سیبیلا آلرامو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیبیلا آلرامو
سیبیلا آلرامو، ۱۹۱۷ میلادی
سیبیلا آلرامو، ۱۹۱۷ میلادی
نام اصلی
مارتا فلیچیانا فاچو
زاده۱۴ اوت ۱۸۷۶
آلساندریا، ایتالیا
درگذشته۱۳ ژانویهٔ ۱۹۶۰ (۸۳ سال)
رم، ایتالیا
زمینه کارینویسنده
ملیتایتالیایی

سیبیلا آلِرامو (به ایتالیایی: Sibilla Aleramo) ‏(۱۴ اوت ۱۸۷۶ — ۱۳ ژانویه ۱۹۶۰) نویسندهٔ فمینیست پیشگام ایتالیایی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

آلرامو در ۱۸۷۶ میلادی در آلساندریا به دنیا آمد اما در میلان و شهری کوچک در مارکه بزرگ شد. در میلان تا پنجم ابتدایی به تحصیل پرداخت.[۱] آلرامو به عنوان دختری نوجوان در کارخانهٔ پدرش به کار می‌پرداخت و همزمان کارهای نویسندگانی چون دوما، هوگو و ماندزونی را مطالعه می‌کرد. او شاهد زندگی خالی از خوشبختی پدر و مادرش و بدرفتاری‌های پدرش بود.

آلرامو در پانزده سالگی توسط یکی از کارگران کارخانه پدرش مورد تجاوز قرار گرفت.[۲] او در سال ۱۸۹۳ با مرد متجاوز ازدواج کرد و اندکی بعد صاحب فرزند پسری شد. آلرامو که به شدت از جانب شوهرش محدود شده بود در این مدت به خواندن کارهای از ویتمن، نیچه و امرسون پرداخت.[۳]

آلرامو در سال ۱۹۰۱ شوهر و پسرش را رها کرد و به مرد شاعری که دلباخته‌اش بود پیوست. او در سال ۱۹۰۲ با مرد شاعر دیگری به نام جووانی چنا به رم رفت. چنا او را تشویق کرد که به نوشتن بپردازد. آلرامو نخستین و تحسین‌شده‌ترین رمانش را به نام یک زن[یادداشت ۱] در سال ۱۹۰۶ منتشر کرد. یک زن در واقع شبهه خودزندگی‌نامه‌ای فمینیستی بود. کتاب توسط نویسندگان و منتقدان برجستهٔ آن زمان ستایش شد.[۴]

یادداشت[ویرایش]

  1. Una donna

منابع[ویرایش]

  1. Alba Amoia, 20th-Century Italian Women Writers: The Feminine Experience (Carbondale, IL: Southern Illinois University Press, 1996), 16, http://www.questia.com/read/20997645/20th-century-italian-women-writers-the-feminine-experience. (نیازمند آبونمان)
  2. Sibilla Aleramo and the Peasants of the Agro Romano: A Writer's Dilemma Richard Drake Journal of the History of Ideas Vol. 51, No. 2 (Apr. - Jun. , 1990) , pp. 255-272 Published by: University of Pennsylvania Press Stable URL: http://www.jstor.org/stable/2709515 (نیازمند آبونمان)
  3. Alba Amoia, 20th-Century Italian Women Writers: The Feminine Experience (Carbondale, IL: Southern Illinois University Press, 1996), 17, http://www.questia.com/read/20997646/20th-century-italian-women-writers-the-feminine-experience. (نیازمند آبونمان)
  4. Alba Amoia, 20th-Century Italian Women Writers: The Feminine Experience (Carbondale, IL: Southern Illinois University Press, 1996), 18, http://www.questia.com/read/20997647/20th-century-italian-women-writers-the-feminine-experience. (نیازمند آبونمان)