می‌برند، آیا استاندار گلستان خارج از کشور است؟ اکتفای روحانی و جهانگیری به تماس تلفنی برای مدیریت بحران سیل
 11. هیچ مدیر دو تابعیتی در دولت نداریم