سه تفنگدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویری از کتاب اثر موریس لوئیر (۱۸۹۴)

سه تفنگدار (به فرانسه: Les Trois Mousquetaires) رمانی است اثر نویسنده فرانسوی الکساندر دوما. این رمان قهرمانی‌ها و دلاوری‌های سه تن از تفنگداران لویی سیزدهم به نامهای آتوس، پورتوس، آرامیس و همچنین جوانی دلیر و باهوش به نام دارتن‌یان که بعدا در طول داستان عضو تفنگداران سلطنتی می‌شود را روایت می‌کند. این چهار نفر با هم پیمان دوستی بستند و در همه مهالک و مخاطرات با یکدیگر بودند. الکساندر دوما در این رمان اشخاص، زندگی و تاریخ قسمتی کوچک از تاریخ فرانسه را با مهارتی خاص به خوانندگان نشان می‌دهد.

تاریخچه رمان[ویرایش]

سه تفنگدار در سال ۱۸۴۴ میلادی بصورت دنباله دار در یکی از مجلات فرانسوی منتشر شد. اولین بار این کتاب توسط محمد طاهر میرزا قاجار(محمد طاهر میرزا اسکندری طاب ثراه) در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به فارسی ترجمه شد و بصورت چاپ سنگی منتشر شد. در سالهای بعد ترجمه جدیدی از کتاب توسط ذبیح‌الله منصوری صورت گرفته‌است که مکرراً به طبع رسیده‌است. این ترجمه در ده مجلد منتشر شده‌است.

نکته‌ای در باره ترجمه[ویرایش]

البته باید توجه کنیم که آشنایی محمد طاهر میرزا قاجار با زبان فرانسه کتابی بوده‌است ودر ترجمه کتاب اشتباهتی به چشم می‌خورد. به عنوان مثال در فصل سی و پنجم آتوز در باره انگشتر یاقوت می‌گوید که مادربزرگش انگشتر را به مادرش و مادرش آنرا به وی داده ولی در فصل سی و هشتم آتوز در باره همان انگشتر می‌گوید انگشتر را پدرش به مبلغی خریده و شب عروسی به مادرش هدیه داده‌است. نکته دیگر درباره ترجمه این کتاب اینکه نامهای قهرمانان با نامهای امروزی متفاوت است.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]